1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlusuda Pomza taşı kullanımı

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Saruman tarafından 18 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

1. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Daha önce forum ortamında tartışıldı mı göremedim.Bildiğimiz doğal pomza taşı tuzlusu akvaryumunda kullanılabilir mi? Mikrogözenekli yapısındaki bakteri ve canlı barındırma özelliğinden çok, başka bir özelliği dikkatimi çekti.

Bir üniversite laboratuvarındaki deney sonucu; Fosfatı fiziksel yöntemle gidermek amacı ile cüruf, zeolit ve pomza taşı denenmiştir. Bu materyallerin adsorbsiyonla fosfat giderme verimleri sırasıyla %90.66, %35.60 ve %95.76 olarak saptanmıştır

Görüldüğü üzere pomza taşı fosfat gideriminde bayağı başarılı, hemde bilimsel olarak kanıtlanmış olarak.Tabi burada dikkat edilmesi gereken doğal pomza taşlarının bulunduğu ortama göre asidik veyaz bazik özellikler taşıdığı salınım yapma yada stabil kalma özelliğine sahip olabileceği.Yada fosfat konusunda doyuma ulaştıktan sonra göstereceği tepki.

Zararlı salınım açısından pomza taşının salınım yapıp yapmadığını anlamak için saf suda 2-3 hafta beklettikten sonra suyun ms değerini ölçmek yararlı olabilir.

Üstteki bilgilerin bir kısmına Akvaryum Kulubu adresinden ulaşılmıştır.

TencoMelih ve ozgun_cyprus bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Tuzlusuda Pomza taşı kullanımı

Hocam Fosfat tutma ozelligi iyi oranlarda gorunuyor acikcasi bilimsel verilerde. Ancak nedense kullanimi yaygin hale gelemiyor ve bir anlamda kabul gormuyor. Bun da salinim korkusu da etkili oluyor elbette.

Bu konu anladigim kadariyla ortaya serilmis ve uzerine yazisilmis bir konu ama yukarda da dedigim gibi sonuca ulasmamis her zaman ki gibi.

Benim kafamda baska bir yontem var. Baska yerde ele alinmis konulari gelistirmekten cok sifir yeni denemeleri tercih ederim.

Elbette ponza tasini tecrube edip gelistirmek isteyen arkadaslar olursa seve seve destek oluruz. O da faydali bir acilim olacaktir hobi adina. Ancak dedigim gibi soru isretleri olmayan bir dusuncem var Fosfat icin insallah.

Cep mesaj...

TencoMelih ve Saruman bunu beğendi.
  3. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Cevap: Tuzlusuda Pomza taşı kullanımı

Detaylar için teşekkür ederiz Gökhan hocam. Yeni kurulumumda pomza taşı kullandım. Kurulum bitince süreci ve taşın akvaryum içindeki etkilerini sizlerle detaylı bir şekilde paylaşacağım.

TencoMelih ve Saruman bunu beğendi.
  4. ogeday_ylz

ogeday_ylz

Yer:
    Karşıyaka / izmir
    İsim:
    Ogeday YALAZ
    Temel hocam fosfat düşürmek için neler yaptın varmı bir gelişme yoksa şu ponza taşını deneyelim mi? Damacana su kullanmam dan ve benim damacanayı rastgele almam sonucunda fosfatım 0,10 -0,20 arası geziyor. Damacananın tds değeri 149 ppm miş :( şimdi işleri düzeltmeye çalışıyorum. Bir öneriniz olabilir mi?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bilemiyorum bu makaledeki Öneri ve denemeden bilgim yok. Ben sende bir yanlış anlama seziyorum. Tds değeri sadece fosfat yüzünden yüksek değil. Tds daha çok ağır metal, silikat gibi değerler anlamı taşır.

Fosfat tanka bizim sayemizde girer. Kullanılan su bunda belli oranda etkiye sahiptir. Fosfat için yemlemeyi, katkıları ve diger besinleri sorgulamak gerekir. Suyu da düzeltirsen ilave olarak fosfat sorunu kalmaz. Neler kullandığını bilemiyorum, yem ve besin türleri, katkılar nedir fikrim yok.

ogeday_ylz bunu beğendi.
  6. ogeday_ylz

ogeday_ylz

Yer:
    Karşıyaka / izmir
    İsim:
    Ogeday YALAZ
    Akvaryuma pek dışarıdan müdahalede bulunmuyorum. Girdiğim tuz haricinde hiçbir katkı veya besin yok. Zaten tek clarkim olduğundan ve suyun değerlerinin tam oturması için günde 1 kez yem veriyorum. Sadece eksilen suyu ve su değişimini damacanadan yapıyorum. Bunun haricinde fosfat oluşumu için gözümden kaçırdığım birşey olabilirmi?

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Fosfat olduğundan emin misin? Tankta cyano veya aşırı yosun var mı, test kiti nedir?

8. ogeday_ylz

ogeday_ylz

Yer:
    Karşıyaka / izmir
    İsim:
    Ogeday YALAZ
    testi bir arkadaşım yaptı devamlı kendi kullandığı test api marka olabilir. 0,10 çıkıyor şuan. taşların üZerinde hafif yeşil yosun var. onun içinde algeater aldım.

Sent from my iPhone using Tapatalk

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ben fosfat olduğundan şüpheliyim o tankta, bir sağlamasını yaparsan iyi olacak.

TencoMelih bunu beğendi.
  10. ogeday_ylz

ogeday_ylz

Yer:
    Karşıyaka / izmir
    İsim:
    Ogeday YALAZ

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sayfayı Paylaş