1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu Su Kurulum- Çok Çok Acemi

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde dulda tarafından 16 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

1. dulda

dulda

İsim:
    Cumali Örüç
    Kolay gelsin. Öncelikle forumunuzu ve insanların bukadar birbirine ağabey-kardeş yaklaşımında olmasını çok beğendim. Bundan dolayı yöneticileri tebrik etmek istiyorum.

Bana gelecek olursak benim 80*40*40 ebatında bir tatlı su akvaryumum var ama ben bunu tuzlu su akvaryumuna dönüştümeyi düşündüm ve sorunda burda başladı :) . Tuzlu su akvaryumunu araştırmaya başladığımda eski akvaryuma dair hiçbir malzemeyi kullanamayacağımı öğrendim (zaten sadece temizleme motoru var) ve tuzlu su akvaryumunda okadar çok ve farklı malzemelerin adını duymaya başladım ki; gözüm korkmaya başladı. Daha sonra akvaryumculara danışmaya başladım ve onlarında amaçlarının sadece para kazanmak olduğunu ve sadece kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirme yaptıklarını anladıktan sonra bir süre ara verdim. Daha sonra bu foruma rastladım ve birde sizlere fikir danışmak istedim. Özetle sizce ne yapmalıyım? Konuya dair tutarlı olarak hiçbir bilgim yok. Malzemeleri konusunda,nasıl kullanılacağı konusunda, kurulum konusunda hiçbir deneyimim yok. Tek bildiğim birşey var; o da balık beslemek konusunda çok hevesliyim ve bu elimdeki akvaryumum hemen hemen 4 yıldır bende ve televizyon seyretmek yerine oturup akvaryumu ve balıkları seyretmek çok daha keyifli geliyor. Balıklarımın artık hangi saatte hangi hareketlerini yaptığını bile biliyorum; o kadar ilgiliyim yani :). Ama gel gelelim tuzlu su akvaryumuna dair hiçbir şey bilmiyorum. Konu ile ilgili ne önerirsiniz? Tuzlu su akvaryumuna geçmeyi çok istiyorum ama hata yapıp hem hayvanlara zarar vermek hemde kendimi suçlu hissetmek istemiyorum. Her türlü fikirlerinize açığım. Sizce de korkulacak kadar zor bir iş mi bu?

2. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL
    Cevap:Tuzlu Su Kurulum- Çok Çok Acemi

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz Cumali Bey;

Evet burada bir aile gibiyiz sağolsunlar büyüklerimiz sevgiyi küçüklerimiz saygıyı hiç bir zaman geri planda tutmadık. Bunda çok değerli üyelerinde her zaman belli bir çizgiyi korumasının rolü de büyüktür.

Kurulum kararınız hayırlı olsun. Belittiğiniz gibi tuzlu suya geçiş sancılı ama doğru ekipman ve yönelme ile de bir o kadar kolay bir süreç. Pek çok tuzlu üstadına sahip bir aileyiz ve emin olun en iyi desteği göreceksinizdir.

Şöyle bir kaç kare Akvaryumdan görüntü paylaşırsanız, yönlendirme açısından çok faydalı olacaktır. Ama sizin için önerebileceğim ilk konu, akvaryum camınızı deldirebilecek sağlam bir camcı bulmanız. Zira tuzlu su akvaryumlarında hayati önem taşıyan sump sistemi size de gerekli olacak. Bunun dışında Protein Skimmer, Dalga motorları gerekli olacak. Portalımızda Çok güzel kaya yapma çalışmları var mutlaka kontrol etmenizi öneririm. Yüzlerce Lira harcamak yerine çok uygun fiyatlarla kaya yapabilirsiniz.

http://www.akvaryumportali.com/diy-...azbetondan-diy-canli-kaya-adaylari-10735.html

Saygılarımla;

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cevap:Tuzlu Su Kurulum- Çok Çok Acemi

Cumali bey aramıza hoşgeldiniz.

Tuzlu su kurulum dendiğinde hemen hemen herkesin gözü korkmuştur,veya korkutulmuştur.O olmazsa olmaz,su olmazsa olmaz,bunun için şu parayı gözden çıkartacaksın( fahiş rakamlar) vs. vs. Halbuki hemen hemen birçok şeyin altarnatifinin bulunduğunu söyleyen,bu konu hakkında sayfalarca yazan çizen,tek tek en küçük ayrıntısına kadar anlatan/öğreten,ve altarnatiflerin bir çoğunun dıy olarak yapılabileceğini ispatlayan,vede bunu yapıp ortaya koyabilen nadir forumlardan birisiyiz.Değeri yüzlerce liralık ps yi Temel hocanın önderliğinde bildiğimiz pimaştan yapıp,proföyonel marka ATİ yi bile cebinden cikaracak bircok ps calismasi vardir.

Bunun yanı sıra Murat abimizin yapıp birçok arkadaşımıza örnek olduğu armatür yapımları ise başlı başına bir sanat eseri niteliğindedir.

Canlı kaya altarnatifleri ise forumumuzda birçok arkadaşımız yapıp uygulamıştır. ( Bekir kardeşim linkini vermiş sağolsun)

Yani demek istediğim,tuzlu su akvaryumları maddiyat açısından evet biraz tuzlu olsada gözümüzün korktuğu kadar değil. Siz bellli başlı ekipmanları edinin,( sump,kafa motoru,ps,armatür vs) gerisi kendiliğinden gelir. :ay:

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
  4. dulda

dulda

İsim:
    Cumali Örüç
    Cevap: Tuzlu Su Kurulum- Çok Çok Acemi

Öncelikle yönlendirmeleriniz için teşekkürler. Benim akvaryumum öyle çok büyük sayılacak nitelikte değil. Zaten beslemek istediğim tek bir balık türü var oda palyaço balığı (eğer yanlış söylüyorsam adını kusura bakmayın) asıl merak ettiğimde akvaryumu delip biçmeden yani ekstra bir tank gibi ( sanırım sizin sump diye bahsettiğiniz malzeme) birşey yapmadan, sadece canlı kaya, kum ve suyun ihtiyaçlarını sağlayabileceğim dalga motoru ve aydınlatma ile bu işi çözebilirmiyim. Yani asıl düşündüğüm ben suyu gerekirse ayda 1 yada 10 günde 1 yada nekadar zamanda değişmesi gerekiyorsa o aralıkta 1 değiştirebilirim. ki zaten ben bunu bu akvaryumumda da yapıyorum sürekli. Tamam bekli süre okadar kısa değil ama alışkınım yani. Akvaryumu temizlemek suyunu değiştirmek bana işkence değilde aksine zevk veriyor. Yani şunu göz önüne alırsanız; ben gerektiği kadar suyu kendim değiştireceğim, akvaryumu delmeden ve bu yeni bir tank takmadan bu işi nasıl çözebilirim yada çözebilirmiyim?

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Akvaryumu delmeden suyu owerflow ile sumpa indirebilirsiniz. Ama ben sumpuda istemiyorum derseniz askılı ps ler var. Uygun olanlarından bir tanesini alıp kullanabilirsiniz. Sık su değişimleri ne kadar sağlıklı olur bilemiyorum. Su değiştirdikçe tuz ve diğer katkılar gerekecektir.Daha detaylı ve gerekli yorumlar üstadlarımızdan gelecektir.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hosgeldin Cumali kardesim. Cep telefonundan hayirli olsun demek istedim. Oncelikle beslemek istedigin tur yani palyaco olarak adlandirdigin balik senin hedefin ise sandigindan kolay ve sorunssuz bir akvaryum kurulumu gerceklestireceginden suphen olmasin.

Eger akvaryumu deldirmek dedigin kadar zorsa senin icin deldirmene gerek yok. Cok guzel palyaco turleri var ve yanlarina bakimi kolay gorsel mercanlarla cok guzel ve saglikli bir tuzlu su akvaryumu kurmak mumkundur.

Kuuluma baslamak icin ilk edinmen gekenler ise, tabana mercan kumu 0,5 mm kalinliginda olabilir,bir adet orta guc akinti motoru, 7 kg deniz tuzu, 15 kg canli kaya, akvaryum uzunluguna uygun olculerde 4x39 wat T5armatur. 2X armaturde olur ancak 4 x floresanli olmasi ilerisi icin iyi olur. Bir adet Atman selale filtre, bir adet askili protein skimmer.

Daha kapsamli onerilerde bulunuruz insallah senin malzeme edinme olanaklarini tam ogrenince.

7. dulda

dulda

İsim:
    Cumali Örüç
    Cevap: Tuzlu su kulurum. Çok Çok acemi.

Üstatlar sağ olun içimi rahatlattınız. Kayayı kendim yapmayı düşünüyorum aydınlatma işini muhtemelen hazır alacağım ve diğer motor ve askılı ps yide. Merak ettiğim diğer bir soruda şu. Bu bahsi geçen özelliklerde akvaryumu kurduğumda, tahmini olarak su değişimini ne kadar sıklıkla yapmam gerekir acaba? Bir tahmininiz var mı?

8. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL
    Cevap: Tuzlu su kulurum. Çok Çok acemi.

Cumali bey bu tür öngörülerde bulunulmak için çok erken, Çünkü tankınıza koyacağınız canlılar bunda büyük etken olacak, mercanlar ve balıklar. Bu sebeple Acele etmeden önce kurlumu sağlıklı bir şekilde tamamlayıp, yine sağlıkbir şekilde suyun opturmasını beklemek gerekir.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Tuzlu Su Kururum. Çok Çok Acemi

Ayda bir %20-30 yeterlidir. Bu konu biraz da ilgine bagli. Haftada bir %10 ve yine 15 gunde bir % 20 yapmakta mumkun. Ekipmanlarini satin alman bence de daha uygun. Cunku hedef akvaryumunu olusturmak kolay olacak. Degmez yapmaya.

10. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Cumali bey öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Kararınız hayırlı olsun. Görülen şuki esnaf gözünüzü çok korkutmuş :)

Sump sistemi yaptırmanızı öneririm. Çünkü iki palyaço besleyeceğim diyen bir çok arkadaşımız zamanla farklı türlere kayıyor ve mercan eklemek istiyor. Tabi kısıtlı imkanlar dahilinde bir kısmı eklenebiliyor. Sump sisteminden kısaca bahsedecek olursak: Yine akvaryum gbii tek bölme veya kullanılan ekipmana göre birbiri arasında bağlantı bulunan 2-3 bölmeden oluşan cam sistemidir. Akvaryumumuza deldirdiğimiz delik ile belli bir miktar suyu buraya indiriyoruz. Kafa motoru dediğimiz ekipman ilede suyu tekrar akvaryuma yolluyoruz. Bu devirdaim sırasında akvaryum bolca oksijen kazanıyor ve çeşili temizlik ekipmanlarından geçiyor.

Ama yok ben dedliremeyeceğimde derseniz asklı ps ile onuda hallederiz. İlerisi için kısıtlı olur. Protein skimmer olarak askılı model olan Bubble Magus bmqq öneririm. Bu şekilde 15 günde bir %20 su değişimi iyi olur.

Aydınlatmayı arkadaşlar yanlış yazmışlar. 39 watt florasanlar 85 cmdir. Hazır olarak alırsanız 100 cm olur boyutu. Bu nedenle 24 watt 55 cm olan florasanlardan almanız gerekli. Bunun armatürüde 60 cm oluyor. 4*24 güzel olur diye düşünüyorum.

Burada herşey halledilir kafanızı yormayın. Burası akvaryumportali....

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  11. dulda

dulda

İsim:
    Cumali Örüç

Aslında benim bir sıkıntımda ben Türkiye'de değilim Polonya'da yaşıyorum burada çevrem var ama bu akvaryum çevresi anlamında kimse yok. Yani ne yapıyorsam kendim yapmak zorundayım. Her malzemeyi kendim bulmak zorundayım. Yani burada paslaşabileceğim kimse yok. Türkiye'de olsam en azından sizlerinde yardımıyla daha çabuk yol alırdım ama işte burada durum biraz farklı. Ama ben bu yola baş koydum ve bu işi yapacağım. Sizlere de buradan fotoğraflarını yollayacağım. Teşekkürler bilgilendirmeler iniz için.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  12. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Cumali bey genel olarak ekipmanların yurtdışında temini daha kolay ama sizin orada nasıldır bilemem. Siz buradaki öneriler doğrusunda esnafa giderseniz ve söyledikleri kaale almazsanız sıkıntısız bir şekilde kurarsınız. Ama akvaryumcu bunu al şunu deyip siz alırsanız boşa masraf yapabilirsiniz. Bu arada akvaryumdan biraz fotoğraf olsa konu şenlenir.

13. dulda

dulda

İsim:
    Cumali Örüç

En kısa zamanda resimleri ekleyeceğim. Bu arada burada miacheck diye bir balık türü var benim akvaryumumda o yeni yavruladı ama sadece 20 tane yavruyu kurtarabildim :) . Muhtemelen bu balıktan Türkiye'de de vardır ama ben adını bilmiyorum. Umarım o 20 balığımıda sağ sağlim akvaryuma ekleyebilirim :) . Teşekkürler.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Merak ettim neymiş, burdaki adı farklı olabilir. Tatlı su balığı mı yoksa tuzlu su balığı mı?

15. dulda

dulda

İsim:
    Cumali Örüç

Tatlı su balığı. Benim şuanki akvaryumum tatlı su zaten. Bunu döndermek istiyorum tuzlu suya.

16. dulda

dulda

İsim:
    Cumali Örüç

Balığın resmi bu şekilde türkiyede vardır muhtemelen ama ben adını bilmiyorum açıkcası.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Delta balığı diyebiliriz. Yani tatlı suyla tuzlu suyun birleştiği noktada yaşarlar ve zaman zaman tuzlu suya girip çıkarlar. Kısaca adaptasyon kabiliyetleri evrimleşmiştir. Pek tuzlu akvaryumlarında görünmezler buralarda kobay olarak akvaryumu test edenler dışında. Tabii kıstas olmadığı halde.

Sayfayı Paylaş