1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu Suya Geçebilme Çabası

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde YMR_AY tarafından 22 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Aydinlatma onemli.
    Elektrik sakat is carpilma ihtimali bile kotu.
    Hayatim boyunca hic saç problemim olmadiki uzun saç problemim olsun. :D
    Kapagin koseden koseye olcusunu ver bakalim. Tatli suda kucuk bir t8 calisiyor bende kapali carpilma korkusu yok. Temel olur derse yaptiralim pazartesi. :heyo:

Sent from my GT-N7000

2. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Cevap: Tuzlu Suya Geçebilme Çabası

İçinden çıkan floresan sivri 2 uç dahil 34.5 cm. Kapak köşeden köşeye 37 cm.Mutlaka bir oluru vardır.Led armatür olursa çokmu uçuk rakkamlar çıkar.İleriye yönelenik yapacaksak günü kurtaracak olanı değil gerekli olanı yapalım.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
  4. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul

Konuyu okudumda birde anlayabilsem :( Kapağı koltuğumun altına sıkıştırıp elektikçiye gittiğimde Power Led Armatür (T5 Destekli) istiyorum dediğimde kesin onuda bunalıma sokacağım.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayır o şekilde demeyeceksin. Konu adına bakma sen. Power led olacak sadece senin aydınlatman. Power led bilgilerini, kaç adet ve fiyatı sorman yeter. Yeni satın aldı Murat biliyordur fiyatlarını vb.

6. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Elektrikçide başarılı olma şansın sıfıra yakın.
    Nerde bizde öyle bilgili elektrikçiler.
    t5 lerde 24 w altı pek bulunmuyor bildiğim kadarıyla. onlarda senin akvaryuma olmaz 60 cm
    En iyisi Murat cevap versin uzman olarak. Daha düşük watt, kısa boylu belki bulunur.

7. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul

Tmm alındı anlaşıldı.Eğer akvaryumun içindekiler dahil maliyetini aşmıyorsa power led yaptırılıyor.Aşıyorsa Amerika'yı yeniden keşfe gerek yok daha uygun bir akvaryumla yola devam ediliyor.

8. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul

:( :( kısa boylu floresan bile bulunmuyor.Bulunsada takma yerleri uymuyor üretimden kalktı diyorlar.Praktikerin reonlarınıda bile yok.

9. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Üzülmeyin praktiker reyonlarındaki floresanlar olsa da sizin işinize yaramazdı zaten.:)
    Led güzel olur. Murat ın yolu portale düşüp bildiklerini dökerse başka neler çıkar kimbilir. :heyo:

10. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

T5 diyor ama tam değil. Refigium gibi alanlarda kullanılır ama akvaryumda riskli olur. Risk diye yazıyoruz ara sıra ama aklın karışmasın, bizim derdimiz zaten ekipman olarak mütevazi olan akvaryumunun hatalı ışık yüzünden yosun kaplamaması içindir. Bunun dışında beslemek istediğin balıklar açısından sorun yok.

12. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Bu armatürler olur tankınıza ama;
    1-Normal floresan takacaksınız, muhtemelen kelvin değerleri düşük olacak. Yosun ıvır zıvır yapar.
    2-Armatürler ıslak ortam için yalıtılmadığı için ömrü kısa olabilir, metal parça kullanıldıysa paslanabilir. Bi de çarpılabilrsiniz.
    em34:

13. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul

Şu an üstünde takılı olanda yosun yapacakmıydı? Tamir ettirip kullanayım mı?

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Şimdi şöyle düşünelim; Hedef neydi palyaço balığı beslemek değil mi, o zaman aydınlatma sadece senin balıklarını görmek için kullanacağın bir araç olacaktır. Kısaca bu durumda üzerindeki floresan ışık rengi uygunsa yani saçma sarı bir renk vb değilse olacaktır. Yosun yapmasına gelince, belki evet ama ışıkları kapatmak elinde olacağından yosun oluşumuna akvaryumun yöneldiğinde birkaç gün karartma uygulayarak oluşumlara son verebilirsin.

Önemli olan eldekini en iyi şekilde kullanmaktır ve ne istediğimizdir. Hedefin değişmediyse tamir ettirebilirsin.

15. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul

Üstünde takılı olandada metal parça var floresana su gelmesini önlemek için plastik kapak takılmış.Oradan çarpılana kadar uzatma kablosunda takılı fişlere elimdeki suyu damlatmaktan çarpılacağım.Tv kanallarında akvaryum uğruna öldü gitti diye haber geçerse o benim işte.

16. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul

:) Hedefim tabiki palyaço balığı beslemek onda bir sapma yok ama gönül bu mercanıda olsun istiyor.Işık uygun renk.Emin olun akvaryum disco gibi janjanlı renkleri seçmem.Ben madem tamir edilecek o zaman mercanada uygun hale getireyim düşüncesinden yola çıktım.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Mercana uygun hale gelmesi için işte o zaman elindeki aydınlatma bu işe olmaz. 9 saat yanması gerekir aydınlatmanın en az ve mercan veya uygun mercanlar ancak bu şekilde yaşar. T5 olmadığına göre o zaman geriye Led seçeneği kalır. Ati T5 var dedin o ölçüde ama ben görmedim açıkçası.

18. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul

Yazdığım markaların bana uygun ebatlarının olduğunu akvaryumda kullanma amaçlı olduğunu bir sitede okudum.Ama hangisi nedir ne iş anlamıyorumki.

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tam bilemiyorum Yğmur o boylarda o markaların T5 floresanları var mı diye. Ben en küçük olan 24 wat kullanıyorum ve onlar da 55 cm filan.

20. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul

Ben yarın lambalı bölümü alıp buna uygun power led armatür istiyorum dersem derdimi tam anlatmış oluyorum değilmi? En azından deneyeyim olmazsa tamir ettirip kullanıma devam ederim.

Sayfayı Paylaş