1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu Su ilk Deneyimim Yine Kimseye Sormadım

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Sarı Okyanus tarafından 28 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. Mesela 6*120 olur mu yada 6*100 sonuç itibari 8*80 e erişmeye mi çalışayım :) ve hepsi bir yansın hepsi bir mi sönsün ?

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

2. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Elinizden geliyorsa Armatürü kendinizde yapabilirsiniz Yarı fiyatına inecektir hatta daha altına.Dıy bölümünde örnekler var. Mercan türleri ve yükü arttıkca bir düzen oluşturulur şimdilik yanma şekli için erken..

3. Yok kendim yapamam artık anlaşmamızda oda var ama istediğin şekil değiştiririm ancak yanma şekli başta yapılsa daha uygun olmaz mı :) Yada sonradan yapılması sıkıntı olmaz mı

4. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Her balast iki flo yakar dört devre yapın ileride istediğiniz gibi oynarsınız.

Alparslan bunu beğendi.
  5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    T5 lerin size en uygunu 80 w olanlar boyu da 147 cm beslenecek canlılara göre t5 adeti belirlemek uygun olur...

6. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    6 li Armatür yapildi mi yapılacak mi?

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. Yapılmamış olma ihtimali yüksek yapılmamış ise ne yaptırayım

8. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Ayri fiyatı bellimi

9. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    8li yaptirabilirsin ilerde olursa sps beslersen ihtiyaç olabilir.

10. Test cihazlarını hepsini almalı mıyım ? hangilerini almakta fayda var öncelik verecekse hangileri olmalı ? nereden almalıyım ? ortalama kaça mal oluyor ? ve aylık bu şekilde bir akvaryumun gideri ne olacaktır ? fikrin var mı ?

11. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Durso yu portalda araştır ben dahil birçok uygulama var ses görüntü ve emniyet acisindan gayet başarılı. Testlerin acelesi yok şuan ;)

12. Durso yu buldum araştırdım yarın yaptırıyorum mümkünse... Test de almıyorum.. R/O 5 aşamalı almıştım işimi görür mü ?

13. Erdal

Erdal

o ölçülerde 4 clownfish bi kaç mercaN ve karides kulağa imkansız geliyor öyle çok canlı varki emin olun sizi birşey dürter ve o adetlere sadık kalamazsınız eşinizden :sopa: yiyecekseniz bence peşin yiyin ben boş akvaryumda bile hala fırça yiyorum hayırlı olsun

Benimde 5 aşamalı silikat reçinesi varsa üstünde tabiki olur bende baya bir okumuştum RO hakkında

Bir başka konu daha Mercan kırığı kaç mm ? mesela benim 6 mm lik mercan kırığım vardı ama portaldaki arkadaşların uyarılarını dinleyip 1-2mm aldım

Bence Amonyak ve Nitrat testi başlangıç için ama üstatlara bir danışmak lazım

14. Selamlar,
    Sürece devam etmek açısından dün ortada yoktum :) malum çalışmaların başlayacağını söylemiştim bugün tamamlayacağız bir kısmını daha ama şuan ki durumunu göre bilin gerekli ise müdahale edersiniz diye aşağıda ilk fotoyu paylaşıyorum bu arada..

Bu akşam devam edeceğiz, yarın tatile çıkıyorum ancak tatile çıkmadan arıtmayı açık bırakıp geldiğimde en azından 3-4 gün dinlenmiş bir su ile karşılanmak istiyorum :)

Armatürü henüz yapılmamıştı zaten 8 li ile değiştirdik "ancak içinde kullanılacakların tipleri konusunda her türlü öneriye açığım"
    PS de nac66 da idare etmeye çalışacağım dediğim gibi belki ilerleyen zamanlarda devam illa ki gerekli ise 3000 TL lik bütçelere çıkmak istiyorum,
    Durso, konusunda fikri akvaryumcu arkadaş ile paylaştım, oda eski sistem dedi :) daha iyi olacağı iddiasında bu arada akvaryumu ADM'ye yaptırıyorum.

Evet, 5 aşamalı ve silikat reçinesi var takıldı. Tankı kullanmadım (12 litre olanı) cihazı bağladım discus için kullandım bile :) atık su durumu beni düşündürdü benim akvaryumum 1200 lt doldurmak için 3000 lt kullanmam lazım :) istanbul'un bu susuzluğundan çok utanıyorum yaptığımdan :( atık suyu depolama şansım yok apartmanın bahçesini sulamayı düşünüyorum :) yani bu nedenle arıtma cihazını balkona kurdum..

Mercan kırığı bir kova getirdik nereye yetecek bilmem, kaç milim bilgim yok ama sorarım olmazsa henüz kullanmadım değiştiririm.

Red Sea aldım tuzu 45 kilo yeter dedi fazla ile dedi.

fotoğraf.JPG

Ve herşeyin başında dediğim gibi önerilerin ve uyarıların tümüne açığım sonra bir bilene sormadın demeyin :)

murat parin, YIKIKTEMO, veysel ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  15. Erdal

Erdal

hepimizde aynı 3 de 1 oranında ortalama su alıyoruz ben atık su ile genelde araba yıkıyorum ama 1 kere doldurduktan sonra sadece günde bir kaç litre buharlaşan su için kullanıyorsun yada değişimde mercan kırığın büyükse saatli bomba olur diyor buradaki üstatlarımız haklılarda aralarında çok fazla yem, pislik vs kalıyor

16. Mercan kırıkları çok büyük değil yani kumdan biraz kalın diyebilirim hatta ben onu deniz kumu sanmıştım :).. ama ölçek nedir bilmiyorum..
    Ben bir kaç tane az ama bir iki kumu eşeleyecek canlı düşünüyorum deniz yıldızı gibi.. Ben onuda düşündüm ama dediğim gibi lavoba daki sifonları içinde pet şişesi ile su koyarak tasarruf etmeye çalışacağım bu sene arabayıda az yıkarım sanki cicek böcek ağır basıyor ama araba yıkamak da mantıklı iş. Başka ne yapabiliriz tank için var mı şuna dikkat ediyebileceğin ?

17. Erdal

Erdal

acele edilmediği sürece herşey güzelce ilerliyor ben bi kaç kere yara aldım deniz akvaryumundan ama bu sefer pek niyetim yok 2 hafta filan oldu hala boş akvaryum seyrediyorum sanırım 2 hafta daha izleyeceğim gerçi tüp kurtlarım var onlarla vakit geçiriyorum, normalde pek sabırlı bir insan değilim şeytan dürtüyor arkadaşımın tankında bana ait 3 balık bi kaç zoa ve polip var gidip almamak için kendimle savaşıyorum temo25 Sabır şart arkadaşım

18. :)) dayan bence bende çok sabırlı değilim ama bu konuda kararlıyım başarmayı daha çok seviyorum..

Erdal bunu beğendi.
  19. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Akvaryum bitmis bile ;) akvaryum bittigi için durso konusunda polemiğe girmeyecegim ama birkac hafta sonra su iniş sesini nasil keserim başlıklı konuları inceleyeceginize eminim :) RO konusunda dikkat etmeniz gereken nokta mebrandan sonra silikat kartuşunu takıp tatlandırıcı kartuşa gelmeden akvaryuma almaktir. Mercan kırığında ben 1-3 mm kullanıyorum 3-5 kullanan var tavsiyem 5mm i geçmeyin. Wrasde gibi demiz yildizi gibi canliar düşünüyorsanız imce kum ideal ama özellikle wrasseler kumu karistirdiginda geçici bulanıklık yaratiyorlar.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  20. Durso, konusunu konuştum bana orada olan bir kaç örnekleme ile durso'nun ne işe yaradığını anlattı ve daha yeni yöntemlerde var dedi sesi kesmek için bu nedenle ona bıraktım yoksa henüz delikler delinmemişti dursodan bahsettiğimiz de yani daha iyisi olmasa onu yapardı yani diye düşünüyorum.. Ro da gittigidiyordan aldım Zafer Bey sağ olsun çok yardımcı oldu bu ve diğer konularda cihazı kendim bağladım ama o zamana kadar herşeyi zafer hazırlamıştı hem tatlı su hemde tuzlu su alabiliyorum vana vasıtası ile çünkü hem diskus'um var üreteceğim (bir kaç batım yumurta aldım yavru cıktı yediler daha alışamadılar ama bakalım adam olacağız hep beraber) hem de tuzlu su yapıyorum.. Şimdi telefon ile konuştum 1-2 mm miş büyüğü başına bela olur dedi..

Sayfayı Paylaş