1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu su için hazırlıklar.

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde LostRua tarafından 21 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    60*50*40 ana akvaryum altına bir dolap ve onun altınada sump olarak 60*35*25 bir sump düşünüyorum. Ama su taşıma sistemi olarak. Dış filtre kullanacağım. Herkesin aklında bir şey vardır ee o demir mil tuzlu suda ? Ama zaten mil demir değil. Dış filtre 3 sepetli. Her sepette tam dolu olarak elyaf. Her türlü pisliği süzmezi için. Sonra filtre su çıkışı akvaryuma. O akvaryumdanda atman at 201 düşünüyorum. Onunlada tekrar ana akvaryuma. Bu sayede sump sistemini sadece ps için kullanmış olacağım. Hem elektrik kesintilerinde tüm akvaryum duracağı için dış filtreden su çıkacağını sanmıyorum. Hemde zaten sump olarak kullanacağımız akvaryumdada fazla yere gerek kalmaz düşüncesindeyim. Üstadlardan yorumları bekliyorum.

Eğer derseniz ki işte nasıl ayarlayacaksın su taşar vb... Dış filtrede vana sistemi var gelen su debisini gözlemlerle ayarlayacağız. Zaten akvaryum 50 lt civarı sump. Dış filtreden az su gelse bile bir yere kadar gidecektir. Peki derseniz ki ya sen yokken olursa bu olay ? Bir şamandıra bağlarız ve belli bir seviyeden sonra dış filtre kısılır kendiliğinden.

Son olarak araştırmama göre ps kendim yapmayı düşünüyorum. Zaten litre olarak 170 civarı olacak gibi.

Yukarıda gördüğünüz ps ye benzer bir model düşünüyorum. 2.5 litrelik bir şişe. Ve şişenin üst kısmı ise cd kutusu kullanılacak atık kabı için. Orayada pvc yardımı ilede bir tırmanma borusu. Eğer olur derseniz hazırlıklara başlayacağım.

Şimdi ps'de halledilirse birde buna motor lazım. Onun için elimden gelebilecek birşey yok. İdare edebilecek şekillerde birşey almaya çalışacağım. Ama bu yapacağım sistem olmaz derseniz. Motorlu hazır sistemlerede yönelebilirim. Bu konudada önerilerinize açığım.

Sump hallettik. Ps hallettik. Sirkülasyon motoruda galiba. 1 adet yetecektir. Bu kısma kadar bir halledelim. Balast meseleleri ve florasanlara geliriz.

Canlı kaya araştırması yaptım. Kilosuna 12 tl diyorlar. Ama arkada dekoru desteklemek için yapay canlı kaya yapmayı düşünüyorum. Şimdi sevgili üstadlar top sizde...

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun kararın Doğuş. Sump olacaksa dış filtre kullanmak istemene anlam veremedim ama sanırım içinde elyaf gibi filtre malzemelerini kullanmayı planladın ve bir de akvaryumu deldirmek istemiyorsun sanırım. Deldirme sorunu varsa Overflow kullanılabilir, dış filtre ilk bakışta iyi fikir gibi görünse de uzun vade de zararları olan bir fikir olur. Dış filtre temizliğini 3-4 günde bir yapmak veya 5-6 gün de bir yapmak çok zahmetli bir iştir. Çünkü tuzlu su akvaryumunda tatlı su akvaryumundaki gibi uzun süre dış filtreyi açıp temizlemeden yürütemezsin. İçindeki malzemeler tortu biriktirir ve bu da pH değerini aşağı çeker ve atık yükünde fazla olur.

Sump kullanılacak olan bir sistemde basit bir kule ve bir adet kafa matoruyla suyu sumptan akvaryuma basmak en temiz yoldur. Dıy PS elbette yapabilirsin ancak basir bir pet şişe yerine fazla maliyeti olmayan daha sağlam yapılı bir malzeme kullanabilirsin. Ps motoru dediğin gibi hazır alınabilir veya modifiye edilebilir. Ölçüler fazla değil bence uygun bir hazır Ps alman daha akıllıca olur.

3. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Dediğiniz gibi hocam. Litreye bakılırsa o kadar tuzlu bir rakam olmayacaktır ps. Over flow aklımın bir köşesinde duruyor hocam umarım bakalım iyi bir araştırmayla tekrar geleyim. Bir projeye oturtmaya başlayalım yavaş yavaş işi.

Overflow sistemi sanırsam aşağıdaki gibi olacak. Araştırmak için portalı kullanmak yetiyor. Maşallah herşey var... :nazar:

Peki benim anlayamadığım birşey over flow sistemde. Su ne kadar hızda sumpa inecek vana koysam ayarlamak için taşar mı. Hızlı inmesini sağlamak için neler yapmam lazım. Önümüzdeki günlerde malzeme temini ve başlangıcı yapalım over flow için.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Daha farklı yapımları da var forumda. Merak etme su inişte bir sorun olmaz.

Sayfayı Paylaş