1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu suya başlangıç diyelim...

Başlığı 'Genel Balık Konuları' kategorisinde aqua_life tarafından 10 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. aqua_life

aqua_life

Temel Abinin bu makaleleri beni öldürüyor:)En sonunda benide tuzlu su'ya çevirecek,aslında bir süredir hatta uzun bir süredir aklımda var ama cesaret edemiyorum,sizlere bir kaç sorum olacak...
    1-Akvaryum ebatlarım uzunluk:60 genişlik:30 yükseklik:25 (böyle bir akvaryuma kursam sorun oluşur mu?
    2-Sump sistemi kurmasam olur mu?
    3-Hangi balıkları önerirsiniz ilk etapta?Fiyatları hakkında kısa bir bilgi..
    4-Hangi malzemeler gereklidir_
    5-Bunların hepsi bana ne kadara mal olur?
    6-Oksijen sistemi hakkında bir bilgi?
    Şimdiden cevap veren herkese teşekkür ederim...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Orhan, mütavazi bir nano kurabilirsin bu şartlarda. Nono kurulumlarında hedef olarak nemo, damsel, gobi vb türler seçilirse ve dayanıklı atık yükünü bir nebze seven omurgasızlar ilave edilirse güzel bir nano kurubilirsin. Şelale filtre ve askılı bir ps kullanabilirsin. Maliyet hesabı çıkarırız bu tarz bir sisteme. Balık fiyatları ortalama 25-30 lira cıvarında, tabi nanoya uygun olanlar ve yukardaki örnek türler için geçerli. Canlı kaya vb masraflar olacak. Bir maliyet çıkarılabilir ortalama olarak. Sen biraz daha makale oku bence. Kendini hazır hissedersen faliyete geçersin. ;)

3. aqua_life

aqua_life

Tamam,hazırım ama biraz maliyete ve birazda bilgiye ihtiyacım var burda:gif

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bilgiye ihtiyaç her alanda var Orhan. Gerçekten konuyla alakalı okuyacak oldukların kafanda hedefini netleştirecektir. Bizler hobinin tuzlu su tarafına başlamak isteyenleri engellemek istemeyiz elbette ama yarım ve aceleci girmektense bazen girmemek daha iyidir. Elbette sump olmadan bir tuzlu su nanosu söz ettiğin ölçüde kurabilirsin. Fakat kurulacak sistemin haddini bilmek ve sadık kalmak hobide herkesin başardığı bir olgu değil. Bu açıdan verdiğin ölçüde bir akvaryumda şelale filtre, askılı ps, kaliteli canlı kaya ile 2 adet nemo ( palyaço) , 2 adet gobi ve sisteme göre uysal türünden 2 adet damsel barındırabilirsin. Bu türler yerine daha az sayıda farklı birkaç balık barındırmak yine mümkün.

Maliyet çıkarmak kolay değil. Nedeni ise ekipmanların kalitesi, gücü farklı vs vs. Ortalama 600 lira cıvarı bir rakam vermek mümkün. Elindeki malzemelerden kullanabileceklerin çıkabilir, akıntı motoru olarak, şelale filtren belki vardır, kumun olabilir ve bu rakam değişbilir.

5. aqua_life

aqua_life

600 lira bayağı maliyetli bir hesapmış. Dün makaleleri okudum,anlaşılan bir sonraki seneye erteleyeceğim gibi görünüyor saat:gif
    Saygılarımla..

6. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Arkadaşlar selam,

Deniz akvaryumu için 65 cm yükseklik çok mu ? ileride bende geçicem deniz akvaryumuna :) Akvaryumun tam boyu 125*65(h)*50 + sumplu.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tuzlu su akvaryumlarında 65 cm yükseklik çok diye bir kavram yok. Mesela benim yükseklik 80 cm. dön:gif Burada önemli olan nokta akvaryumda kullanılacak aydınlatmanın derinlik göz önüne alındığında niteliğidir ve buna ilave olarak akvaryumda beslenecek mercan anlamındaki canlıların ihtiyacıdır. Eğer ihtiyacı karşılayacak ölçüde aydınlatma eklenirse tek sorun kolunu soktuğunda tabana ulaşamamak olur.

8. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Tamam saol Temel abi inşallah geçerim deniz akvaryumuna :)

Sayfayı Paylaş