1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ultraviyole UV Filtreler Kullanılmalı mı?

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde yusuf bakkal tarafından 14 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. yusuf bakkal

  yusuf bakkal

  Mesajlar:
  22
  İsim:
  yusuf bakkal
  Lütfen bilgisi olan arkadaşlar bu konuyla ilgili açıklama yapabilirmi ? teşekkür ederim.
   
 2. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  İhtiyaç halinde ve ölçülü kullanılırsa faydası var, bilhassa beyaz benek konusunda ve zararlı bakterilerde ama bilinçli kullanılmalı diye düşünüyorum.
  Bende var amma devamlı kullanmıyorum...
   
 3. tsenol

  tsenol

  Mesajlar:
  777
  Yer:
  İZMİR
  İsim:
  Tahir Şenol
  Alparslan Selam,
  Bu konu benimde ilgimi çekiyor. Örneğin haftada bir 12 saat kullanılsa faydası olur mu? Sonuçta doğada da güneş in ultra viole ışınları yeryüzüne ulaşıyor. Yoksa yararlı bakterileri de öldürme riskinden dolayı artısı eksiyi götürür değmez mi??
   
 4. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Tahir abi aynen azı karar çoğu zarar veriyor suda yüzen yararlı yararsız bütün bakterileri imha ediyor yeşil yosun yapan bakterileri de ama sünger kum ve kayada dolaşan bakteriler kurtuluyor, kullanılacaksa dikkatli ve gözlemleyerek yapılmalı mesela wattına gücüne göre günde kaç saat devreye gireceği gibi bunlar önemli, dikkatli kullanılırsa yararlı yosun beyaz benek ve bir sürü hastalık vb artı cam gibi su, fazla ve dikkatsiz kullanılırsa bütün bakteriler ölür ve akvaryum çöker bütün aylarca oturtmaya çalıştığımız su çöp olur bunu akvaryum kullanımında dikkatli yapmamız gerek esas bu içme suyunda çok iyi her şeyi yok eder orada kullanılmasında sakınca yok...
   
 5. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Reefedu sitesinde yayınlanan Deniz Akvaryumu UV Ultraviyole makalem vardı, tatlı su içinde durum aynıdır. Uv filtre kullanmak isteyen hobici akvaryum yapısını iyi bilmelidir. Sadece balık akvaryumları için çok daha faydalı olurken reef akvaryumlarında daha az süreli kullanımlar ister, bitkili akvaryumlarda yosun kontrolü için, parazit kontrolü, yeni balık ilaveleri gibi ara ara kullanım gerektiren sistemler mevcuttur. Sürekli kullanımı da balık akvaryumlarında mümkün, Discus balığı tanklarında kullanımı yine normalden yüksek fayda sağlar, bunun gibi farklı yapılardaki akvaryumları baz alarak yorum yapmak gerekir.

  Bakterilere zararından konuşmak söz konusu değildir, yararlı bakteri yani bizlerin yararından söz ettiğimiz bakteriler yerleşik yaşar, UV sadece suda yüzen unsurlara etki eder, kısmen suda yüzer halde bulunan bazı algler mercanlar için önemli olduğu için zaten reef akvaryumlarında kullanımı sürelidir.
   
 6. murat parin

  murat parin

  Mesajlar:
  2.264
  Yer:
  pendik/istanbul
  İsim:
  murat
  Benim fikrim ozon gazının daha fazla fayda sağladığı yönünde.
   
  Alparslan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş