1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu suya geçiş ekipman önerisi.

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde Uggy tarafından 27 Nisan 2016 başlatılmıştır.

1. Uggy

Uggy

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Uğur
    Öncelikle merhaba , bir süredir tuzlu su akvaryumu kurma isteğim vardı lâkin her yeni başlayanda olduğu gibi yapamam korkusu vardı. Fakat o korkuyu atlatmış bulunmaktayım. (bu arada konumuzla alakası yok fakat forumda en genç üye benim sanarım:koptum:) Asıl konumuza gelecek olursak 135x60x60 bir akvaryum kurmayı düşünüyorum. Yüksekliği 45-50 yapmalısın gibi önerilerde bulundular fakat görüntü olarak hernedense hoşuma gitmiyor (kendi şahsi düşüncem) , akvaryum basık gözüküyor gibi. Herneyse eğer mümkünse ebatları bu şekilde 135x60x60 düşünüyorum. Sormak istediğim ekipman olarak(sirkülasyon , sump motoru vs) almam gerekenler nelerdir hangi ürünleri önerirsiniz (şu an için acelem yok maliyeti hesaplayıp ona göre hareket etmeyi düşünüyorum)

Yardımcı olursaniz sevinirim. Teşekkürler..

Düzenleme: 27 Nisan 2016
  2. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Yuksekligi 50 yapmalisin :p :D

zipkinteam bunu beğendi.
  3. Uggy

Uggy

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Uğur
    Abi şartmıdır yahutemo27

4. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Neredeyse :) hatta derinligi de 70 yaptir elindeyse. Diger ekipmanlar sahip oldugun bütçeyle dogru orantili olarak degisecek

Uggy ve zipkinteam bunu beğendi.
  5. Uggy

Uggy

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Uğur
    Yapacak birşey yok o hâlde :bilmem: öneriniz için teşekkürler

6. Burakak123

Burakak123

Yer:
    Kartal-İstanbul
    İsim:
    Burak Aksoy
    En genç üye benim bir kere.:p

Akvaryum 120 70 50 olsa daha iyi olur. Bunun sumpta 100 40 40 olur. Veya 100 50 50. Ekipman olarak bubble magus, bubble king, reef octopus, hydor, jns, ati vb. markaların protein skimmerları olur. Ayrıca bizim dört ana elementimizin önem sırası şu : ps, su, tuz, aydınlatma.:DTuz ve su hazır almak yerine marmaradan alınacak su ile kurulabilir. Malum hacim fazla olunca hem su doldurmak hem ekipman ayarlamak zor. Bu yüzden deneyebilirsiniz. Aydınlatma besleyeceğinize bağlı ve yüksekliğe bağlı. 50 cmin üzerinde metal halide gerekir. Bunun t5 ile kombini olan armatürler 1000 tl. Bu yüzden h 50.

Dalga motoru jebao rw 8 olur. Yetmezse iki rw 8 veya rw 8 artı rw 4.

Istıcı 200 watt artı bir tane 200 watt.

Kum olarak aragonit veya mercan kırığı olabilir. 3-5 mm alabilirsiniz. 40 kilo yeter.

Kaya olarak 50-60 kilo yeter. Bol gözenekli ve hafif olmalarına dikkat edin.

Sump konusunda benim fikrim yok ben sump kullanmıyorum.

Diatom denilen kahverengi alg gelince conch, turbo snail ve karides ekleyebilirsiniz. Diatomu beklerken ışıklar günde 6-7 saat yansın.

Sonra yeşil alg başlar. Bu zamanda canlı ekleyebilirsiniz.

Kolay gelsin...

Uggy ve iuzunok bunu beğendi.
  7. Uggy

Uggy

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Uğur
    Tam olarak istediğim cevap buydu , yorumunuz için çok teşekkürler dostum:başardım:

8. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Hoşgeldin, işin maddi boyutu dışında korkulacak bir yanı yok.
    Az çok piyasa araştırması yapıp girmeni gerekirse ölçüyü biraz küçültmeni öneririm öncelikle.
    Yükseklik de genişlik de sana bağlı, sadece ne kadar yüksek olursa o kadar fazla aydınlatma ihtiyacı olacağını unutma, marin(sadece balık) yapacaksan bu madde konu dışı.
    İlk etapta alacakların;
    ps
    kafa motoru
    armatür
    dalga motoru
    ısıtıcı
    kum
    kaya
    1 kova tuz
    tuzölçer
    Ve o ölçülerde bir tank için yukarıda yazdıklarım 2. el ortalama 2500 lira tutar.
    O tankı renkli bir mercan resifine çeviriyim dersen, testler, katkılar ortalama 400-500 tutar, canlılar hayal gücüne kalmış.

Uggy bunu beğendi.
  9. Uggy

Uggy

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Uğur
    Yorumunuz için teşekkürler bir sorum olacak acaba mercan + balık bakmak mümkün değil mi ? Resif olduğunda sadece mercanı , marine olduğunda da sadece balığı mı kapsıyor acaba. Pek bilgi sahibi değilim bu konuda mazur görün. o_O

10. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Hayır karışık yapabilirsin tabi. Mercan ile mercan+balık arasında ekipman olarak pek fark yok. Marin yani sadece balık olursa iş biraz daha değişiyor.

Pennywise ve Uggy bunu beğendi.
  11. Burakak123

Burakak123

Yer:
    Kartal-İstanbul
    İsim:
    Burak Aksoy
    Mercan olursa aydınlatma önemli. Ve bazı balıklar ile uyumu iyi araştırılmalı. Mesela imparator melek balığı zoaları yemeyi çok seviyor.

Uggy bunu beğendi.
  12. Uggy

Uggy

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Uğur
    Pekala , teşekkürler. Bir sorum daha olacak bu ebatlardaki akvaryum için sump motoru olarak öneriniz nedir saatte kaç lt devirdaim olmalı mesela ? Ve ps kaç litrelik olmalıdır (çok soru soruyorum kusura bakmayın:olmadı:)

13. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    PS min curve9, kafa motoru da 6-8 bin lt civarı.

14. Burakak123

Burakak123

Yer:
    Kartal-İstanbul
    İsim:
    Burak Aksoy
    Jebao dct 6000 sumptan geri dönüş motoru olur. Ps olarak bubble magus curve 9 olur. Birde o markaların yazdıklarına bakmayın. 900-1200 litre deseler bile mercan ağırlıklı ve balık yükü ve atığı çok olan tanklarda 700 litreye kadar düşüyor. Ve bunu herkes yapıyor. Yani size uygun. Emin olun sizin akvaryumunuz dolup taşacak.

Sayfayı Paylaş