1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlusuda Akvaryum üstü açık mı olmalı?

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde Saruman tarafından 27 Aralık 2010 başlatılmıştır.

1. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Merhaba arkadaşlar, forumlarda okuduğum ve gördüğüm kadarı ile çoğu tuzlusu tankının üstü açık, özellikle yoğun buharlaşma ve eksilen suyun ilave edilmesi serzeniş konusu:smiley33:

Tuzlusu kısmında yeni biri olarak öğrenmek istediğim Tuzlusu akvaryumlarının üstünün açık olması gereklilikmidir?

Benim tahminim, üstünün açık olmasının avantajları; aydınlatmadan maksimum faydalanmak, su ısısının tehlikeli boyutta yükselmesini engellemek, tanka kolay müdahale vs..

Fakat benim akvaryumum da yüksek ışık ihtiyacı duyan canlılar yok, akvaryum ısısı ise yazın bile 28 dereceyi geçmedi ( Yaz sıcaklarında kapağı hafif aralık bırakıyorum yetiyor ) Tek müzdarip olduğum nokta ise kolay müdahale konusu.

Sonuçta akvaryumumun kapaklı olmasının avantajları; su değişim gününe kadar su eklemesi gereği duymuyorum.Yazın bile kapak hizasının altına geçmeden su değişim günü gelmiş olduğundan ekleme yapmıyorum, şu an ise su eksilmesini hissetmiyorum.

Soğuk havalarda, su daha geç soğuduğundan enerji tasarrufu sağlamış oluyorum, nem ve koku daha az oluyor.

En nihayetinde yukarıda belirttiğim nedenler dışında, tuzlusu akvaryumlarının kapaksız olmasının başkaca teknik bir sebebi varmıdır?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryumun üzerinin kapalı olmasının faydalarından söz edebilmemiz için gerçekten ışık ihtiyacı olmayan demeyelim ama az olan akvaryumları baz alabiliriz. Yaz aylarından çok serin aylarda bu tarz kapatılmaya müsait akvaryumlar bazı yönlerden avantajlı olabilir. Su yüzeyini standart akvaryumlarda kapattığınızda buharlaşma sonucu su damlaları oluşuyor ve aydınlatma büyük kayıp yaşıyor ve yine yaz aylarında aşırı ısı sorunu yaratıyor. Sen akvaryumunda olumsuzluk hissetmiyorsan zaten sorun yoktur.

Saruman bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş