1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu Su Kulübü Hakkında

Başlığı 'Etkinlik-Duyuru-Haber Portalı' kategorisinde Sarı Okyanus tarafından 10 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Bildiğiniz üzere dünyadaki her oluşum, konu bağımsız olarak ilerlemek ve büyümek kendini tamamlamak zorundadır. Bu konuda çok fazla araştırma yapmamak ile birlikte bir kaç kişiye sordum ama olumlu bir netice alamadım. Dünya da her hobinin uzmanlığı oluşmuştur diye düşünüyorum ve bu bilgi ve birim bir şekilde kulaktan yada yazılı kaynaklardan bir hobici den diğer bir hobici'ye zıplar dağılır gider. Ama bu özellikle de canlılar söz konusu olunca biraz daha fazla araştırmak ve danışmak gerekliliği doğuyor çünkü negatif sonuçlar hem maddi hemde psikolojik olarak bir çoğumuzu yıpratıyor. Bu durumlara burada olan bir çok editör arkadaşımız, kardeşimiz ve ağabeyimiz kendileri ile aynı sorunları yaşamayalım diye destek oluyor. Bu desteği gözlerime dayanarak söylüyorum bazen oldukça sabırla yapıyorlar. Bu sabırlarını biraz daha ileriye taşımalarını desteklemek adına elimden geldiğince destek olmak kaydıyla biraz daha profesyonelce devam ettirmeleri konusunda bir oluşum kurulmasının tartışmaya açılmasını istiyorum.
  Eğer herkes de benimle aynı fikri paylaşıyor ise hem önerileri hemde bu tip oluşuma nasıl destek olabilecekleri hususunda arayışta olmak istiyorum.

  Şimdiden hayırlar vesile olması diliyorum :)
  Selamlar
  Savaş
   
  TencoMelih, Erdal ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
 2. MESUT_KERİM

  MESUT_KERİM

  Mesajlar:
  8.734
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Mesut Arıkan
  Düşünce temel olarak gayet güzel. Pratik konusunda ne gibi uygulamalar düşünüyorsunuz?
   
 3. Erdal

  Erdal

  Mesajlar:
  4.027
  Savaş ben elimden geldiğince ne gerekiyorsa yapacağım umarım hayırlara vesile olur da beraberce gelişir ve geliştiririz.
   
 4. Örnek olarak söyleyecek olursam, şimdilik yeterince üye olduğunu yada ilerisi için araştırma yapan insan olacağını düşünerek Türkiye çapınca en çok üyenin katılımının olduğunu düşünerek fiziki bir ortamda bir araya gelerek olabilir. Atıyorum 6 ayda bir bir ilde başlar sonra sıkılaşır ben üye bilgilerine sahip olmadığım için nerede nasıl yorum yapamıyorum yada buna ön ayak olması gereken ben olmadığımı düşünüyorum :) henüz kurulum aşamasındayım. Yada ilerisi için bir dergi çıkartılabilir her şey internet demek değil okuma alışkanlığı da kaybedilmemeli diye düşünüyorum. Kendi adıma dergi karıştırmayı severim :) Yada forum üzerinden üyelik sistemi olabilir daha ayrıcalıklı makalelere yada soru hakları olabilir :) "bu biraz değişik oldu :)" hem emek verenlere katkı sağlar hem de daha fazla kaynak yaratılabilir. Kaynak için yine kendi adıma ciddi paralar harcadığım ve harcamaya da devam ettiğim ürünleri üreten kişilerden destek olmaları sağlanabilir. Belki Temel Bey ve/veya başkaları konularında uzman azarlamayı bilen vardır elbet küçük konferanslar düzenlenebilir.Yazmanın dışında ve bunları kapsayacak genişler mi bilmem ama belki neden yok diye düşündüğüm fuar olabilir katılım nasıl olur bilmem.. Daha otursam bir sürü şey çıkartabileceğim ama bu konuda benden çok ön ayak olan ve azarlarken azarlayan arkadaşlarımızı görmek daha güzel olur keza bizden çok onların daha çok hakkı ve emeği geçecektir diye düşünüyorum.
   
 5. Size dedim ki bırakın iki katkı yapayım :) bıraksaydınız ne güzel akvaryumum ile ilgileniyor olurdum şimdi size sardım yine ;)
   
 6. MESUT_KERİM

  MESUT_KERİM

  Mesajlar:
  8.734
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Mesut Arıkan
  :) bahsettiğin oluşumların birçoğu portal bünyesinde var zaten ;) ama olmayanlar da var. Daha kompleks bir yapi düşüncesine her zaman acik olmakla birlikte bunlari somutlastirarak tartismaya açmak gerekir. Uzman azarlama konisunda da Temel abi yi tek geçerim :)
   
 7. Henüz o zaman ona çatmadım :) senin seviyen ne ise benim azar seviyem şimdilik o ;)
  Var olanlar nedir ona göre bende bulayım diğerleri husunda bir şey yapalım olmaz mı ? Olmayanlar ne var ?
   
 8. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.659
  Yer:
  ankara (aydın)
  Evet kesinlikle portal bünyesinde gerçekleştiriyoruz bu tip oluşumları, il il yaymak konusunda da bir kaç cümle etmişsin, Ankara' da senin bahsettiğin şekilde zaten bir çok kişiyle fiziki görüşmemiz var. Hem sohbet hem akvaryum hobisi ile ilgili her türlü konu. Bu konulara kurulum, bilgi, malzeme alış verişi, ailece görüşme, hobiciler arası dayanışma yeni arkadaşlarla tanışma ne varsa katabilirsin. İstanbul desen o şekil, Bursa desen o şekil bunun yanı sıra portal buluşmaları hariç benim en az 30 kişi ve 5 ilden yüz yüze ve hatta ailece görüştüklerim dostlarım var portal sayesinde tanıştığım. Çok şükür bunları gerçekleştirebiliyoruz. Başka her türlü bilgiyi, tecrübeyi yaşananları aklımızın erdiğince zaten buradan da paylaşıyoruz. Eksiğim şu kaldı diyene elimizde varsa gönderiyoruz yoksa o ilde yakında olan arkadaşımızdan rica ediyoruz.

  Diğer türlü kompleks bir yapıyı oluşturmak çok büyük bir zaman, mesai ve bu mesaiyi yürütecek devamlı hareket halinde olacak bir insan gücü gerektirir. Bu da işinin sadece bu olmasını gerekli kılar ki bu bile bu tür kompleks yapının işlemesi için yeterli gelmez. Bundan sonrasının açılımını da yazmaya burada sayfalar yetmez. Onun için devam etmiyorum.:)
   
  hasan1958 bunu beğendi.
 9. Benim anladığım kadarı ile belirli kısım zaten yapılıyor dediği bu sanırım Mesut'un portalın neresinde var bu şekilde bir etkinlik bilgileri ben nasıl görmüyorum bunları ya temo27 Peki, formun özelliği itibari ile herkes hobi olarak devam ediyor kendi zamanından kalan kısmı değerlendiriyor denebilir o zaman.
   
 10. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.659
  Yer:
  ankara (aydın)
  Sayfa aralarında, konu başlıklarından bulabilirsin aradıklarının çoğunu bol bol var. Portalın en güzel yanı da bu özelliği zaten. Herkes hem hobi hem farklı mecralarla değerlendiriyor zamanını ve bilgisini. Kalan kısım diyerek haksızlık etmiş oluruz en azından benim için öyle hayatımda farklı yeri olan ayrılmaz parça durumunda portal.
  :portaliseviyoruz:
   
  Nadir ve hasan1958 bunu beğendi.
 11. Mesela şöyle bir uygulama var mı Ankara buluşması diye yaşadığı şehre Ankara yazanlara bildirim maili yada sistem mesajı gibi bilgi gidiyor mu yoksa herkes forumdan arayıp bularak mı dahil oluyor süreçlere?
   
 12. MESUT_KERİM

  MESUT_KERİM

  Mesajlar:
  8.734
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Mesut Arıkan
  Evet bir süre once yönetim olarak bu konuyu tartıştık. Bazi şeyler dönüyor dolasiyor maddiyata dayanıyor Şuan bildiğim kadarıyla akvaryum konusunda Türkiye nin ilk ikisindeyiz. Bunu maddi kazanca donusturelim diye. ama maddi kazanç demek reklam demek, nette reklam da alakalı alakasız sagda solda birsürü resim vs. Demek. Paylaşım sansürü demek. Ben 3.0 olan fosfatimi 1tl lik insaat teliyle bir haftada 0.5e düşürdüm. Bunu burdan öğrendim tecrube ettim burda paylaştım. Bir baska sitede yaz bakalım bunu bu is icin 200-300 tl lik malzeme satanlar mesajini sildiriyormu sildirmiyormu. Özgürlük derken bunu kastediyorum. Temel hocanın bu şekilde birçok konuda bircok ucuz çözümleri var PS ler dahil. Veya kendi basimdan pay bic snail conchu kaca aldirdim sana?
  Sonuc olarak o yönetim konuşmasında şu benimsendi "bizi biz yapan değerleri bizi aile yapan kriterleri cignememliyiz. Bizler burdan en ufak maddi kazanç elde etmediğimiz gibi portalın devami için gerekirse kendimiz veririz"
  Ama tekrar ediyorum her dusunceyi tartismaya faydali olanlari da hayata geçirmeye varım (z) ve son olarak evet Birçoğumuz hobi mantığıyla paylasimda bulunuyorjz ;)
   
  cimlikaya, veysel, YMR_AY ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
 13. Aslında benim kastettiğim şey amatörlük ruhunu profesyonelliğe çevirmek değil de ruhu kaybetmeden 1 tl ile çözülen durumları paylaşmak da dahil bir banner getirisini elde ederken bu sıcak dostluğu kaybetmek tabi ki hoş olmaz. Benim çok nazikane fikrim şu ki maddi anlamda fayda çıkartma anlamında değil iyi destek vermek anlamında bir gelir yaratmaktı ancak örneğin dün apple stordan 4.5 tl iphone uygulaması satınaldım :) içeriği tuzlu su canlılarının ansiklopedisi canlının resmi özellikleri vs şimdi bu şekilde bir uygulama yerine (bir bilişimci olarak) bir küçük el kitabı olsa ona baksam daha sevimli olurdu demek istemiştim kafanızda bir canlanma yaratması açısından yoksa google'a girer alasını bulurum daha derin şeyler merak edersem balık yada canlı hakkında bilgi artık parmakların ucunda. Yada şöyle bir durum hayal edin ben forumun satış bölümünden bir hobici den alacağım bir balık ve o balık alırken aldıktan sonra yaşattığı sıkıntı konusunda bir yerde şu siteden birinden aldım dediğimde yarattığı intiba sizin dünyalar kadar yaptığınız fedakarlığı yok etmek oluyor bence.. Örneğin bu konuda hobicileri hakkında bağımsız bırakmışsınız birinden balık almaya karar versem satan hobici konusunda bilgi almak benim için kararda gerçekten belirleyici olurdu hepinizden ortak olarak duyduğum sabırdan sonraki laf bu hobi de yanlış kişinin eline düşmemek gerektiği idi bu gibi uygulama siteyi sahibinden gibi göstermiş gibi görünse de çok destek olacağı kesin. Yanlış düşünüyor olabilirim ama düşünüyorum :)
   
  MESUT_KERİM bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş