1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu su için kum tercihi ?

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde sessegnon tarafından 5 Eylül 2011 başlatılmıştır.

1. sessegnon

sessegnon

İsim:
    ufuk bakkal
    Tuzlu su kuracağım ancak alacağım mercan kırığı kumun boyut olarak (0-1mm,1-2mm,2-3mm,3-4mm,5-7mm)hangisi iyi olur?

2. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Cevap: Tuzlu su kum için?

Çok küçük almamalısın yada çok küçük kum üzerine biraz büyük olanlardan ekleyebilirsin. 5mm civarı olmalıdır kumun. Yalnız bunlar hep konularda belirtilen şeyler umarım konuları özenle okumuşsundur, biraz daha araştırmanı tavsiye ederim.

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  3. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Cevap: Tuzlu su kum için?

madem ankaradasınız, sandx tavsiyemdir. Yanında 250 ml mercan katkısı da hediye. 22,5 Kilosu 55 TL falan olması lazım. Fiyat uygun, ince taneli beyaz bir kum.. Araştırın derim.

4. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Cevap: Tuzlu su için kum tercihi ?

Bahsettiğiniz kumu daha önce araştırmıştım.Özellikle beyaz olduğu için ilgimi çekmişti ama acemiliğimden canlı aragonit kum benzerimi yoksa mercan kırığı benzerimi bir ürün anlayamamıştım. Eyer biliyorsanız bu konuda beni aydınlatır mısınız? Aragonit kum ile ve kurulum aşamasında ne gibi artıları eksileri ve farklılıkları var?

5. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Piyasada Aragonit diye satılan çoğu kum aslında aragonit benzeri bir kum, gerçek aragonit zamanla kendi bünyesindeki kalsiyum ve diğer iz elementleri bırakarek erir ve her yıl bir miktar kum takviyesi yapmanız gerekir. Coral X firmasının sattığı kumda gerçek aragonit gibi zamanla su içersinde eriyerek suyu tamponlama görevini üstleniyormuş. Ben kullanmadım ama bir arkadaşımın tankına kullandık, beyaz renkli taneleri yeteri büyüklükte ve görünümü çok güzel, özellikle renkli zoalar, beyaz zemin ve siyah arka fonda muhteşem durdular.

6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

3-4 mm boyutları en idael boyut diye düşünüyorum. Bende tankımda dazs marka aragonit kullandım. Güzel bir kum, fiyatı biraz tuzlu ama.

Yine 3-4 mm mercan kırığı olabilir.

7. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Zamanla erime ve takviye yapılması gereksinimi yüzünden aragoniti,renginin kar beyaz olması da mercan kırığı izlenimi bırakmıştı bende ve bilgisizliğin de etkisiyle kararsız kalmıştım.Ama ''kar beyazı'' tabiri zaten beni can evimden vurmuştu.Sizinde tasvir ettiğiniz gibi siyah arka plan beyaz zemin düşlediğim akvaryumu yansıtıyor.Bu şekilde diğer canlı renklerinin de çok daha göz alacağını düşünüyorum doğru aydınlatma ile.

Sayfayı Paylaş