1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu Su RO Cihazı-Alınmalı mı ve içme suyunda kullanılabilir mi?

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Erman Pehlivan tarafından 29 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Merhabalar,

Benim gibi yeni kurulum öncesi her tuzlu suya gönül vermiş akvaristin kafasından Tuzlu Su RO Cihazı geçer. RO su olmalı mı, olmamalı mı, alınmalı mı vs. vs.
    Tuzlu su için buharlaşan su saf sudur, dolayısıyla saf su girilmeli tanka. Peki tamam da, nasıl olmalı bu RO ? bugün bunu düşündüm. Aslında uzun süredir düşünüyorum. Alsam, hem mutfakta içme suyu olarak kullanabilir miyiz bunu? Yoksa tuzlu su için filtrasyonu farklı oluyor içme suyu olarak kullanamıyor muyuz bu RO yu?

***** Su 'yun sitesini gezdim. Fiyatlar makul. Kullanan var mı yok mu bilmiyorum ama, zateksu 'nun internet sayfasında şöyle bir sistem var.

Amacım reklam değil yanlış anlaşılmasın. Ben bu sistemi aldığımda, hem her ay 6 - 8 damacanaya 4'er liradan 25 - 30 TL damacana ücretinden, hemde kuracağım tuzlu su tankı için (yaklaşık 350 litre olacak) RO suyu sağlamış olur muyum?

Tuzlu su için RO filtrasyon nasıl olmalıdır, bu filtrasyon içme suyunda kullanılabilir mi? İçme suyu olarak kullanılırsa zararları, faydaları nelerdir?
    Eğer RO cihazını almazsam, kurulumu yerel bir markadan kurmak zorunda olacağım. Su için 100 TL ye kadar (sadece kurulum için) ücret ödeyeceksem, kendini 10 ayda amorti eden bir RO cihazı almak mantıklı geliyor bana.

Bilgi sahibi arkadaşlarımız yardımcı olurlarsa ben dahil yeni sistem kuracak ve kafasında RO soru işaretli herkese ön ayak olmuş oluruz diye düşündüm.

2. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Cevap: Tuzlu Su RO Cihazı-Alınmalı mı ve içme suyunda kullanılabilir mi?

Şöyle kabaca toparlayayım konuyu, sonra derinlere ineriz.

- İçme suyu olarak kullanılabilmesi için tatlandırıcı filtresinin olması gerekiyor. Bu da ortalama 40-50 tl civarında bir rakama takılabiliyor. - - Tatlı su ve akvaryum suyu için farklı iki çıkış kullanılıyor.
    - Damacana su'dan daha ucuza geliyor, maliyetini bir şekilde çıkarıyor (akvaryum için)
    - Forumda iki farklı görüş mevcut , ro kullanılsın/kullanılmasın diye. Nedenleri de bir bakıma içindeki filtrelerle alakalı bir şey. Her iki görüşü savunanlar da haklılar aslında. Bu işin kesin şu doğru! diyebileni henüz çıkmadı.

Bahsettiğin markayı kullanıyorum, Zafer bey'den almıştım. Bu resimdeki aletin fiyatı 250 tl'dir, tatlandırıcısı yoktur.

3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Erman Bu konuyla ilgili forumda zaten bolca yazı vardı bir göz atsan soruların hepsi zamanında tartışıldı.

Kısaca şöyle anlatayım RO için bir zorunluluk yok kimi taşıma su ile değirmen dönmez ro al der kimi de boş ver RO yu damacana kullan der bu tamamen sana kalmış.

RO su alacaksan zaten sadece akvaryum için düşünme Tezgah altı denilen bir model al (en az 5 aşamalı) ve hem evde içme suyu hemde akvaryumunda kullanırsın. Ama dikkat etmen gereken akvaryuma kullanacağın su membrandan çıktıktan sonra tanka giren bir hortum vardır oraya bir T koyarak ucuna da vana ile Akvaryum için su almış olursun. Tabi ben 0 TDS değerinde su istiyorum dersen o Koyduğun T den sonra Bir deiyonize (silikat derler) filitre koyabilirsin.

Benim fikrim RO alacaksan çok yüksek fiyatlı olanlara bakma Ben Metro marketten her şeyi ile birlikte 300tl ye aldım gayette güzel hanımda memnun bende.

4. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Hanım memnunsa zaten sorun yok Halil :)

5. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Zatekten değilde, izmirden bi yerden sipariş versem diyorum. Gelsinler kursunlar uğraştırmasınlar beni :D

Teşekkürler bilgiler için. Peki silikat filtresi ne getirir tanka?

6. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
  7. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Halıl cok tesekkur ederım. Ozelden atarsan sevınırım. Metro'dan alsam bıle en azından markayı bılmekte fayda var. Metro kredı kartına taksıt yapıyor muydu?

Tekrar tesekkurler.

Sent from my Blacberry

8. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Evet yapıyor.

9. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Halil ben ****** akvaryumdan altım fiyatı 280tl fakat tamamen 0 su içil miyor.

10. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Mustafa, membrandan sonra silikat filtresinden önce arıtılmış suyu tatlandırıcı, alkali ve mineral filtresinden geçirerek harika bir içme suyu elde edebilirsin. Membran çıkışını T ile bölmen yeterli. Birisi silikat filtresine gidecek akvaryum kullanimi icin, digeri de icme suyu icin bahsettigim filtrelere.

Tapatalk Mobil

11. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Abi bu membran çıkışı dediğin en üstte duran yatay bir filitre var hatta merak edip içini söküp baktım mavi renkli onun çıkışında bir tane basınç manometresi var manometre çıkışınımı ikiye böleceğim. Acaba orası girişmiydi! yoksa çıkışmıydı! yaw. Ozaman sadece ikitane filitre alıp bu işi çözebilirim sanırsam.

12. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

RO lar hakkında hiç bir fikrim yok ama bi sorum olacak. Bu RO ların kullanılan dışında birde atık suyu var galiba. O atık su ne kadar ve ne oluyor / nereye gidiyor ?

13. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

1 litre safsuya 2 litre atık su harcıyor. Harcanan su kovalarda biriktirilip tuvalet yada lavabolarda kullanılabilir. Yada direkt olarak klozet kapağının altından gidere verilir.
    Tabi yukarıda verdiğim rakamlar cihazdan cihaza değişiklik gösterebilir. Üç aşa beş yukarı aynıdır.

14. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Mustafa, manometrenin membran girisinde olmasi lazim. Silikat filtresi kahverengi,kizil medya dolu ince tup seklindedir. Bunun onune T koyacaksin. ******** uygrayacagim bugun ro yu inceler fikrimi yazarim.
    Hakan atik su miktari pompasiz modellerde yaklasik 1 birim temiz su 3 birim atik su seklinde oluyor (membrana gore degisiklik gosterebiliyor). Pompalilarda 1 e 1 e,kadar düşüyor atık su miktarı.

Tapatalk Mobil

15. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Yani kisaca pompali olan modelde micronluk filtreden gecmesini istedigimiz suyun basinci cok daha yüksek oldugu icin, filtreden gecemeyen veya geri donen su miktari azaliyor diyebilir miyiz? Sonucta pompa yeterli basinci olusturmak icin dahil edilen bir malzeme diye tahmin ediyorum. Dogru mudur?

Sent from my SmartTab10 using Tapatalk

16. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Dogrudur

Tapatalk Mobil

17. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Bu konu hakkında benim de şöyle bir incelemem oldu 500 gr su aldım ve atık suda ortalama 550-600 gr gibi su çıktı ve benim ro da pompa yok zaten şebeke basıncı 1,5 bar ın altına inmediği için bence pompalı modeller fuzuli geliyor.

Membran çıkışı genelde kapağın tersinde olan çıkıştır. Ama yan olan değil düz olan çıkış temiz su çıkışı oraya T koyarak yapabilirsin Mustafa abi.

Sayfayı Paylaş