1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ufaktan Resif Akvaryumu Kurulumu için Başlamak Lazım

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde mangusta tarafından 2 Ekim 2011 başlatılmıştır.

1. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    Cevap: Ufaktan Deniz Akvaryumuna Başlamak Lazım

PS nin geri dönüşünü akvaryuma verirseniz suda uçuşan bir sürü kabarcık olur buda görüntüyü bozar. Önüne kutu içinde sünger koyarsanız kabarcık azalır bu kezde akıntı yapmaz. Onuda bir akıntı motoru ile çözersiniz.

2. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Dalga motoruna yinede ihtiyaç var. Boyutlar küçük gibi görünsede, kayalarla birlikte ölü noktalar oluşacaktır. Debisi çok yüksek olmayan bir dalga motoru işinizi görür

mangusta bunu beğendi.
  3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Benim fikrim, ps motoru ile devirdaimi ayırın çünkü akvaryumun suyuna hareket ve suyun sump gurubundan ne kadar cok çevrim yaparsa o kadar iyi bence. Akıntı motoru değilde, devirdaim motoru alın ve birkaç şekle ayırarak dalga motorunun yaptığı işi yaptırın. Bu şekilde cevrim sayınız da artmış olur.

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Fuat bey ps'den çıkan suda kabarcık olabilir ve akvaryuma bunu yollayabilir direk olarak. 2000-3000 litrelik bir kafa motoru alarak dağıtıcı aparatlar sayesinde bunu 4 e bölüp çok güzel bir akıntı yaratırsınız. Hm ekstra kafa motoru maliyeti ve görüntü kirliliği olmaz.

5. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran

Dün gece 3'e kadar tankı boşalttım kumu suyu tahliye ettim bitkileri diğer tankıma ve karides nanoya aktardım epey yoruldum.Bugün üçgen tanka sump yapımına giriştim..Mas akvaryum sitesinden aldığım ölçülere göre kestirmiştim camları ama tank boşalıp ortaya çıkınca yüksekliğin taban ve kapak plastiği ile 66 cm olduğu net cam ölçüsünün 59,5 olduğu gerçeği ile yüzleştim :por: camları 66 h olarak kestirmiştim..Camcı aradık Hasan arkadaşımla sağolsun yardımcı oldu bana sump yapımında.Açık yer bulamadım bende nalburdan bir elmas aldım iş başa düştü diyerek eve döndüm ölçülerinde camı kestik kazasız kırıksız saygılar:gif ara şaşırtma camlarınının yerini hesaplayıp yapıştırdık sonra ön camı koyup işlemi tamamladık biraz resim çektim acaba olmuşmudur?Üstadlar neder?ps gelecek hazneyi geniş tuttum kafa motoru olacak yer daha ufak oldu oksijen zenginliği açısından şaşırtma yaptım ara camlarla..Sumpa su giriş bölümü 5 cm derinlik 15 cm genişliğe sahip.O bölüme pleksiden tarak yapmayı düşünüyorum..

Hafta sonu akvaryumlarımla baş başaydım gece 3 te oğlumun 180 lt lik canlı doğuran tankını da düzenleyip yattım...Ufaklık sabah uyanır uyanmaz akvaryumun karşısına geçti çok beğendi rahatladım dekoru değiştirmiştim kızacak diye ödüm patlamıştı ama beğendi..

Okulda ödev vermişler madde madde sorular biz okuyoruz o cevaplıyor (ana sınıfı)
    soru - Deniz,göl ve nehirler olmasaydı balıklar nerede yaşardı.
    bizimkinin cevabı -Akvaryumda tabiki :D

6. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran

Akvaryumun balkonda olması rahat bir çalışma alanı yaratıyor bana istediğim kadar kirletebiliyorum :) toplamak şartıyla ..Islandı aktı koktu derdi yok büyük rahatlık..Çeşmede var temizlik kolay....

7. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

İşçilik olsun, dizayn olsun güzel olmuş. Kafa motoru haznesi biraz ufak olmuş yani oraya sığacak bir model bulabilir misiniz bilemiyorum. Rica etsem akvaryumun ve yaptığınız sump'ın net ölçülerini yazar mısınız?

8. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran

Teşekkür ederim
    Kafa motoru haznesine atman at-106 sığıyor :)
    Akvaryum ölçüleri imzada var 78*78*113 59,5 h yüksekliği güncelleyeceğim hacim olarak ön cam bombei olduğundan tahminime göre 200 lt civarı
    Sump ön cam 52 cm.şaşırta camları 17 ve 15 cm 37*37*59.5h yaklaşık 40 lt kadar sump alanı oldu .kullanım alanı olarak bana 160 lt civarı kalıyor sanırım.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Temiz işcilik kutlarım. Küçük bir nano olacak ama şirin olabilir iyi seçimler yapılırsa. İdeal yeterli bir filtrasyon olur iç kısımda sanırım. Eğer iyi bir askılı ps kullanılırsa çok rahatlatır.

10. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

O zaman 24 watt 55cm olan floresanlardan sığar, güzelde olur. PS olarak ta bubble magus nac 3.5 olabilir geçenlerde birisi satıyordu 80 lira civarında. Çok uygundu gerçekten ben bile almayı düşündüm dursun kenarda diye; ama satıştan çekilmiş

11. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran

Şaşırtma camları yapıştırma alanı dar olduğu için silikonlarken baya zorlandım taşırmamaya dikkat ettim..Ps olarak Bubble magus 3.5 düşünüyorum beklemedeyim açıkçası.sump kurusun ,kumu kayayıda halledeyim tuz ve su işine yakın temin edeceğim kısmetse.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bubble magus 3.5 güzel düşünmüşsün, sığıyor mu arkadaki sump alanına? Askılı mı o ps'ler bilemiyorum. Sığarsa güzel olur.

13. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran

Evet msj attım sadece istanbul elden dedi daha sonra çekti satıştan.aydınlatma olarak 10 w power led düşünüyorum yapabilirsem tabiki..Birkaç sitede buldum yerli siteler kelvin değerlerini vermelerini bekliyorum yanıt gelmedi henüz

14. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Hayır askılı değil Temel abi; ama güzel PS
    Bizden birine söyleseydiniz keşke alır yollardık size.

15. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran

Askılı değil o model alttan motorlu bir sitede bulduğum ölçülere göre 115x 170 x 435 (L x W x H) rahat sığıyor bu ölçüler motoru alttan olması avantaj.

16. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran

Valla ilk aklıma o fikir geldi tam birilerini ayarlayayım dedim satıştan çekti maalesef..

17. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Ben bir zaman almıştım nac 3.5 hatırlarsın belki Burak abi. Bize geldiğinde bahsetmiştim. Konik gövdeli, atman çırpıcılı motorlu ve bahsi geçtiği gibi arka sumpa sığacak bir ps. Motoruda gövdenin altında. Fuat beyin sumpı gibi yer olmayanlar için motorunun altta olması çok iyi bir seçenek. Zamanında ben çok uyguna bulmuştum. Kutusunda açılmamış 60 liraya almıştım.

Bu arada hayırlı olsun akvaryum. Yalnız keşke camla değilde mavi renkli pleksi ile böseydiniz. Bu şekilde olursa sumpın içindeki ps, ısıtıcı, kafa motoru görüntü kirliliği yaratacak.

18. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran

Fatih bey burası Edirne mahrumiyet Bölgesi :bilmem: birçok aradığımızı bulamıyoruz o alana mercan kırığı yapıştımayı düşünüyorum bir akvaryumda görmüştüm gayet şık olmuştu..silikonlayıp serpiştirmeyi düşünüyorum dengeleri tutturabilirsem coraline alg kaplanır diye düşünüyorum..

brkfrt bunu beğendi.
  19. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran

Bu kaya Canlı kaya olmaya aday olabilirmi ? yapısı itibari ile oldukça gözenekli

20. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran

Müdavim üye olmuşum bu arada :temel:

Sayfayı Paylaş