1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu Su Hazırlanması ve Saklama Koşulları

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Onurs tarafından 4 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Merhaba arkadaşlar,

Akvaryumumun su hacmi sump dahil 500LT.Haftalık %10-15 su değişimi az bir miktar değil üstelik her hafta su hazırlama ro dan taze su ayarlamak yorucu işlemler insan bir süre sonra bu işi aksatmaya başlıyor.En azından ben eski marine tankımda bu şekilde sıkılarak süreyi önce 15 güne sonra 1 aya sonrada bayaa bi zaman aralığına çıkartmıştım.

Şimdi evimiz müsayit olduğundan akvaryum arkasındaki duvarın dışına 2 su deposu koydum ve RO cihazından bu bidonlara hat çektim. sonra duvarı delerek akvaryum sumpina hortum çekicem şamandıralı olacak olan hortum buharlaşan su yerine Ro suyu sağlayacak akvaryuma .

Tatlı su konusunda hiç sorun yok zaten

Şimdi gelelim tuzlu su tankına Problemde Burada başlıyor. . Su değişimlerinde ve fazla su değişikliği gerekecek acil durumlarda hazır suyum olmasını istiyorum.

Bidonlar dışarıda olduğu için dışarıda hava sıcaklıkları oldukça düşük bazen 3-5 derecelere kadar düşüyor.

Tuzluluk 1025 olacak şekilde tuz gramajını ayarlamak kolay hassas terazi ile bidonun içinede bir adet rw 15 atarak suyu sürekli karıştırmakda sorun değil.

Ama dış ortam ısısı oldukça düşük olduğu için soğukda su hazırlama bir sorun yaratırmı tuzun içinde çözünmeyecek bir madde varmıdır.?

suyun ısısının soğuyup ısınması tuzlu su kalitesinde problemlere yol açarmı ?

not: suyu akvaryuma çekerken ısıtmak sorun değil trifaze rezistansım var yani akvaryuma eklerken suyun ısısını 25 dereceye getirerek alıcam akvaryuma tek sorun suyun ısınıp soğuması bir problem yaratıp yaratmayacağı kısmı.

Bu konudaki bilgilerinizi ve tecrübelerinizi paylaşmanız çok önemli benim için.

Saygılarımla

2. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Tuzlu su konusunu bilmiyorum ama tatlı su eklemeyi şamandıra kullanılacaksa flatör, benim önerim ise selenoid valftir. Bir reed sensör temin ederek ( su seviye şalteri, parmak şamandıra ) rahat bir şekilde selenoid kullanabilirsiniz. Güvenilirdir.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Onurs bunu beğendi.
  3. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Öneriniz için teşekkür ederim zaten ısıtma konusunu kalorifer tesisatından boru çıkışı alıp forumda gördüğüm DIY projesi benzeri bir tesisat yapacaktı selenoid valfler ile su eklemeyede şamandra ve selenoid valf mantıklı bir öneri.

LostRua bunu beğendi.
  4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Fazla sıcak fazla soğuk suda tuz ayarını tutturamazsınız, tuz eklenecek suyu 25 dereceye getirip tuz ekleyin derim...:)

Onurs bunu beğendi.
  5. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Sorunda burada zaten bidonlar dışarıda olmak zorunda malesef.çözelti miktarı hassas tartı ile ayarlanır diye düşünüyorum ama ısı nedeniy çökelen veya başka elementlerle birleşmeler olurmu acaba benim kesinleştirmem gereken kısım bu gibi

6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Evet litreye 33 gram suni tuz eklenirse aşağı yukarı 1025 tuzluluk oranı elde edilir, zaten havalarda ısınıyor hazırlanan tuzlu suyun dışarıda durması sıkıntı yapmaz yalnız akvaryuma eklenirken su ısısını ayarlayıp eklemeli, birde dışarıda duran bidonları güneşten korumak iyi olur...:)

basma tulumba, Onurs ve apo038 bunu beğendi.
  7. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Evet arkadaşlar yokmu tecrübeleri ile katkıda bulunacaklar?
    Değerli tecrübelerinizi paylaşmanızı bekliyorum

8. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Bugün duyduğum ama tecrübe etmediğim bir yorum var bununla alakalı. Soğuk suda karistirilan tuz isitildigi zaman kh değerlerinde düşme olduğundan bahsedilmis. Hatta @Mmoner okumuş. Denk geldi konu üzerine.

Peki depo içerisinde suyu isitmaniz sizin için sorun mu oluyor?
    kaç litre su değişimi yapıyorsunuz?
    odanın içerisine suyu isitarak getirip tuzu kova veya kap içerisinde ayarlamak daha dogru olur

Sayfayı Paylaş