1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu Su Yeni Ekonomik Projektör Led Aydınlatma

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde fth-94 tarafından 14 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

1. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Bildiğiniz gibi led işi yayılmaya başladı. Artır led armatürler üretiliyor. Fakat fiyatları dudak uçuklatıyor. Sizlere bunlara alternatif olacak ve maliyetini çok çok daha ucuza getirebilceğiniz bir armatür yapımından bahsedeceğim.

Aşağıdaki resim led projektörlerde kullanılan power leddir. Ürünün 10-20-30 wattları bulunmaktadır.

[​IMG] [​IMG] [​IMG]
    Ürünün Türkiye'ye geliş fiyatları kargo dahil yaklaşık olarak.

10 wattlık olan 23 TL
    20 wattlık olan 34 TL
    30 wattlık olan ise 49 TL 'dir.

Daha önceden forumumuzda led projektör satan arkadaşımızın projektöründe kullanılan ledlerden olduğunu düşünüyorum ve satılan sitede akvaryum ledi olarak geçiyor. 455 nm diye yazıyor. Benim kredi kartım bulunmadığından alamıyorum. Alıp denemeyi düşünen arkadaşlar ise buradan yazmalarını rica ederim. 100*40*50 akvaryum için 3 adet 20 watt fazlasıyla yeterli geliyor.

Montajını nasıl yapacağız diyenler için ise internette Türkçe anlatımlı videoları mevcut. Montajı yapılabilcek aşağıdaki gibi tek kasalar satılmaktadır Karaköyde. Kasalar hakkında fikir vermesi açısından.

[​IMG] [​IMG]

Ben olacağını düşünüyorum ve arkasındayım. Şimdi deneme zamanı. Böylelikle çok çok ucuza armatürümüzü imal etmiş oluruz ve armatürlere çil çil para ödemeyi keseriz.

Buyrun satışının yapıldığı site: Buraya tıklayınız.

Evet düşüncelerinizi alalım ?

kupeli bunu beğendi.
  2. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Cevap: Tuzlu Su Yeni Ekonomik Projektör Led Aydınlatma

Soft mercan ve balık tanklarına uygundur Fatih. Ama inan aylardır tartıştık, konuştuk, denedik, Led şu an için T5 destekli olmalı malesef. Yabancı forumlardanda takip ettiğim kadarıyla Led ışık şuan için mercanları doyurmuyor.

3. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    Bu LED olayını bende araştırıyorum. Hatta gaza geliyorum tam sipariş vercem bi bakıyoum beyaz led yosun yapar, led mercanlara yetmez diye bişeyler okuyorum vaz geçiyorum. Peki bunu armatür halinde alıp kullananlar nasıl başarıyo bu işi? Yada biz t5 destekli yapsak nasıl olur. Kombinasyon ne olmalıdır bu konularda bilgisi, fikri olan varmı?

Şerit ledle tuzlusuda biyere varılamayacağını biliyoruz ama bakın bunlarda 10W 10.000K ve 10W 20.000K olan power ledler. Power veya şerit LED kullanıp artısısını, eksisini anlatabilecek kimse yokmu?

10W White High Power LED Lamp Light Aquarium 10000K 9V | eBay
    10W White High Power LED Lamp Light for Aquarium DIY 9V | eBay

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Şerit ledler kesinlikle bir işe yaramıyor deniz akvaryumlarında orasını biliyoruz. Ama gün geçtikçe sürekli piyasaya yeni power ledler giriyor.Sıkı bir araştırma yapıldığında t5 desteğine gerek bırakmayacak power led ler bulunabilir diye düşünüyorum.

fth-94 bunu beğendi.
  5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Fatih abi zaten soft türler üzerine düşünüyorum bunu. Kartım olsa getirtip deneyeceğim ama bendeki kart yaşımdan dolayı bankamatik kartı. Zaten Temel abinin görüşüde şuanki durumda beyaz florasan ile desteklenmeden olmayacağı yönünde. Ama sadece power led ile güzel akvaryumlar çıkaranlarda mevcut. Denemek gerekli diye düşünüyorum.

Hakan abi el becerin varsa kesinlikle getirtip denemeni öneririm. Sonuçta değerleri florasan gibi uygun. 3*20 watt beyaz 3*20 watt mavi süper olur hemde. T5 destekli yapılacaksa 2*39 watt beyaz ise 3*20 watt blue power led olur.

6. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Fatih araştırıyorum şu an 3 tane 20 watt mı daha iyidir yoksa 20 tane 3 watt mı ona karar veremiyorum. Bunların açıları lensleri vs. si var. 3 tane 20 watt alıpta tankla birlikte evi aydınlatmak istemem açıkcası. :F

7. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Hakan abi bunlar pojektör gibi olanlar. Zamanında forumda da satan birisi vardı. Güzel aydınlatıyordu. Tek tek olması biraz daha zahmetli olur. Birde bu daha ucuza gelir. Zaten kasa içerisinde olacakğından belirli bir açıyı aydınlatıyor.

8. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

10 W lık ledlerden 1 cool white ve 1 royal blue açık arttırmada bende kaldı 1 cool white daha bende kalacak gibi 15-20 gün içinde elimde olurlar sanırım. Bakalım nasıl bişeymiş bu power led.

brkfrt ve fth-94 bunu beğendi.
  9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    kupeli bunu beğendi.
  10. hasan1980

hasan1980

Yer:
    izmir
    İsim:
    Tolga Has

Bende araştırma yapıyorum hatta aylardır desem yeridir. POWER LED yapıcam kendi kurulumumda da. Birşeye dikkatinizi çekmek istiyorum. LED lerin fabrika çıkışı NM ve kelvin lümen vs. değerlerini iyi karşılaştırmanız gerekli. Markasız noname bir POWER LED ile markalı (cree, samsung, edison vs. vs.) gibi LED değerlerinin birbirleriyle alakası yoktur.

(Led için değerler renklere göre değişicektir ve karışım yapmak zorundasınız. (Örnek: Mavi Beyaz Kırmızı gibi renk kullanmalısınız mutlaka) kelvin ve NM değeri uygun olan.)

Yukarıda resmi olan led ler ikiside 1w power led ama değerler farklı.

Konuyu sonradan gördüm kusura bakmayın bikaç bişey yazmak istedim.
    Sonuç olarak bir POWER LED de gerekli değerleri bulup uygularsanız problemler ortadan kalkacaktır

cimlikaya bunu beğendi.
  11. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Bende aldım mavi 455-460 nm 10w
    Beyaz 10000k 15000k arası 10 watt

Şimdi bir tanede 20 watt 20000k almayı düşünüyorum yoksa iki tane 20000k 10w mı alayım ?

12. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Yusuf bey ledler gelince resimlerini konu altından bekliyoruz. Siparişinizi yazıyı okuduktan sonramı verdiniz ? Eğer öyleyse size teşekkürlerimi sunarım. Böyle bir fikri deneyeceğiniz için. Siz 3. kişi olacaksınız.

1 tane 20w yerine 2 tane 10w daha iyi olur. Çünkü yayılmayı daha rahat sağlarsınız.

13. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Evet okuduktan saonra verdim ama diyebilirimki aldıgım mavi yosun yapacaga benziyor..:/ 460-470nm arası
    Beyazlardan umutluyum bakalım ne olacak...

14. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Yok maviler doğru. Sıkıntı yok devam...

15. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Saolun ama bir mavide eger başarı olursa 452 455 nm alacagım..:)
    Sogutucu olarak ise laptop ekran kartı sogutucuları 1 numara olur bunlara fanlı bakır heatsink..:D
    driverle ledler kargoya çıktı beyazın açık arttırması 4 gün sonra bitecek gidip teklif verdigimi almayın batırmayın beni.:D

16. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Maviden bi zarar gelmez merak etmeyin. Led yosun yapar lafı sadece şehir efsanesi.

17. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Maviler 455 ile 470 arası, beyazlar 6000 kelvin damla yosun yapmadılar :)

Eski 6 aylık t5 koydum hemen yosun yapmaya başladılar...

18. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Özkan ve Fatih bey içimi rahatlattınız valla.. :)

Hakan bey sizde son durum nedir acaba diatom başladımı ?

Bakalım ya akvaryumun urubu yok aydınlatma yapıyorum bana güzel ucuz bir akvaryum sehbası yaptırabilecegim bir yer söyleyebilirmisiniz acaba ?

Apartmanın aşagısındaki mutfakçıya gitmeyi düşünüyorum artık :D

19. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Benimde kelvin değerleri Özkan abi gibi. Ledlerin markasını ise bilmiyorum bile. Ama şuana kadar herhangi bir sıkıntı bulunmamakta. Bunların yanında Hakan abi ve Özkan abide kullanmakta onlarda da sıkıntı olmadığını görüyoruz.

Yusuf bye konuyu dağıtmayalım. Ama Marangoza gidip 10*10 kalastan uygun fiyata yaptırabilirsiniz.

20. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Yusuf bey ben diatomu aşalı çok oldu. Coralline alg başladı yer yer. İstenmeyen yosun olmadı. Mercanlara etkisini sorarsanız fazla mercanım olmadığı için gözlemleme şansımda olmadı malesef.

Sayfayı Paylaş