1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

tuzlu su yardım

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde mustafa karaeli tarafından 2 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ
    Merhaba ben Mustafa. Tuzlu su akvaryumu kuruyorum.Atman 3338 dış filitrem var. Dış filitreyimi yoksa sump'ımı önerirsiniz. Bir de aydınlatma için piyasadaki ledler kullanılabilir mi (250 beyaz + 250 mavi) ? Hem düşük enerji tüketimi hemde düşük ısı yayması nedeniyle bana daha mantıklı geldi.Üstelik yaydıkları ışıkta çok yüksek önerilerinizi bekliyorum.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    tuzlu su yardım

Hoşgeldiniz Mustafa Bey,

Dış filtreyi aklınızdan çıkarmanızı öneririm. İlk aylarda atık yükü azlığı ve genel su kararlılığı ile sorun yaşamaz gibi görünse de ilerleyen süreç can sıkıcı noktaya taşınacaktır. Bu sebeble henüz yazmadığınız akvaryum hacmini yazarsanız buna göre sump ve ya varsa farklı çözüm bulunabilir.

Ledler gerçekten hobiye giriş yaptı ama konu tam netlik kazanmışta değil aslında çünkü ledlerin farklı modelleri var. Dik ışık veren ve yayan gibi farklı türleri var. Fiyatlarının ise ucuz olmadığını görüyoruz.

Akvaryum hacminin ne olacağı yanında kuruyorum ifadenize göre alınan diğer ekipmanlar var mı ? Ps, sirkilasyon, devridaim, kum, tuz vb ?

3. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ
    tuzlu su yardım

Merhaba.ilginiz için teşekkürler.akvaryumun boyu 95 cm hacmi 135 lt. Ayrıca tüm ekipmanım mevcut ama sump konusunda karar verememiştim. Hangi ölçülerde bir sump gerekli ? Ayrıca akvaryumu delmek istemiyorum o yüzden overflow yapmak istiyorum. ilk etapta 10 kg canlı kaya ekleyip 2 hafta sonrada 3 palyaço ve bir kaç damsel eklemek istiyorum. ledlere gelince ledler dik ışık veren cinsten. Gitti gidiyordan buldum. Işık şiddetleri çok yüksek (15000 mcd).ayrıca fiyatlarıda uygun.250 beyaz + 250 mavi toplamda çok müthiş ışık verir diye düşünüyorum.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    tuzlu su yardım

Tüm ekipmanlarınızı güle güle kullanın. :) Sump boyutu belirlerken gerekli hacim olarak bakılacak nokta sistem durduğunda akvaryumdan aşağı inecek suyu içine rahatça alacak boyda olmasıdır. Bunun dışında aşağıdaki yer durumuna göre ne kadar büyük olursa o kadar iyi.

5. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ
    tuzlu su yardım

Temel bey yardımınız için teşekkür ederim.görüşmek dileğiyle.

Sayfayı Paylaş