1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu su hakkında sorularım

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde Onur G. HİTİT tarafından 12 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Başlığı nereye açacağımı bilemedim. Yanlış bir yere açtıysam taşırsınız artık. :)

Senelerdir tuzlu su akvaryumu hayal ederim (tatlı suyu da bırakmam ama).

Eşim de tuzlu su akvaryumu istiyor. Hatta o, benden daha çok istiyor.

Ama benim tuzlu su hakkında bilgim ve tecrübem sıfırdır. Yani sıfır kilometreyim bu açıdan. :)

Sorularım olacak. Biraz da maliyet konusuyla ilgili sorular... Sorularım salakça gelebilir (hakikaten cahilim tuzlu su konusunda). Cevaplara göre kararımı vereceğim kurup kurmamak konusunda. Kurmaya karar verirsem hemen olmayacak kurulum elbette, ama kafamdaki soruları sıralamam gerekiyor önce. Daha sondra da ona göre vakit ve nakit ayıracağım. :)

1- Küçük bir akvaryum istiyoruz. Yani öyle 800 litre, bir ton falan değil... 50-100 litrelik bir akvaryum düşünüyorum. Akvaryumcudan alacağım herhangi bir 50-100 litrelik akvaryum veya camcıya yaptıracağım bir 50-100 litrelik akvaryum uygun olur mu? Yoksa özel bir akvaryum mu gerekir? Sonuçta su tuzludur, akvaryum da silikonla yapılıyor vesaire...

2- Çok ayrıntılı bir akvaryum istemiyorum. Birkaç tane percula clown düşünüyoruz eşimle. En sevdiğimiz balık o çünkü. 50-100 litre yeterli olur mu 6-7 percula için? Veya 6-7 percula iyi bir sayı mıdır? Yani sürü halinde oluyorlar genelde, o açıdan sordum.

3- Sump şart mıdır? "Akvaryumun altında bir delik" düşüncesi bile beni rahatsız ediyor aslında. Şart değilse iyi olacak valla. :)

4- Böyle bir akvaryumun kumu alan özel mi olmalı, yoksa standart deniz kumu (tatlı su için kullanılanlar da dahil) durumu kurtarır mı?

5- Tuzlu su akvaryumunda normal bir dış filtre kullanmak mümkün müdür? Sanırım ısıtıcı da şart, hatta yazın soğutucu bile gerekebilir.

6- Tatlı sudaki gibi dip çekimi falan gerekiyor mu?

7- Aydınlatma sistemi ne kadar olur? Mercanlar için zaten olmazsa olmaz bir şey... Ama normal florasan mı kullanılır, yoksa özel aydınlatmalar mı?

8- Maliyet hakkında da bilgi almak istiyorum;

a) Percula clown balıklarının fiyatı ne oluyor?
    b) Kullanacağım tuz kaç paradır?
    c) Filtre sistemi ne kadar tutar?
    d) Aydınlatma sistemi ne kadar tutar?
    e) Mercanlar (canlı mercan, anemon, her neyse) ne kadar tutar?

NOT: İlk 7 soru 10 puandır, 8. soru 30 puandır. İstediğiniz sorudan başlayabilirsiniz, başarılar dilerim. :crazy1:

reis, murer, Heliak ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Tuzlu su hakkında sorularım

Kararın hayırlı olsun Hocam öncelikle. Sorularına tek tek cevap buluruz birlikte ama önce benim sana önerim olacak ve aslında ülkemizde pek olmayan ama bana göre muhteşem olacak olan bir görünümü sana önereceğim. Bu tarz bir akvaryum hem yengeye hitap edecek hem de senin genel akvaryum tarzını yansıtacak.

Yüksekliği 38 cm olacaki uzunluk ve derinlik 60- 65 cm olacak. Küp kısaca. Dekor tamamen ortada bir dağ görüntüsü ile su yüzeyine en az 25 cm yükselecek. Dışardaki kaya aralarında su üstü bitkiler de olabilir ama genel olarak kayalığın uygun yerlerinden akvaryum tabanına kök kısmı dikilmiş olan magrov bitkisi yükselecek. Mercan olarak Işık iyi olursa anemon, xenia, Leather gibi uygun mercanlar ile 3 çift percula eklenecek.

Tuzlu su Paludaryumu diyebiliriz bir anlamda.

Fiyatlara gelince, çok az değişse de aşağı yukarı şöyle;

Tuz kilo 10 Lira

Percula tane 25-35 Lira

Aydınlatma 5x 24 Wat T5 olacak ancak tavandan asılacak. Sanırım 300 Lira cıvarında olur.

İyi bir askılı ps kullanabilirsin sump olmadan. Fiyat ortalama 150-200 Lira.

Kum olarak ince mercan kumu kullanabilirsin. 10 kg 25 Lira cıvarında.

Yoksa bilindik bir görünüme sahip akvaryum olsun der misin bilemiyorum.

Örnek;

hayrett38, Onur G. HİTİT ve Heliak bunu beğendi.
  3. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl

Temel abi tamda onun videosunu yüklüyordum :)

10 Dakika sonra açılıcaktır.

[video=vimeo;22283841]http://www.vimeo.com/22283841[/video]

Bir başka video daha yükledim 30 dakika sonra buda açılıcaktır :)

[video=vimeo;22285110]http://vimeo.com/22285110[/video]

Onur G. HİTİT ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT

Siz en sonunda kafayı hepten yedirteceksiniz bana. :) Bu çalışmayı biliyordum, harika bir şey... Aydınlatma kısmı epey masraflı görünüyor ilk etapta. Tuz ve balıkları daha pahalı sanıyordum. Fiyatları pek de anormal sayılmazmış. :)

Biraz daha bakınayım, biraz daha düşüneyim, ama "tuzlu su paludaryumu" ayrı bir güzel oluyormuş hakikaten. Canlı mangrov bulmak sanırım çok zor olur, ama eğer böyle bir şey kurabilirsem canlı mangrov ile güzel bir bitkili tuzlu su paludaryumu yapabilirim. Eğer böyle bir şey kurarsam, ortadaki tropikal adacığa sanırım "Yıkıktemo Adacığı" adını veririm. ;D

Heliak ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Düşün hocam biraz. Işıklandırması örnekte 2 ayrı metal halide ile yapılmış ama T5 armatür yine olmaz değil. Balıklar tatlı suya göre çok pahalı değil. Fakat hangi türü kıyaslayacağımız çok önemli. Yine mesela Damsel türünü tatlı sudan bile ucuza almak (10 Lira) mümkün ve renk olarak güzel türleri var. Fiyat değişken türe göre. Mesela perculaların 20 Lira olanı varken çifti 750 Lira olan türü de var. Bilindik ve sevilen türü 25-35 Lira cıvarında.

Onur G. HİTİT bunu beğendi.
  6. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Onur hocam, kararın hayırlı olsun. Bende de kaşıntı başlamadı değil hani :) Konuyu takip ediyorum.

7. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Onur hocam hayırlı olsun. Aramızdan bir kişi daha maviye doğru gidiyor demek ki. Umarım istediğin güzel bir kurulumu yaparsın.

8. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT

Sağ olun dostlar. Karar kesin değil, söz veremiyorum, çünkü söz verip de sonradan sözü yerine getirmemek delikanlı adamı bozar. Ama ciddi ciddi düşünüyorum ve kafama yatarsa (ayrılacak bütçe, mangır meselesi en başta) ufaktan başlayabilirim. Araştırma, teorik olarak öğrenme safha epey sürecek gibi görünüyor. :)

9. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Selamlar, çok geç alınmış bir karar.

Reçetem;

50*50*50 akvaryum cama cam.
    Arka ya da yandan 20 cm'lik bölme (burası sump olacak içinde de red Mangrov olacak bazı sitelerde bir arkadaş red mangır grov olarak olarak satıyor. Tohumunun adeti 5 Tl diyor)

1 kova tuz, haftalık %10 su değişimi.

Siz bunu yaparsınız diyorum .:heyo:

hasanaytekin ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  10. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Teoman abi yine kalitesini konuşturmuş :D Peki bu red mangrove ne işe yarıyor? Birde 50 x 50 x 50 için nasıl bir sump gerekir? Aydınlatma nasıl olmalı?

Ekleme:

Yaptığım ufak bir araştırmadan sonra sump'da duracak olan red mangrove bitkisi nitrat'ı emiyormuş. Umarım tespit doğrudur.

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Onur hocam senide kaybediyoruz desene.:) Bu YIKIKTEMO yu furmak lazım.Forumda tatlı sucu kalmayacak bu gidişle.:F

12. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Onur abi kararın hayırlı olsun.

Sump olmadan aşırı canlı yükü olmadan bubble magus bmqq askılı modeli ile sumpsı sistemi yürütebilirsin diye düşünüyorum. Fiyatı 180 lira civarı.

Tuzu kova alırsan daha uyguna gelir. Kilosu 5 liraya kadar düşebilir. Ama açık kiloyla alırsan 8-10 lira arasında değişiyor.

6*24 armatür alırsan 320-350 lira civarında tutar. 4*24 alırsan 250-300 arası tutar. Armatür ile florasanlarda geliyor. Mavi renk filan var. Tuzlu suda kullanılıyor diye biliyorum.

Akvaryumu 60*70*40h yaptırıp, arkadan 15 cm'ini bölerek sump yapabilirsin.

Perculalar 20-40 TL arasında değişiyor.

Mercanların isebir çok türü var. Mesela xeniaların kökü 10 liradan satılıyor. 400 lirayada mercan var.

13. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT

Öyle çok janjanlı bir akvaryum kuramam herhalde. Ortadirek akvaryumu olur bizimki. Ama şu tuzlu su paludaryumuna fena taktım kafayı.

Valla ne yapalım dostum, bu adam öyle fotoğraflar koyuyor ki zehirliyor hepimizi. :) Ama ben tatlı suyu bırakmam. Bir tane bile olsa illa ki bir bitkili tatlı su sabit kalır. ;D

14. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Hasan abi red mangrovelar sumpta kullanılıyor. Nitratı, fosfatı ve silikatı emiyor deniliyor. Zamanında araştırmıştımda.

hasanaytekin bunu beğendi.
  15. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hocam zaten o yüzden furmak lazım bu adamı.Habire millete veriyor gazı.:D

16. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Merhaba Onur bey, sizi İsak'tan tanıyorum.Aradan yıllar geçti, hatırlarsanız benimde bir paludaryumum vardı, hatta ilk İsak yarışmasında Paludaryum dalında derece almıştım. Paludaryum gerçek bir hayat derdim.Çünkü içinde bir çok çeşitliliği barındırıyorsunuz. Ama size şunu söyleyeyim, hayalinizdeki en güzel paludaryumu düşünün, içinde egzotik, tropik canlı, bitki, balık ne varsa doldurun.Sonuç muhteşem olacaktır. İşte ufacık bir deniz akvaryumu, en basit bir konç ( İnsan gözü gibi gözleri olan komik salyangozlar ) en basit mercanlar bile olağanüstü paludaryumunuzu alt etmeyi başarabilir. Neden daha önce deniz düşünmedim diyeceksiniz. Her baktığınızda daha önce görmediğiniz değişik yaratıklar görmek, çok heyecan verici..

Ama tuzlusu paludaryumunu pek önermem, işletmesi ve bakımı daha zor olabilir. 110 litrelik nano denilen tankım var, her akşam 1 saat bakıyorum.Tatlısuda bunu yapmazsınız.Son dönemlerimde 10 dakika bile bakmaz olmuştum...

Neyse uzun lafın kısası, deniz de hayat var. İlk adımı atın gerisi çok kolay.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Mangrove sumpta durmak zorunda değil. Yakında direk akvaryum içerisine dikip dışarı uzatacağım. Bu şekilde de yapıyorsa fitrasyon yapar ama güzel de görünür.

18. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Temelim bazı sitelerde mangrov için çok iyidir nitratı yok eder fosfatı parçalar deniyor bazı sitelerde ise tam tersi hangisi doğru hangisi yanlış bilemiyorum esasında bi alıp denemekmi lazım ne yapmak lazım ? 10 lt suya bir kök mangrov yazanlarıda okudum ,şehir efsanesi diyenleride hangisi doğru ama güzel bir görüntü ortaya çıkacağı belli hiç olmazssa yeşillik olur ,sürekli ışık istiyor olabilir .:bye:

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Teoman abi acikcasi beni gorunumu ilgilendiriyor daha cok. Nitrat, Fosfat icin yazilanlara bakarsan goren de tuzlu su akvaryumlarinda Nitrat, Fosfat vb artik sorun olmaktan cikti sanar. Bu da digerleri gibi kimine gore faydali, kimine gore faydasiz. Biz yesilligine ilgi duyalim rahat edelim derim.

Cep mesaj...

Görkem ÇAKIR bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş