1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu su tankım

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde onur_0606 tarafından 4 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. onur_0606

onur_0606

Yer:
    Ankara
    İsim:
    onur akbulut
    Selamlar, yeni kurduğum tankımı kısaca tanıtıyım.(100x40x35h) Tank şu an diatom sürecinde. Kurulumda nitrat baya bir yükseldi şuan 25 den 10'a kadar düştü. Amonyak sıfır. Kh 8.6, Ph 8 ile 8.5 arasında. Akvaryumda şuan sadece bir siyah moli var. Keyfi yerinde, Diatom kaplı kayaları kemirmekle meşgul. Yakın zamanda temizlik ekibinden canlılar eklemeyi düşünüyorum. Haftayada su şartlarına bağlı olarak palyaço eklenecek. Şu değerleri hakkında düşüncelerinizi alabilirsem sevinirim.

DSC_0567.jpg

IMG_0507.jpg

Aslan06, cimlikaya, KGEYGS ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Güzel görünüyor. Başarılı olursunuz umarım. Ben yine duvar kağıdına takıldım. Bu kurulumu görmüştüm daha önce..

3. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Amonyak sıfırlanmış döngü tamamlanıyor, diyatom artmaya başlayınca temizlik ekibi girersin. Sabret balık girmek için sabredersen sağlıklı şekilde yürür tank.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryum güzel görünüyor, değerlerde güzel. Alt sistem nasıldır, sump, protein skimmer marka, model, devridaim motoru ve gücü örnek olarak?

5. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Bubble magus curve 5 ps
    Tunze 6045 dalga motoru
    Sera 250w ısıtıcı
    eheim 2213 motor
    Hopar 4x39w ışıklandırma t5 (2 coralstar,2 aquastar)
    Red sea tuz
    ********** kum

Sanırım ekipmanda böyleydi..

6. onur_0606

onur_0606

Yer:
    Ankara
    İsim:
    onur akbulut
    Evet, Toygar Bey doğrudur. Başka platformlarda da tanıtım yapmıştım oradan hatırladınız duvar kağıdını:)
    Kafa motoru olarak new jet 3000 almıştım bir kere denedim. Çok güçlü bir motormuş elimden çıkardım şu an saatte 400 litre çeviren eheim 2213 dış filtremin kafa motorunu kullanıyorum sump içersinde. Ps den memnunum çok güzel topluyor atığı. Resimler ilk kurulumda çekilen fotolar. Şuan diatom her yeri sarmış durumda ve yoğun bir oksijen(ben öyle tahmin ediyorum) çıkışı oluyor kaya ve kumlardan. Saygılar...

7. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Yani taşlarlar belki beni ama ben duvar kağıdına takılmıştım o zaman da:) Ama akvaryumda kesinlikle çok şık duruyor.

8. onur_0606

onur_0606

Yer:
    Ankara
    İsim:
    onur akbulut
    Teşekkür ederim. Danışmak istediğim bir şey daha var. Akvaryumun içinde canlı pod hiç görmedim fakat her gün iki üç tane kabuk görüyorum saydam karides kabuğu gibi. Bu canlılar kabuk mu değiştiriyor yoksa bunlar ölü iskeletleri midir?

9. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Siz de canlı kaya yok diye biliyorum aşılama suyuda. Potlar gece çıkar bir süre. Ortamı boş bulurlarsa gündüzleride görülebilir. Daha çok camla kumun birleştiği bölgelere dikkatli bakın ışığı açınca geceleri. Uzun zaman oldu siz kuralı sanki bakteri kültürü eklemişmiydiniz?

10. onur_0606

onur_0606

Yer:
    Ankara
    İsim:
    onur akbulut
    Kurulum canlı kaya ile yapıldı. Prodibio ürünlerini kullandım. Tank çok yeni 23 kasımda kuruldu. Podlar için gece bir keşif yapıyım çok merak ettim doğrusu.

11. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Bir kaç güne zaten gözlemlersiniz o halde. Prodibio olarak ne girdiniz ? Startup mı yoksa BioDigest ve Bioptim mi?

12. onur_0606

onur_0606

Yer:
    Ankara
    İsim:
    onur akbulut
    Startup ile başladım biodigest ile devam ediyorum şuan.

13. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Güzel başlangıç. Yakında podlarınız başlar cirit atmaya. Ama balığınız var siz görene kadar oda indirebilir mideye.

14. onur_0606

onur_0606

Yer:
    Ankara
    İsim:
    onur akbulut
    Umarım dediğiniz gibi olur:) Şu an bir tane siyah moli var. O da yakında akvaryumdan ayrılacak.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Podlar karides gibi büyüdükçe kabuk değişir, gördükleriniz sadece kabukları ölü değil. Akvaryum şimdilik fazla temiz ve parlak tabii hala fotoğraftaki gibiyse, podlar ortam eskidikçe podlar da görünür. Buradaki en büyük handikap kumun pod yaşamı için ince olması yani onları daha çok kaya oyuklarında görmek mümkün olacak, en azından büyükleri için böyle. Saatte 400 litre debi düşük kalmış, ona çözüm bulmak ve 2500 debili bir motor ayarlamak gerek, 3000 saat litre de fazla gibi görünse de sorun çıkarmazdı, kum ince olduğu için kumu kaldırmak vb sorunu olduysa orasını bilemiyorum.

Alparslan bunu beğendi.
  16. onur_0606

onur_0606

Yer:
    Ankara
    İsim:
    onur akbulut
    Anladım. Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. En kısa zamanda motoru değiştiricem.Evet, bahsettiğiniz sorunları yaşamamak için elimden çıkardım.

17. Aslan06

Aslan06

Yer:
    .
    Merhaba,

Akvaryumunuz güzel olmuş hayırlı olsun, ankarada kayaları nerden aldınız acaba ?

18. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Maşallah diyerek başlamak isterim...Şık bir akvaryumunuz var:nazar:
    Diatom aşamasında temizlikçi grup canlıları ekleyebilirsiniz(snail,conch gibi)Tekrar hayırlı olsun...

19. onur_0606

onur_0606

Yer:
    Ankara
    İsim:
    onur akbulut
    Tekrardan selamlar,
    Akvaryuma diatom bitti şimdi de kumlar ve kayalar yeşil alg kaplamaya başladı. Bir kaç zoa türü ve bir tane palyaço ekledim. Palyaço iki haftadır bende çok iştahlıydı fakat iki gündür yemlere saldırıyor fakat tükürüp atıyor. Sarımsaklı spirulina yem, nls marka yem, tetra bits, sera marka yem denedim hiç birini yemiyor maalesef. Akvaryumda iyi yüzüyor beni görünce yemleme yaptığım kenara fırlayıp geliyor ama dediğim gibi tükürüp atıyor. Danışmak istediğim diğer şeyler var. Öncelikle zoaların bir türü orta kısmından uzunca bir şey çıkartıyor.Bu nedir? Resimlerden daha iyi anlaşılır. İkinci sorum bugün camlarda yüzlerce beyaz kurt gibi canlılar gördüm.Çok küçükler fotoğraflamaya çalıştım.Bu canlılar nedir acaba? zararlı mıdır? zararlıysa nasıl kurtulabilirim. Saygılar...
    Su değerlerim
    Nitrat: 5
    ph: 8-8.5 arasında tam okuyamıyorum.
    kh : 9.6
    tuzluluk 1025
    sıcaklık 25.5
    Diğer testleri en kısa zamanda yapıcam.
    DSC_0391.JPG
    DSC_0385.JPG

Alparslan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  20. onur_0606

onur_0606

Yer:
    Ankara
    İsim:
    onur akbulut
    Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Yemlemeyi az yapıyorum hemen tüketiyor balıklar ama yine de dikkat ederim yemlemeye.

21. onur_0606

onur_0606

Yer:
    Ankara
    İsim:
    onur akbulut
    Teşekkür ederim. Kayalar yerli kaya. İzmir kayası demişti aldığım akvaryumcu.

Montimahir bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş