1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu Su Yeni Ekonomik Projektör Led Aydınlatma

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde fth-94 tarafından 14 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

1. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Bence yapılır Temel Abi.
    Hibrit ledler 20 Watt led 9 noktadan oluşur, bunun 3 noktası mavi 6 nokta beyazdan oluşuyor.
    Artısı tek led, tek driver ile işi çözümlemiş oluyorsunuz. Tabiki bunların 10 Watt, 20 Watt, 50 Watt ve 100 Watt olanları bulunuyor, ihtiyaçagöre istediğinizi kullanabilirsiniz.

Temel Abi 50 cm boyunda hazır pc alüminyum bulunuyor, üzerine 18*3 Watt = 54 Watt led konulabilir. iki adet böyle led yapsan 250 TL yapılır. Birkere yap en az 3 sene değiştirmeden kullan. Toplmada 108 Watt mavi led olmuş olur, arasınada tek tük kırmızı led atımı süper olur....

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Tuzlu Su Yeni Ekonomik Projektör Led Aydınlatma

Aynen Özkan böyle bir niyetim var. 8 ay veya 1 yılda bir 240 Lira floresan parası çok fazla bence.

3. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Çok fazla , özelikle mavi ışık için t5 almanın hiç bir mantığı yok, ledler daha ideal ve tasaruflu....

4. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Ya ilginç ama ne yapacağımıza karar veremedim biraz önce bir arkadaşla görüştüm durumu anlattım 10 tane 3w ledin daha fazla ışık vermesi gerekiyor dedi ama bende durum tam tersi led işi yaptığından sordum 100*45 olan akvaryum alanına 4x39 w T5 ile verilen aydınlatmayı nasıl led ile alabilir dedim açıklama şu şekilde oldu;

2 sıra halinde 90cm düz plakaya eşit aralıklarla 18 adet diz bundan 2 adet yap toplamada 36 adet 1w power led ile 4 tane T5 in ışığını rahat alırsın dedi. Neden 1 w diye sorduğumda daha az ısınır ve bu yüzden ömrü çok uzun olu dedi waat yükselince ısı da artar ve led in düşmanı olan ısı ömrünü kısaltır şeklinde bir açıklama yaptı.

Gel de şimdi kafa karıştırma ama bu işi de çözeceğiz sonunda ya olacak ya olacak.:ay:

aklıma gelen 2 tane 20w 20000k led alayım 2 sinin arasına 10w 10000k koyayım toplamda 30w 20000-10000 k karışımlı beyaz mavi için ise yapmış olduğum 200 adet mantar led var onları kullanayım 460nm olsun bitsin diye düşünüyorum. nasıl olur sizce ?

5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Halil abi biliyorsun bende 4*39 kullanıyordum. Lede geçtim ve 48 adet 1 wattlık led kulllanıyorum. Emin ol aynı verimi alıyorum. Tavsiyem 1 wattlık ledlerden 30 mavi 20 beyaz kullanman. 1 adet 10 watt yerine 10 adet 1 watt daha iyi oluyor.

Ama senin ledler eski olduğundan performans kaybı olduğunu düşünüyorum.

6. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Şuan 4 ledim geldi 3 tanesinin testi tamam digerinin ma digerlerinden farklı oldugu için çalıştırmadım sonuç gerçekten şaşırtıcı 1 tane beyazla odan aydınlanıyor..:)

7. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Hayırlı olsun. Konuda gösterdiğim led ler de odayı aydınlatıyor ama 50 cm derinliğindeki suya tepeden ışık verince az geliyor hele su tuzlu olunca ne hikmetse ışığı yutuyor sanki.

Akvaryumun üzerindeki halini çok merak ediyorum.

8. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Yüksekligi 45 cm yapmayı düşünüyorum bu nedenle iyi olmazmı bide mavi ledlerim beyazlardan daha kuvvetli gibi gerçi ikisinede bakamıyorum ama sudaki durumu tatlı veya tuzlu suda degişmezse tatlı su akvaryumum var fot çekebilirm...

9. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Merak ettim imkan varsa 1 tane sinin yaydığı ışıgı tatlı su akvaryumunda gösterebilir misin ? ortam ışıklarını kapat ama. Zaten bütün power ledlerin ışık çıkışına bakamazsın gözle anlaman zor anca akvaryum üzerine koyunca anlaşılır birde ışık olayı göreceli bir kavram.
    Ben 2x39 T5 kullanıyorum ilk bu işe başladığımda amma çok ışık veriyor diyordum akvaryumun içi süper görünüyordu ama zamanla en ideali 4x39 olduğunu öğrenince ve gerçekte o ışığı görünce benimki az mış demeye başladım.

10. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Biliyorsunuz bende 2 adet 10 w beyaz ve 1 adet 10 w mavi var. Akvaryumun geneline mavi hakim gibi.

11. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Fotografı çekerim dedim ama çekmekten geri vazgeçtim neden derseniz:akvaryumumun içinde çok fazla mikro partikül var oldugunu gördüm ışık sayesinde ve suyumda sapsarı oldugu için(cüce vatoz tankı)ışık pek iyi yayılım göstermedi tabi mercegim flnda yok..Dip kısım muhteşem aydınlandı ama partikül çok oldugundan ışık yayılamadı..:(sadece maviyi denedigimi de belirtmek isterim tabi...
    Şuan elimde 2 beyaz 2 mavi var ama hepsini çalıştıracak driver almadım daha çarşıdan gidp alacagım yada ebaydan siprarişe devam..:)
    Sonuç olarak 50 50 50 tankım tek maviyle tamamiyle aydınlandı ama beni tatmin etmedi..
    not:benim önceden bitkili akvaryumum vardı..:)

12. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Evet ledlerden mavi olanı lps türlerini denemek için koyduk ama nasıl oldu..:D
    inanamadık fosforlu renklerden gözümüz döndü lpsler alabildigine açıldı ama fot çekmeyi unuttum malesef tank ta arkadaşın tankı olunca..:) yani ilk günden başarılı...Bir hafta içindeki gelişimi buradan yazacagım..

13. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Benim aldıgım ledlerde büyük gelişim gözlendi ve bunun akabinde arkadaş el koydu ledlere..:cekingen:sonradan iki tanesini yakmış.:yazik: acaba sizin ellerinizdeki ledlerle arnız nedir sayın büyüklerim ve arkadaşlarım?:ay:

14. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Yusuf bey ledler iyice yayılmaya başladı bende 1 wattlık 48 adet led kullanıyorum. Oldukçada memnunum. Hem renkler daha güzel görünüyor hemde oldukça tasarruflu.

15. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Teşekkürler Fatih bey sizin ledler nereden alınmaydı acaba? marka ve dizilimi mümkün ise söyleyebilirmisiniz?

16. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

ÖNEMLİ UYARI : Arkadaşlar Siz Siz olun LEd lerin çıkış merkezlerine direk çıplak gözle bakmaya kalkışmayın bu hareket göz retinalarınızda yanıklara sebep olur sonuçta Led ışık kaynaklarıda LASER sınıfına girmekte.

Sayfayı Paylaş