1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlu suya geçiş

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde mehmetöz tarafından 9 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. mehmetöz

mehmetöz

Yer:
    BURSA
    İsim:
    mehmet özcan
    Herkese merhaba, sağlıklı ve mutlu günler dilerim öncelikle.Geçen hafta 100*50*40*cm tatlı su tankımı tamamı tahliye ettim.şu anki tankkıma durso sistemi ile alt sump filitrasyon sistemini yapmayı planlıyorum.Sump ölçüleri ne olmalı?Kaç bölümden oluşmalı?Makalelerden az çok fikir edindim fakat kararsız kaldım.Bu konuda fikirlerinizi,önerilerinizi bekliyorum.

2. furkant

furkant

Yer:
    İstanbul
    Aynı ölçülerde 80-50-50 sump kullanıyordum. Su direk psnin olduğu kısma düşüp tek şaşırmadan geçip kafa motorunun olduğu yerden yukarı basılabilir. Ekstra su tamamlama ünitesi içinde bi bölüm yapmanız faydanıza olacaktır. Kurulumunuz hayırlı olsun.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

burak ozu bunu beğendi.
  3. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Kararınız hayırlı olsun. Sumpunuzda olmazsa olmas bülüm tatlı su bölümüdür. Ben şaşırtmasız kullanıyorum PS ile kafa motoru aynı haznede.

4. mehmetöz

mehmetöz

Yer:
    BURSA
    İsim:
    mehmet özcan
    Furkan bey dolap derinliğim 35cm yükseklik en fazla 40 cm yapa bilirim öbür türlü müdahale alanım kısıtlanır dolabın net yüksekliği 50 cm üste tekli cekmece var .

5. mehmetöz

mehmetöz

Yer:
    BURSA
    İsim:
    mehmet özcan
    Teşekkürler Mesut bey.Tatlı su bölümü için nekadar alan bırakmalıyım? Şaşırtma olmasınmı,refugum bölümü,yosun duvarı gibi bölümlere ihtiyac yokmu?

6. furkant

furkant

Yer:
    İstanbul
    Yeterli gelir sanıyorum önemli olan yükseklik psnin çalışma seviyesine kadar suyun gelmesi zaten

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

7. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Yeterli bir Ps ile hicbirine gerek yok. Ancak 40 cm ps icin yetersiz bir yukseklik

burak ozu ve furkant bunu beğendi.
  8. mehmetöz

mehmetöz

Yer:
    BURSA
    İsim:
    mehmet özcan
    Yeterli bir Ps derken hangi marka ve model önerirsiniz!Elimde Aquamacro as 150 ps mevcut yeterli gelirmi?

9. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Bu sizin canlı yükünüzle alakalı birşey. Bahsettiğiniz PS kabaca eski nesil bir PS yeni nesil çırpıcılı PS ler çok daha verimli çalışmakta. Ancak bunlarda da 40 yükseklikte olanlar varmıdır incelemeniz gerek.

10. mehmetöz

mehmetöz

Yer:
    BURSA
    İsim:
    mehmet özcan
    Anlıyorum PS olarak çok model var hangisinin yeni nesil olduğunu nereden anlaya bilirim?

11. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Akvaryum merkzinin ps lerini ve bm curve serilerini inceleyin.

Alparslan bunu beğendi.
  12. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hayırlı olsun yeni kurulum öncelikle, aqua macro askı tip bir ps sump kenarına asıp sump içi veya dışında tutabilirsiniz, bu şekilde sığar dolap içine. Ama ilerisi için ps değiştirme durumu olursa dolap yüksekliği zorlayabilir sizi.

13. mehmetöz

mehmetöz

Yer:
    BURSA
    İsim:
    mehmet özcan
    Veysel bey şuanda sizin dediğiniz gibi yaparım.Sumta ara bölme şaşırtma olsun mu?İleride akvaryum dolabındaki çekmeçeyi iptal ederiz.PS olarak nasıl birşey almam gerekli Ps konusunda kararsızım bilgim yok.

14. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Olmasın.Ben 2 tankımdada şaşırtmasız sump kullanıyorum.Yan tarafında tatlı su için bir bölme var.Su seviyesi zaten otomatik su tamamlamayla ayarlanıyor.Bm.Curve 5 olabilir ps olarak.Çok yüksek bir ps değil dolap yüksekliğine rahatca uyar.

veysel bunu beğendi.
  15. mehmetöz

mehmetöz

Yer:
    BURSA
    İsim:
    mehmet özcan
    200lt akvaryum sorunsuz çevire bilecek,canlı yükü nekadar artarsa artsın maksimum kapastesi beli zaten 200lt en fazla ne koya bilirimki.Ps konusu beni bayağ yordutemo26!Ps akvaryuma yetecekmi?Dolap Ps yetecekmi? Marka model ne olmalı gibi sorular kafamda.Hata yapmak isteniyorum açıkçası.

16. mehmetöz

mehmetöz

Yer:
    BURSA
    İsim:
    mehmet özcan
    Yamur hanım çekmeceyi iptal edeceğim öyle gözüküyor.

furkant bunu beğendi.
  17. derinmavi

derinmavi

Yardımcı olmak adına kendi sumpımdaki durumu paylaşmak isterim...öncesinde benim sumpta şaşırtmasızdı yani ps ve kafa motoru aynı bölümde bulunuyordu sadece tatlı su bölümü vardı ek olarak...yaşadığım sıkıntı öncelikle suyun hareketsiz kalmasından dolayı tortu köpük gibi şeylerin birikmesiydi.İkinci en önemli problem ise su tamamlama sistemi olmasına rağmen suyun buharlaşması sonucu su eksilmesi sistemin suyu tamamlaması derken belirli bi derinlikte çalışması gereken ps sürekli değişen bi su yüksekliği ile verimsiz çalışıyordu...
    Ben ps'in çalışma yüksekliğini göz önüne alarak bir cam ile sump içini ikiye böldüm ps ve kafa motorunu ayırdım.Su ilk önce ps'in olduğu bölüme iniyor ve belirlemiş olduğum yüksekliği aşınca yan bölmeye taşıyor böylece buharlaşma ile su eksilse bile birinci bölümdeki su yüksekliği hiç değişmiyor ve ps son derece verimli çalışıyor...Su İkinci bölümede şelale gibi aktığı için bu bölümdeki su hareketi tortu v.s. gibi birikmelerin önüne geçiyor...Ben bu sıkıntıyı sump doluyken yani sistem çalışırken yapmak zorunda kaldım ve şu an son derece memnunum...
    Ancak değerlendirme tabiki size kalmış birşey

Burak ÖREN

burak ozu ve mehmetöz bunu beğendi.
  18. mehmetöz

mehmetöz

Yer:
    BURSA
    İsim:
    mehmet özcan
    Evet Burak bey resimli anlatımınız için teşekkürler aklıma yatı.

19. derinmavi

derinmavi

Rica ederim faydası olursa ne mutlu...

Burak ÖREN

Sayfayı Paylaş