1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu su Taban kumu vb Konular Hakkında

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 18 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selam arkadaşlar,

Biliyoruz ki bazı konular hep muallaktadır ve üzerine fikir birliğine tüm tartışmalara ramen varılamaz. İçimden diyorum ki gerçekten bunların birinin üzerinde mutabakata varılamaz mı ? Platformda konular üzerine yorum yapabilecek ciddi bilgi birikimine sahip arkadaşlar bir aradayız bu yüzden ben diyorum ki bir tanesinin üzerinde platform olarak mutabakat sağlayalım ben dişimi sonra kırarım. sağol.gif Kurulumda kullanılan malzemelerle başlayalım.

Mesela aklıma ortak noktaya varılamayan yani bu kum olmalı en güzel tuzlu su akvaryumu bu kumla kurulabilir diyebiliyormuyuz ne dersiniz ? saat:gif

2. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Alt tabana midye kırığı vs. dökülürse yaşam için onun üzerine kum konulabilir diye düşünüyorum çokda güzel olur :heyo:

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Benim bu sıralar çok aklımı kurcalayan bir konuyla başlayalaım ozaman hocam?

Deniz akvaryumlarında kuvars kum olurmu ? Olmazsa neden olmaz?

4. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Ben de akvaryumun tabanına iri mercan kırığı koymuştum sonradan ekleme yaptığımda aynı kumdan sipariş ettim ama daha incesi geldi gelen kumu iri mercan kırığının üzerine serdim ve çok ta güzel oldu.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aslında neden fikir birliğine varılamadığını anlamak zor değil. Çünkü ben bu kumla kurmuşum sorun yok memnunum, diğer arkadaş b kumu ile kurmuş memnun ve bir diğeri c kumu kullanmış memnun. :F Bu işin içinden nasıl çıkacağız ? İşte en güzel mesajı Olcay yazdı ' kuvars olmaz mı ' Şimdi olmaz desek nerden biliyoruz kullandık mı yok ? O zaman ? Etkilerine bakacağız nedir ben kum arasında yaşam seviyor olabilirim ama incecik mercan kumlarıyla akvaryum kuranlar yok mu var. O zaman Olcay'ın önerisinde biz kumun suya etkisi olup olmadığına bakacağız. Mercan kırığı düşük ph değerinde çözünür yani ph tamponlamak vs gibi özelliği düşük. Öyleyse neden kuvars kum olmasın ?

Biz bu kumla akvaryum kurarız ve duruma bakarız eğer hiçbir sorun yoksa tecrübemizi yazarız şu anda ne yazsak boş. Sonrasında ortak karara varılamayan kum çeşitlerine girdi mi bir de kuvars kum, al başına sıkıntıyı. :F

6. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Ben tuzlusu hakkında pek birşey bilmem :cekingen: ama sormak istiyorum deniz kumu olurmu ? en alt katmana biyolojik döngü için farklı bir malzeme koymak şartıyla tabii.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Emrah alt katmana biyolojik döngü için farklı bir malzeme koyarsın ama üzerine ekleyeceğin kum kalınlığı çok önemli hale gelir. Dsb yani kalın kum yatağı sistemi senin yapmak istediğin sanırım. Deniz kumu yine Olcay'ın önerisindeki gibi uygulanıp görülecek bir konu bence.

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Ben bu kuvars kum olurmu olmazmı konusunda biraz daha yoğunlaşalım istiyorum.

Biyolojik döngü,bakteri kültürünün yerleşmesi vb. gibi konuları akvaryuma ekleyeceğimiz diğer kaya vs gibi şeylerle halledebiliriz sanırım. ph ise sumpa yerleştireceğimiz mercan kırıkları ile halledebiliriz diye düşünüyorum. Peki bu durumda sizce taban kumu olarak kuvars kum olmazmı ? Yada kuvars kumdan dsb yapsak ? huh:

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sumptaki mercan kırığı ph anlamında pek etki etmez bence. Zaten gerek olacağınıda düşünmüyorum . Taban kumu olarak kullanıp denenebilir diyorum.

10. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur

Tuzlusu hakkında tecrübem yok, ama siz üstedlarımızın tecrübelerinden ufak teffek bilgilerimiz bulunuyor. Hepimizin amacı akvaryumda doğala en yakın bir yaşam kurmak değil mi? O zaman akvaryumda beslediğimiz mercanların yada balıkların bulundukları ortamda ki taşı kumu getirseler ve onlarla kurulsa daha güzel olmaz mı?

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Ben kuvarsı deneme taraftarıyım açıkcası. Zira deniz kumuna benzeyen en yakın kum kuvars. saat:gif

Abi zaten biliyorsun alışılmış tüm sump ve ps prensiplerinin aksine yeni bir çığır açacak akvaryum içi sump ve bu sump içersinde ps 5 olacak şekilde düşüncelerimiz var. . Hazır olmuşken çalışmalarımız arasında bu kumuda deneyelim ne dersin ? Bana olur gibi geliyor. saat:gif

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Deneyelim tabi kaybedecek birşey yok. burda:gif

13. taygun

taygun Guest

Bu işlerden hiç anlamam ama aklıma çiklit akvaryumlarındaki us - kum ilişkisi geliyor. Suyun sertliği ilişkin ulaşılması gereken bir hedef varsa bunu kumdan sağlayabiliriz. Bir diğer husus da balıkların ağzına kum alıp almaması . Alıyorlarsa ince taneli kuma ihtiyacımız olacak.

Nasıl? Oluyor mu? :F

14. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Hocam çok güzel oluyor.

Ben zaten tatlı su canlılarıyla ilgilendiğim için kum seçiminde fazlaca düşünme ihtiyacı duymuyorum. Benimki ya mercan kırığı ya kuvars kumdur zaten. Ama tuzlu suda durum nedir onu bilmiyorum. Üzerinde tartışılabilecek bir durum. Mütabık olunursa güzel olur diye düşünüyorum.

Sayfayı Paylaş