1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu Su Tankımı Kurtarmama Yardım Edinn...

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde selimsuat tarafından 23 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. selimsuat

selimsuat

İsim:
    suat özçelebi
    Başta "reis" hocam olmak üzere herkese iyigünler, ben Eskişehir'de memurum. Zaten kıt olan maddi kaynaklarımı kullanarak, tatlı su akvaryumumu deniz akvaryumuna olan hayranlığımdan istifade eden ve bunu tuzlu suya çevirebileceğimi söyleyerek bir sürü malzeme satan akvaryumcunun beni oyaladığını anladıktan sonra forumlara yöneldim ve 120x60x60 lık akvaryuma (piyasanın 2 katı fiyatına (sonradan anladım) verdiği Haqos PS-300 Protein Skimmer in çok çok yetersiz olduğunu ve yakında sistemin çökeceğini başka bir forumdan sizin gibi bu konuda bilgili bir arkadaştan öğrendim ve çok üzüldüm. Kıt kanaklarımla yaptığım masraflara mı yanayım, zamanıma mı yanayım, kandırıldığıma mı yanayım, yoksa bu zevkten vazgeçmek zorunda kalacağıma mı yanayım bilmiyorum. Çünkü araştırmalarıma göre bu akvaryuma göre bir ps almaya kalsam 7-800 tl enaz ayırmam lazımki bu benim için artık imkansız. ben de dıy sistemlere bakmaya başladım ama oda baya pahalıya geliyor tek kişi için. pleksi borular burada yok ve 300-400 tl civarında. reis arkadaşımızla yaptığım çok faydalı görüşmelerden sonra saolsun binbir emekle kendine yaptığı ps i bana verme erdemini gösterdi. kendisine çok tşk. ederim. Şu an tankımda 2 adet siyah palyaço, 1 adet yellow tang, 1 adet lion fish, 1 adet deniz yıldızı, 1 adet boksör karides, 12 adet conch ve snail, 30 kg canlı kaya ve polip/zoa lar var. ileride 3-4 adet kırmızı palyaço, 1 adet foxface, 1 adet blue powder tang, 2-3 anemon almak istiyorum. sizce bu ölçüdeki bir akvaryuma bu canlılar çokmu olur? yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

Sistemimden bahsedeyim birazda.. dediğim gibi tatlı sudan çevirme bir sistem yaptım. dolayısıyla bir delik yani kule yok akvaryumda. 1 parmak bir hortumla sumpa hüpletip ağzımla çekerek gelen suyu sumpın ilk filitre bölmesinden geçirdim. (buralara ne koyacağımıda bilmiyorum. elimde zeolit, aktif karbon, fosfat tutucu, elyaf, mercan kırığı var tatlısudan kalma. ama bunlar faydalımı değilmi? hangileri faydalı? nasıl kullanılmalı? hangi sırayla? Bilmiyorum. akvaryumcularada güvenmiyorum artık) burdan sonra ps e geliyor su. ps motoru çok gürültülü ve devamlı ayarı kaçıyor ve suyu köpürtmüyor. neyse burdan sonra diğer tarafa giden suyu ısıtıp, bir motorla tekrar tanka basıyorum. Sistem bu. Benim derdim şimdi kıt kaynaklarımla öncelikle bir ps ve motor ayarlamam lazım. Sonra bir şekilde akvaryumuma bir kule sistemi şart heralde.

Şuan derdim, reis arkadaşımın "toplanın bakalım nasıl ps yapıyoruz?" başlığındaki ps e yeterli en uygun ve ekonomik şekilde, sonradan da problem çıkarmayacak, gürültüsüz bir motor ayarlamam lazım. Sizden tecrübelerinizi paylaşmanızı ve yardımlarınızı bekliyorum. herkese şimdiden çok tşk. ederim.

Ekli Dosyalar:

Heliak ve reis bunu beğendi.
  2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cevap: Tuzlu su tankimi kurtarmama yardim edİn...

Suat bey öncelikle aramıza hoşgeldiniz.toka:gif

Emin olun burada aradığınız tüm soruların cevaplarını bulacak,dertlerinizinde sona erdiğini hepimiz göreceğiz inşallah.Ps tamam benden onu hallettik.Şimdi sıra ona uygun bir motor ayarlamakta. Tuzlu su üstadlarımız onada bir çözüm bulacaktır eminim. Ancak benim kafama sump takıldı. Akvaryumdan suyu hortumla çekerek indirdim demişsin? Bu boru düz borumu yoksa oweflow mu ? Eğer normal bir boruysa ve sifonlama yoluyla su sumpa iniyorsa sistem durduğunda akvaryumdaki tüm su boşalır.O borunun net resimlerini eklerseniz bir bakalım nasıl bir sistem bu ? saat:gif

3. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Aramıza hoşgeldiniz. Talihsizlik diyelim yaşadıklarınız için, umarım kısa sürede toparlarsınız tankınızı. Henüz tuzlu su tecrübem olmadığı için yardımcı olamıyorum size ancak, üstadlar yardımcı olacaklardır. Aramıza hoşgeldiniz tekrar ;)

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hosgeldin Suat kardes. Takma kafani gecmise artik cunku bircok kisi bunlari yasiyor. Elindeki yani sistemde calisan ps yuzunden sisteminde cokmez merak etme ama yetersis oldugu icin daha cok su degisimi gerektirir. Olcay'dan aldigin govde iyi bir govdedir islev olarak. Guzel bir motor ile cok fazlasiyla verim alabilirsin. Motor olarak secenekler var ama ayrilan maddi imkani bilmek gerek.

Eklemeyi dusundugun canlilar icin acele etmemelisin. Anemonlar, powder blue icin sistemde onumuzu gorursek daha iyi kararlar alabilirsin.

Cep mesaj...

5. selimsuat

selimsuat

İsim:
    suat özçelebi

Tüm herkesin ilgisine teşekkürler ve hoşbulduk. Öncelikle Olcay arkadaşımın overflow sorusunun cevabı hayır overflow yok yanlız hortumu tam daldırmadım tanka bu yüzden bir süre sonra su çekemeyecek ama çok riskli tabii biliyorum ama benimki kamyondan minibüs gibi bişey oldu:) Temel abnimin sorusuna gelince aslında ben dıy bir ps.e toplam 150 tl ayırmıştım (kendim yaparım diye) ama budurumda elimde 20 tl kalıyor:( biraz daha artırmam gerekecek gibi.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Tuzlu Su Tankımı Kurtarmama Yardım Edinn...

Elbette maddiyat motor kalitesinde önemli. İlerde kullanılmayacak, işe yaramayacak uygun fiyata motor almaktansa idare edip iyisini almak daha avantajlıdır. 180 Lira Octobus 3000 fena değil. Rakam 450 liraya çıktığında ise Çok kaliteli motorlar bulmak mümkün.

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  7. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Akvaryumcuyla yaşadıklarınız için geçmiş olsun. Bunların genelde çoğu böyle. Adamı hobiden soğutuyorlar. Ama geçte olsa Akvaryumportalını bulmuşsunuz. Bundan sonra sırtınız yere gelmez allahın izniyle...

Bn OTP 3000 motor kullanıyorum. Gayet memnunum. Akvaryumum 300 litre. Ama bütçe ayırırsanız daha kaliteli alma şansınız varsa neden olmasın.

Şuanda canlı yükünü arttırmak yerine ekipmanlarınızı halledin. Bu sizin için daha iyi olacaktır.

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Ps den önde şu hortuma bir çare bulalım diyorum.Benim kafam bu hortuma takıldı.Çok riskli bir durum var şuanda aslında.saat:gif Ozanın yaptığı yan sump gibi owerflowu devreye alalım öncelikle. Üstelik maliyeti sıfıra yakın ve bir okadarda etkili bir sistem suyu sumpa indirmek için.Bu arada Temel abi sicceyi modifiye etse Suat bey ? Bende bir tutam enkamet kalmıştı. Tabi bulabilirsem.Yada hiç uğraşmasında psk 2500 mü alsa ? Sonuçta bir para harcanacak ama bu para bir kere harcansın tam olsun diyorum ?

9. selimsuat

selimsuat

İsim:
    suat özçelebi

Daha ucuza mal etme imkanımız yok mu ? Şöyle 1-2 sene idare edecek şekilde birşey olsa mesela. sonra iyi birşey alırım durumu düzeltince, malum çok masraf ettim ediyorumda. çamaşır makinesi motorları konusunda modifiye fikirlerinede açoğım, yeterki ekonomik olsun. Ozan'ın yaptığı yan sump gibi owerflowdan bahset mişiniz Olcay bey, bu nasıl birşey acaba?

10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hocam Ozan arkadşımızın yaptığı bir çalışma vardı. Maliyeti çok ama çok düşük ama bir okadarda etkili bir sistemdi suyu sumpa indirmek için. Şuan atölyeyi kapatıyorum eve gideceğim ama yarın konunun linkini bulabilirsem burdan eklerim.Basit ama etkili bir yöntemdi suyu sumpa indirmek için. Hatta bu akşam diğer arkadaşlarımız konunun linkini fırsatları olursa ekleyebilirler.

Çamaşır makinası motorunu modifiye ederek ps motoru olarak kullanma konusunda benim ümidim vardı açıkcası. Mantık olarak kafamada yatıyordu aslında. Bana sorarsan bu iş olur derim ama Temel hocaya sorarsak,(kii boş konuşmaz Temel hoca)olmayacağını savuunuyordu. Tabi bu iş üzerine eğilip çaışma ve denemeler yapamadığımız için sonuç muallakta kaldı. İşe yararmı yaramazmı,uğraşmaya değermi,değerse alınacak randıman tatminkar olurmu olmazmı tam olarak anlayamadık tabi.Bu yüzden çamaşır makinası motorunu deneyip sonucunu anlayamadığımız için tavsiye edemiyorum. Ancak sicce motorunu revize edip verimini gördük. Bana kalırsa iyi iş görüyor ama nekadar iyi iş görüyor tabi bunu benden çok daha tecrübeli üstadlarımız söyleyecektir.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Protein skimmer ucuza kaçılması gereken bir alet değil. İster iyi tasrlanmış DIY bir gövde olsun veya hazır uygun fiyatlı bir ps olsun her iki unsur da da ucuzuna çok kaçılmamalıdır. Bir gövde DIY olabilir, hatta başlarda yaptığımız gibi sıradan bir Pimaş borudan olabilir ama bunun üzerine takılacak motorun sıradan iş görmez motor olabileceği anlamına gelmemeli. Bir noktada masraf her koşulda motor kalitesine veya hazır ps kalitesine yapılmak zorundadır. Önerebileceğim en uygun ve ulaşılabilecek en kolay motor şu anda Octobus 3000 modelidir. Bundan daha kaliteli ps motoru olması veya olmaması maddiyata bakar ve karar hobiciye kalır.

Çamaşır makinası motorundan ps motoru çalışması yapıldı yapılmadı değil hatta 2 kere çarpıldım ama olmayacağını düşündüğümden ve riski yüzünden denemeye dahi değmeyeceğinin altını çizerim. Eğer amaç bir motoru modifiye etmekse burada da maliyete bakmak gerekir ve hazırı ile arasında değecek fark yaratacak motor da kolay değil.

12. selimsuat

selimsuat

İsim:
    suat özçelebi
    Çamaşır makinesi motoru sayfasını tecrrübelerinize olan güvenimden dolayı kapattım. Octobus 3000 motoru yeterli ve maliyeti uygun anladığım kadarıyla. Yalnız fiyatını bulamadım. Arattığımda psli ler çıktı hep. Şu linkteki motor nasıl acaba?

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 19 Haziran 2015
  13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Suat bey linkte vermiş olduğunuz motor OTP nin kafa motorudur. bunun pervanesini değiştirerek ps motoru oluyor. Fakat linkte verilen değerler doğru ise 200 watt yazıyor. 7/24 çalışacağından bu çok fazla elektrik harcar.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Linkteki Protein Skimmer motoru değil, Kafa motoru yani devridaim vb için kullanılır. Octobus 3000 protein skimmer motoru olarakta geçiyor. Yanılmıyorsam 185 lira cıvarı olması lazım.

Düzenleme: 19 Haziran 2015
  15. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Temel abi motoru, arama motorlarından Otp 3000 olarak arattığında bulabiliyorsun. Videoları, resimleri vs. var. Fakat Türkiyede satışınaı yapan bir site yok.

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Murat Pet ile diyalog kurup Suat arkadaşı güldürürsün sanırım.:) Vatandaşa destek lazım yok yok. Yoksa çözüm olacak, alternatif olacak. Vel hasıl o ps ya çalışacak ya çalışacak. Böyle mi öğrettik Fatih ? :sopa:

fth-94 bunu beğendi.
  17. selimsuat

selimsuat

İsim:
    suat özçelebi

Evet çok acele etmem lazım, maalesef bugün ilk firemi verdim, aslanbalığım sabah kalktığımda ölmüştü. Ölümlerin devamı olmasından korkuyorum. Olcay arkadaşımdan ps gövde için bugün yarın nakit ayarladım ama motor için Fatihcim Temel abinin dediği gibi Murat Petten temin durumu olabilirmi? Yanlız bonus kartım var taksitli falan olsa çok iyi olur:( zira okadar akvaryumcu/petshop var ama bir tane octobus otp 3000 satan bulamadım Türkiyede. Yurtdışında var ama onlarda buraya kargo yapmıyorlar maalesef. (ebayden baktım) birde otb 3000 sessiz çalışıyordur inşallah, hanımla sonra papaz olmayalım:)

Birşey soracam ama çok acemice ollacak; ps ile kafa motoru aynı değil mi? farkı ne?

18. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Malesef taksit imkanı bulunmuyor :( Bende ses problemi yok. Sanmıyorum olacağını. Bu arada sumpınız genişmi ? Bende aynı gövde ile motoru kullanıyorum. En az 50 cm olması gerekiyor uzunluğun. Yoksa sığmıyor.

Ps motoru ile kafa motorunun sadece pervaneleri farklıdır. Kafa motoru suyu basmak için yapılmıştır. Ps motoru ise suyu hava kabarcıklarıyla çırpıyor ve suyu köpürtüyor diyebilirim.

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Fotoğrafları yeni görme şansım oldu ve açıkcası iç açıcı bir sistem değil. Protein skimer motoru yok ortada sıradan bir kafa motorunun venturi sistem üflediği bir havadan ibaret. Aslan balığına üzüldüm ama yük yükleyen bir balığı yükü bertaraf edemeyecek yapıya eklemekle ortaya çıkması muhtemel sonuçlardan biri çıkmış.

Öncelikle;

Hava emişle bir hortum sayesinde suyun sumpa inmesi riskli ve bu hortum çapı nedir, ne kadar su aşağı iniyor ? Zayıf bir devridaim olması yanında aşağıda zaten güçlü motor bu sistemde kullanılmaz. Overflow sistemi veya delik delinmesi şart.

Aslan balığı ölümünde balık üzerinde benek vb oluşumlar olarak mı öldü yoksa temiz ve saf mı gitti ? Yeni mi alınmıştı eski balık mıydı ?Bunlar diğer canlıların akibeti için önemli.

İlk iş olarak su değişimi her koşulda yapılması iyi olur. Ne oldu ne olacak diye düşünmeden önce %30 su değişimi yapılırsa iyi olur. Ardından ps ve devridaim işine çözüm gerek.Gerisi kolay.

Murat pet diye bir akvaryumcu yok o bizim takılmamız sadece, hobici bir arkadaşımızdır ve sadece bazen bizi kırmaz temin noktasında yardımcı olur. Yardımcı olunan kişilerin ne kadar hak ettiği ve edeceği sonra anlaşılır, bolca da arkadan sövmüşlüğümüz de olmuştur. Motor işini öyle ya da böyle çözmek gerek.

20. selimsuat

selimsuat

İsim:
    suat özçelebi

Motorun peşin fiyatı nedir acaba? Kafa motorunun fiyatları daha uygun anladığım, pervane değişse böyle bir amaçla kullanılamaz mı?

Sayfayı Paylaş