1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu Su Kurulumu İçin

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde alper5959 tarafından 22 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA
    Merhabalar.Hemen belirteyim cichlid tankımdan vazgeçmiyorum :D Dün akşamki 80 litrelik tuzlu su akvaryumu kuracağı için arkadaşın biri konu açmıştı ve benimde dayıma kurduğum 100 litrelik bi cichlid akvaryumu var ve dayım bunu tuzlu suya çevirmeyi çok istiyor ve bende bu isteği doğrultusunda ona yardımcı olmak istedim ama tuzlu su konusunda gram bilgim yok :smiley33: Dün akşamki konusu olan arkadaşa 2 palyoçaya protein skimmer alamasa bile şelale filtre önermiştiniz ve protein skimmer'ın küçük bi çeşidi vardı askılı adını unuttum.Büyük protein skimmer'a da para harcıyabilecek kadar çok bütçemiz yok :smiley33: içinde de 2 palyaço 2 yanına 1-2 küçük daha ve 1-2 karides filan atarız.hatta bunlar çok kirletir illakim protein skimmer alın derseniz palyaço harici diğerlerinden bile vazgeçebiliriz :D Çünkü o düzenekleri yerleştirebilmek için yerimizde yok.Yani üstadlar sizden isteğim kısıtlı bir bütçeyle bu akvaryumu tuzlu suya dönüştürmek istiyorum.Hangi malzemeleri almalıyım bana neler gereklidir ? buakşam yazdıklarınıza cevap yazamazsam sabah muakkak yazarım.Herşey için şimdiden teşekkürler.

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cevap: tuzlu su kurulumu

Haydaaa bu aralar herkes tuzluya geçiyor. Bu Temel hocayı furmak lazım.:)

Alper akvaryum nekadar ufak ve beklentilerde ufak olursa olsun sonuçta adı üstünde ''tuzlu''. Yani belli bir bütçeyi ayırmanız lazım.Çokta düşük maliyetler beklemeyin.Nekadar olursa olsun tatlı su akvaryumları kadar maliyetsiz olmaz. Sen en iyisi bu iş için ayırdığınız bütçeyi yaz bizde ona göre tavsiyelerde bulunalım ?

ozgun_cyprus, alper5959, YIKIKTEMO ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cevap: tuzlu su kurulumu

Kesinlikle önceden bütçe belirlenmeli. alacağınız ekipmanların fiyatlarıda araştırılıp ona göre kuruluma başlayınız. Sadece ps ile bu iş bitmiyor. Bu akvaryumun kumuydu, kayasıydı, tuzuydu derken bir sürü şey oluyor.

Bahsi geçen ps Jebo 178 idi.

alper5959 ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA
    Cevap: Tuzlu Su Kurulumu İçin

Yok Temel ağbiyi furmayın onun suçu yoktur :D
    bütçe 120 tl gibi ağbi balıklar fiyata dahil değil.Ve belirteyim tuzlu suda işime yarayabilecek birde iç filtrem var.Şimdi ben bunlar doğrultusunda tuzlu su kurabilirmiyim yoksa aşkımız buraya kadarmı ? tem05.gif

5. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Bizim burda iyi bir şelale filtre 30 tl ve jebo 178 ide netten baktım oda 25 tl idi belirteyim

6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Yalnız aklıma gelmişken yazayım. Daha dün 2 palyaçoydu. Bugün yanına 3-4 canlı daha eklenmiş hayırlısı :)

Jebo 178 ps'nin fiyatı en ucuz internet sitesinde 50 liraydı. Yanlış bakmış olmayın.

Dedikleriniz belirli bir canlı yüküne kadar olabilir.

120 lira bütçe ile kuramazsınız ama. Sadece ps 50 TL.Kum, aydınlatma ve tuzda var.

7. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

aydınlatmayı işin içine saymayın o halledilir elimizdeki malzemelerden hatta tabela için kullanılan şerit letlerden bile bulabiliriz.kumuda pek tutmaz zaten.Şimdi kum ve aydınlatma hariçbu jebo 178 den den başka neler almalıyım ?

8. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Şerit ledler tuzlu su akvaryumları için çok uygun değil malesef. Aydınlatma konusunda üstadlar yorumlrını yaparlar. Zaten mercan beslenmeyecek. Kum olarak mercan kırığı veya argonit lazım size. İyi para tutuyor kumda az tutumuyor hani :)

alper5959 bunu beğendi.
  9. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

120 TL bütçe ile o iş çok zor. Argonit 9 Kilo alsanız, 60 TL tutuyor zaten.. Hadi 4,5 Kilo alsanız, 30 TL yapsın,

Tuz?

4 Kilo alsanız 60 Lira? Bence o bütçeyi gözden geçirmenizde fayda var.

fth-94 bunu beğendi.
  10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Alper meslektaşımsın biliyorum.Bizim işlerde kullandığımız ledler olmuyor deniz akvaryumlarında. Elinde bu tip ledin varsa elinde unut şimdiden.Deniz akvaryumları için power ledler kullanılıyor ama oda sürücüsüydü ıvırıydı zıvırıydı deli para tutuyor.Ps yi pimaştan kendin yap diyeceğim ama onlada bitmiyor birde motor gerekecek. Yani şuanki bütçen ile bu iş zor.:smile19:

alper5959 bunu beğendi.
  11. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Dostum ben de ufak bir detaya değinmek istiyorum. Çok olmadı ben de yeniyim tuzlu su işinde ancak birkaç ayda edindiğim önemli bir deneyim var ki, ucuza maletmek için bazı çok gerekli ürünleri görmezden geliyor insan. Uygun fiyata halledeyim de ne olacak ki diyor ilk başta, ama sonra sonra fark ediyor ki akvaryumdakiler canlı, ve bu canlıların ihtiyaçlarını karşılamayınca ciddi sıkıntılar ortaya çıkıyor. Bu nedenle eğer tuzlu su kurulumu yapacaksan, bütçeni genişletmeni, ve yola şu kadar paraya kuracağım diye değil, fuzuli harcamadan gerekli her şeyi tamamlayacam diye çıkmanı öneririm. Aksi taktirde para verip aldığın birçok ürünü yetersiz geldiğinden bir kez daha almak durumunda kalırsın, tarafımdan deneyimle sabitlenmiştir :)

alper5959, YIKIKTEMO ve reis bunu beğendi.
  12. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Ayrıca bir konuya değinmek istiyorum, normal bildiğimiz şerit ledler ile aydınlatma gereksinimi yapan 1.5 yıldır tankını idame ettiren bir kurulum biliyorum. Yosun sorunu vs. yaşamadığını yazmıştı. Normal bildiğimiz slikonlu şerit ledlerden, 80 cm uzunluğundaki tankına 10 sıra dizmişti. 6 sıra beyaz 4 sıra maviydi yanlış hatırlamıyorsam ama, sadece aydınlatmak için kullanıyordu. Marine tank tı zaten ve 2 percula, 1 yellow tang haricinde canlısı yoktu. birde 1 - 2 tüp kurdu vardı sanırım. Yanlıştmasın sizi ancak, ben yazılanı aktardım buraya.

alper5959 bunu beğendi.
  13. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Tamam bütçeyi 150 tl ye çıkarsak ? argonit kum değilde kendim deniz kumu kullansam ? Ve olcay ağbi pimaştan ps yaparım yeterki bi göreyim elimden de gelir o tür işler ama bu ps için camdan ayrı bi hazne yapmam gerekir mi ?

14. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Nasıl görmezsin Alper? demekki sen bizim atölyemize( dıy yapımlar katagorimiz) pek uğramıyorsun ? :hasta:

Dıy pimaş ps yapımı aşağıdaki linkte.Bu ps gövdesini rahatlıkla yapabilirsin. Meslektaşım olduğun için elinin çok yatkın olduğunu tahmin edebiliyorum.Gövdeyi pimaştan yaparsın tek sorunun motor. onuda bi şekilde çözeceksin artık.Temel abi zamanında bu pimaş ps nin randımanına güvenerek ati ps sini satmıştı.

http://www.akvaryumportali.com/threads/1362-Portal-ps-yapımı-(1)

15. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Görmemişim be ağbim kusura bakma peki bu ps için ayrı bi cam bölme gerekiyo mu ?

16. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Cam bölme derken sumpran bahsediyorsunuz sanırım. alınacak olan dış filtre askı model olursa direk akvaryuma asılabilir ama onun haricinde sump gerekli.

17. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Olcay ağbi ve Temel ağbilerin yaptığı ps gerçekten çok iyi ama yerim olmadığı için öyle cam bölme yapamam.O jebo 178 den almayı düşünüyorum 38 tl ye buldum sizce bunu alayım mı 120 lt için uygundur diyor ? ayrıca argonit yerine marmara deniz kumu kullansam ?

Sayfayı Paylaş