1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu su'da peryodik su değişimleri nasıl ve hangi sıklıkla yapılmalıdır.

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde MOVACIKLI tarafından 16 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Evet arkadaşlar, bir çoğumuz uzun uğraşlar sonucunda sizlerinde fikir ve önerileri sayesinde, belirli bir noktaya geldik. Nedir bu gelinen nokta: Akvaryumlarımızı kurduk, diatom sürecini temizlik ekipkleri ile birlikte atlattık ve beklenen en güzel anlar, yeni yeni gelmeye başladı. Akvaryumlarımıza balıklarımızı eklemeye başladık, kimimiz 2 balık, kimimiz 5- 6 balık ile başladı bu işe ve sıra geldi akvaryumlarımızdaki peryodik su değişimlerine. İşin en önemli kısımlarından birisi bu olduğu için üstadlarımızdan yardım bekliyoruz. Kısmetse ben bu hafta sonu akvaryumumda su değişimi yapmak istiyorum lütfen bana su değişimi sırasında uyacağım işlem maddelerini sıralar mısınız üstad lar. Akvaryumumdaki toplam su hacmi yaklaşık sump ile birlikte 500lt dir.

2. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Cevap: Tuzlu su'da peryodik su değişimleri nasıl ve hangi sıklıkla yapılmalıdır.

Akvaryum ışıklandırmanı kapatıp, gündüz ışığında akvaryuma yandan bak, su sarımsı bir renkte ise akvaryumda oldukça yüklü bir birikim var demektir. Bu birikim ps nin toplayamadığı organik, inorganik atıklardır. Böyle bir akvaryumda fosfat nitrat vb. parametrelerde çok düzgün olabilir. işte suyu fazla bu hale getirmemek için belirli bir su değişim periyodu yakalamalısın.

3. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Cevap: Tuzlu su'da peryodik su değişimleri nasıl ve hangi sıklıkla yapılmalıdır.

Yeni hazırladığın suyu birkaç saat dalga/sirkülasyon motoru ile karıştır, tuz iyice erisin. Litre başına 33 gr genel temayül, kullandığın tuza göre birkaç gram eksilip artabilir. Refractometren var hazırladığın suyun tuzluluğunu ölçmen en garantisi. Hazırladığın su ile akvaryum suyunun ısıları arasında büyük farklar olmamasına dikkat et. Aldığın suyun tankın dibinden kumu kaldırmayacak şekilde alınması dipte biriken tortuların atılması açısından önemli.
    Değişim frekansında tek doğru yok. Tanka katkı girmiyorsan haftalık değişimlerle belli canlı yüküne kadar götürülebilir. Ben eski tankımda hiç katkı girmeden haftalık %10 değişimle aylarca sorunsuz götürdüm. DOğru zamanlamayı Özdemir in dediği gibi tankın ihtiyacına göre kendin bulacaksın.
    Bileğine kuvvet diyelim.

4. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Teşekkürler arkadaşlar akvaryuma şöyle bir yandan yan gözle baktım ışık kapalı iken su çok berrak sararma yok. Su değişimini bir hafta erteleyimmi nedersiniz.

5. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Haftada 1 damacana .:heyo:

6. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

teşekkürler Teoman abi

7. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Ben bilmem Movacıklı bilir. :)
    Ben olsam ca,mg,kh testlerini yapar, değişime ihtiyaca göre karar verirdim. Temel olsa, şöyle karşıdan tanka bakar, şunları beğenmedim ben 2 damacana su değiştireyim derdi.
    Mustafa olsa ne yapardı ?
    Ben bilmem Movacıklı bilir. :)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

8. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Ben en iyisi testleri yapıp ona göre bir karar vereyim.

9. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Evet su değişimi sadece bazı şeyleri sudan uzaklaştırmak için değil aynı zamanda bazı şeyleri yeniden suya kazandırmak içinde önemli bir şey. Zaman ile çıkarımlanacak bir şey. Özellikle yabancı sitelerde tanıtımı yapılan üst düzey akvaryumlarda insanlar çok değişken periyotlar ve miktarlardan bahsediyorlar. 2-3 günde bir 30% yapan varken ayda 15% yapanda var. Hatta son söylediğim miktar bu güne kadar gördüğüm an kalabalık akvaryumdu. Tamamen akvaryuma ve duruma bağlı bir değer.

Sonuçta elde uygun tuz, su, zaman varsa sıklıkla yapılması gereken bir şey.

10. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Arkadaşlarıma katılmakla beraber şunu da eklemek istiyorum....Bizim ölçebildiğimiz değerler haricinde özellikle trace elementler grubunda 100 lerce element var....Eğer ben katkı kullanmak istemiyorum diyorsanız su değişiminizi haftalık ortalama %10 a göre ayarlamanız tavsiyemdir.....Katkı ile desteklerim diyorsanız testler size bilgi verecektir....Şahsi tavsiyem su değişimidir....Saygılar

Sayfayı Paylaş