1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ulusal Mesleki Bilgi Sistemi

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde Onur G. HİTİT tarafından 17 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. Onur G. HİTİT

  Onur G. HİTİT

  Mesajlar:
  901
  Yer:
  İlkadım/SAMSUN
  İsim:
  Onur G. HİTİT
  [size=15pt]Ulusal Mesleki Bilgi Sistemi[/size]

  Milli Eğitim Bakanlığı'nın "Ulusal Mesleki Bilgi Sistemi" adında bir sistemi var. Bu sistem, birkaç yıldır yoğun olarak yapılmış bir çalışmanın sonucunda hayata geçirildi.

  Buradan ulaşabilir, kayıt olabilir ve ilgileriniz ve yetenekleriniz konusundaki ölçeklerden faydalanabilirsiniz:

  Özellikle öğrencilere ve velilere öneriyorum. Zaten ilköğretim 7 ve 8. sınıflarda, ve tüm lise sınıflarında bu konuda önümüzdeki günlerde bir çalışma yapılacak (öğretmenlere ve öğrencilere). Öğretmen arkadaşlarım, öğrenciler ve veliler siteye girip incelerlerse çok güzel olur.

  Bu neyin nesidir, kısaca açıklamaya çalışayım.

  Mesleki Bilgi Sistemi, yaşam boyu sürecek öğrenme ve gelişim yolculuğunda size rehberlik etmeyi amaçlamaktadır.

  Bu sistemin amacı, kendinizi tanıma, yapmaktan hoşlandığınız şeyleri, yeteneklerinizi fark etme, meslek seçimi, iş değiştirme gibi konularda sizlere destek olmaktır.

  [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Mesleki Gelişim

  Meslek seçimi neden önemlidir?

  Meslek seçimi, yaşamımızda aldığımız önemli kararlardan biridir. Günümüzün büyük bir bölümünün iş ortamında ve işe yönelik faaliyetlerle geçtiğini düşünürsek, meslek seçiminin ne kadar önemli bir karar olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Meslek seçimi sadece ne iş yapılacağı ile değil aynı zamanda nasıl bir yaşam sürüleceği ile de ilgilidir. Bireyin seçtiği meslek gelecekteki yaşam standardını, tarzını ve sosyal yaşantılarını belirleyici bir rol oynamaktadır. Mesleğe adım attıktan sonraki yaşam, genellikle, seçilen meslek çevresinde gelişir. İleriki dönemlerde meslek ya da iş değiştirme şansımız olsa da, ülkemiz koşulları, bireysel kabullenmişlik ya da riski göze alamama gibi nedenlerle bu iş değiştirme alternatifini kullanan kişi sayısı oldukça azdır. Bu nedenle meslek seçimi ile ilgili vereceğimiz karar bir anlamda geleceğimizle ilgili vereceğimiz önemli bir karardır. Yaşamın ilk dönemlerinden başlayarak aile, okul ve çevre ile yapılacak çalışmalarla bireyin kendisine en uygun mesleği seçmesine yardımcı olunmalıdır. Doğru kararlar mutlu ve istendik bir yaşam demektir.

  Neden bir işte çalışırız?

  Bir meslek seçmemizin ve bir işte çalışmamızın pek çok nedeni bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır;

  ► Yaşamımızı sürdürebilmek için gerekli geliri kazanmak için;
  Mesleğimizden elde ettiğimiz gelir bizim nerede oturacağımız, nasıl giyineceğimiz, nasıl bir sağlık hizmeti alacağımız gibi birçok alanda yaşamımızı etkiler.
  ► Kişisel gelişimimiz için;
  Mesleğimiz, ilgilerimiz ve değerlerimiz doğrultusunda yeteneklerimizi kullanarak kendimizi geliştirmemizi ve özgüven sahibi olmamızı sağlar.
  ► Bireysel kimliğe sahip olmak için;
  Mesleğimiz ben kimim ve ne iş yapıyorum sorularına cevap bularak bireysel bir kimlik oluşturmamızı sağlar.
  ► Toplumda statü elde etmek için;
  Mesleğimiz bizim toplumdaki konumumuzu ve toplumsal saygınlığımızı belirler.
  ► Sosyal ilişkilerde bulunmak için;
  Mesleğimiz kimlerle arkadaşlık edeceğimizi, kiminle evleneceğimizi, hangi sosyal etkinliklerde bulunacağımızı, çocuklarımıza nasıl bir eğitim ortamı sağlayacağımızı belirler.
  ► Mutlu ve başarılı bir yaşam sürmek için;
  Sevdiğimiz bir meslekte çalışmak beraberinde başarı, mutluluk ve mesleki doyumu da getireceğinden mesleğimiz, monoton bir yaşam yerine dinamik bir yaşam sürmemizi sağlar.

  Meslek seçiminde göz önünde bulundurulması gereken faktörler nelerdir?

  a. Mesleğimizi seçerken, yapmaktan hoşlandığımız etkinlikleri ve bulunmayı tercih ettiğimiz ortamları düşünmeliyiz.

  ► İnsanlarla yüzyüze çalışmak mı istersiniz?
  ► Makinalar ve araçlarla mı çalışmak istersiniz?
  ► Kapalı ortamlarda, masa başında mı çalışmak istersiniz?
  ► Yalnız başınıza mı çalışmak istersiniz?
  ► Hareketli ya da sakin bir işte mi çalışmak istersiniz?
  ► Yoksa açık havada çalışmak mı sizi mutlu eder?

  Bu ve benzeri soruları kendimize sorarak kendimizi keşfetme yolculuğumuza daha hızlı devam edebiliriz.

  b. Mesleğimizi seçerken, ilgilerimizi, yapabildiklerimizi ve bir meslekte önemli gördüğümüz durumları göz önünde bulundurmalıyız. Bu süreçte seçeceğimiz mesleğin ne tür bir eğitim gerektirdiği ve iş bulma fırsatlarını da göz önünde bulundurmalıyız.

  c. Mesleki hedeflerimizi belirlerken ve çevremizdeki fırsatları değerlendirirken, hobilerinizi, katıldığınız eğitim etkinliklerini, kursları vb. konuları göz önünde bulundurmanız gerekir.

  ► Belki henüz çalışma deneyimine sahip değilsiniz, belki de çalışmaya uzun süre ara vermiş, işinizi kaybetmiş veya emekli olabilirsiniz. Farklı bir işle yeniden çalışma hayatına dönmek istiyorsanız, yeni beceriler kazanmanız gerekebilir.

  ► Sahip olduğunuz bir takım temel becerileri günlük hayatınızda farklı alanlarda kullanabilirsiniz. Örneğin, kişinin takı yapma hobisi soyut düşünme, yaratıcılık ve el becerisi gerektirirken, kişi bu beceriyi pastacılık alanında da kullanabilir.

  ► Üniversiteden yeni mezun olan bir gencin hiçbir iş deneyimi olmayabilir. Ancak, Üniversitede katıldığı sosyal kulüpler ona ekiple birlikte çalışma, sorumluluk alma, karar verme, problem çözme vb. beceriler kazandırabilir. Bu beceriler de gelecekteki iş yaşamında önemlidir.

  ► Daha önce yaptığınız işler, hobi ve serbest zaman uğraşlarınız, yaptığınız sporlar iş başvurularınızda avantaj sağlayabilir.

  [img width=300 height=216]http://mbs.meb.gov.tr/images/yukleme/meslegimiz351-253.jpg[/img]

  Meslek Seçme Süreci

  Meslek nedir?

  Meslek insanlara yararlı mal veya hizmet üretmek ve karşılığında bir gelir elde etmek için yapılan belli bir eğitimle kazanılan ve kuralları toplumca belirlenmiş faaliyetler bütünüdür. Hem bireylerin temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi ve hayatlarını idame ettirebilmeleri için önemlidir, hem de toplumsal statü ve doyum sağlama aracıdır. Bu açıdan bakıldığında meslek seçimi hem bireysel hem de toplumsal bir yarar sağlar.

  İş ve meslek birbiri ile çok ilintili ve sıkça karıştırılan kavramlardır. Bir kimsenin mesleği olabilir ancak işi olmayabilir. İş nedir diye baktığımızda; mesleki bilgi ve becerilerin uygulamaya konulmasıdır.

  Seçtiğimiz meslek yaşamımızda neleri etkiler?

  ►Gelir düzeyi
  ►Sosyal statü
  ►Özel yaşam ve sosyal ilişkiler
  ►Zamanı kullanma biçimi

  Mesleğimizi seçerken nelerden etkileniriz?

  ► Bireysel özellikler (ilgi, yetenek, değer, amaç, beklenti, kişilik özellikleri, fiziksel özellikler, bireyin kendisi ve mesleklerle ilgili algılamaları, mesleki olgunluk gibi)
  ► Sosyal özellikler (ailenin özellikleri, içinde yaşanılan kültürün mesleklere ve cinsiyete dayalı algılamaları, sosyal yapı, medya gibi)
  ► Politik, ekonomik, yasal ve sisteme ilişkin özellikler (ülkenin ekonomik yapısı, yasalar, eğitim ve sınav sistemleri, iş bulma olanakları gibi)
  ► Şans (sağlık koşulları, doğal olaylar, beklenmeyen durumlar gibi)
  ►Kendimizi ifade etme, gerçekleştirme fırsatı

  Bilinçli seçim yapmak gerekir!

  Mesleki gelişim sürecinizin en önemli aşamalarından birisi meslek seçimidir. Meslek seçiminizi ne kadar bilinçli yaparsanız iş hayatımızda da o kadar verimli, başarılı ve mutlu olursunuz.

  Seçtiğiniz meslekte;

  Nasıl bir eğitime gerek olduğunu,
  Sizi ne tür görev ve rollerin beklediğini,
  Ne tür çalışma koşullarının olduğunu,
  İş bulma olanaklarını,
  Kazanç durumunu bilmeniz, daha sağlıklı seçimler yapabilmenizi sağlar.

  Kişisel ve sosyal özelliklerimiz, içinde bulunduğumuz ülkenin politik ve ekonomik yapısı, eğitim sistemi, iş bulma olanakları ve bunlarla birlikte şans faktörü de meslek seçimimizde oldukça etkilidir.

  [img width=300 height=74]http://mbs.meb.gov.tr/images/yukleme/mss%20meslek%20se%C3%A7imi.jpg[/img]

  Meslek seçimini dört aşamada yaparız:

  [​IMG] Kendimizi tanıma
  [​IMG] Çevremizi tanıma
  [​IMG] Karar verme
  [​IMG] Harekete geçme

  Kendimizi tanıma

  "Herkes her işi yapabilir" düşüncesinin gerçekçi bir düşünce olduğunu söylemek mümkün değildir. İnsanlar farklı kişisel özelliklere ve değerlere sahip oldukları için farklı meslekler seçmektedirler. Kendi kişisel özelliklerimize uygun mesleği seçmek doğru meslek seçimi için ilk adımdır denilebilir. O nedenle kişisel özelliklerimizin farkında olmamız gerekmektedir.

  ► İlgilerimizin farkında mıyız? Neyi yapmaktan hoşlanıyoruz veya neyi yaparken sıkılıyoruz? Eğer yapmaktan hoşlanmadığımız bir etkinliğin yer aldığı mesleği seçersek ne kadar yetenekli ve çalışkan olursak olalım o mesleği yaparken mutlu olamayız. Bu da bir süre sonra iş başarımızı etkiler.

  ► Bizim için neler önemli? Seçeceğimiz işin çalışma ortamı, çalışma saatleri, geliri, toplumda kabul edilirliği gibi konulara karşı duygu ve düşüncelerimiz o işi yaparken bizi etkileyecektir. O nedenle nelere değer verdiğimizin farkında olmalıyız.

  ► Yeteneklerimizin ve becerilerimizin farkında mıyız? Bir meslek seçerken o mesleğe ilgi duymak veya sevmek yeterli değildir. O işi yapabilecek yetenek ve beceriye de sahip olmak gerekir. Birçok kişi ressam olmak, makine icat etmek, bir şeyler öğretmek isteyebilir ama yine birçok kişi bu isteklerini gerçekleştiremez. Mesleğimizi seçerken istediğimiz mesleklerin gerektirdiği yeteneğe ve beceriye sahip olup olmadığımızı bilmemiz gerekir.

  ► Kişilik özelliklerimizin farkında mıyız? Seçeceğimiz meslekle kişilik özelliklerimizin uyuşması o meslekte mutlu ve başarılı olmamızı sağlar. Pilot olmak isteyen birisinin yükseklik korkusunun olmaması gerekir. Eğlence mekânında çalışan kişinin ise kalabalık ortamlardan ve gürültüden rahatsız olmaması gerekir. Seçeceğimiz mesleğin gerektirdiği özelliklerle kendi özelliklerimizin uyumlu olup olmadığını anlayabilmemiz için kendimizi tanımalı ve keşfetmeliyiz.

  Çevremizi tanıma

  Kendimizi her yönümüzle tanımış olsak da içinde bulunduğumuz toplumun olanaklarını bilmeden meslek seçiminde bulunmamız oldukça güçtür.

  ► Aile ve yaşanılan ortamdaki eğitim ve iş olanaklarını bilmek meslek seçimimizi etkilemektedir. Ailemizin bize sunacağı eğitim fırsatlarını, bizi ne ölçüde destekleyebileceklerini bilmek, fırsatları yakalama ve engelleri aşma konusunda yardımcı olacaktır.

  ► Çevremizdeki olanakların neler olduğunu bilirsek, seçeceğimiz meslek için gerekli fırsatları değerlendirmek için çaba sarf ederiz. Yaşadığımız çevreyi tanımak önemlidir. Çünkü bu çevrede seçeceğimiz meslekle ilgili eğitimi alabileceğimiz olanaklar yoksa diğer alternatifleri (başka şehre gitmek, yatılı okul gibi) değerlendirmek gerekir.

  ► Ülkemizin meslek seçme ile ilgili politikasını da bilmemiz gerekmektedir. Ülkemizde ilköğretim ve ortaöğretim aşamasında ya da ortaöğretim sonrasında girilmesi gereken sınavlar ve bu sınavların şartları, sınav sonrası gidilebilecek eğitim kurumları ile ilgili bilgi sahibi olmamız gerekir. Hangi sınavlarla hangi okullara gidebileceğimizi, o okullardan sonra eğitim fırsatlarımızın neler olacağını vb.bilmek yine meslek seçiminin diğer bir aşamasıdır.

  Karar verme

  Meslek seçim sürecinin ilk iki aşamasını gerçekleştirdikten sonra sıra uygun meslek seçimi ile ilgili karar verme aşamasına gelmiştir. Kendimizi ve çevremizdeki olanakları dikkate alarak uygun olabilecek meslekleri belirleyip, bu mesleklerle ilgili istenen ya da istenmeyen durumları karşılaştırarak uygun olabilecek meslek grubuna karar vermemiz gerekmektedir. Her zaman bilinçli ve mantıklı bir şekilde meslek seçilmeyebilir. Bazen şans faktörü ile duygusal ve anlık kararlarla da meslekler seçilebilir. Rastlantısal karşılaşmalar, beklenmeyen olaylar veya doğal afetler nedeni ile meslek seçimi ile ilgili kararlar verilebilir. Böyle durumlarda da ilk iki aşamayı gözden geçirerek kararın doğruluğu üzerinde düşünmek gereklidir. Meslek seçme sürecinin önemli bir aşaması olan karar verme belki de en zor aşamadır. O nedenle edindiğimiz her türlü bilgiyi bu aşamada kullanmalıyız.

  Harekete geçme

  Karar verme aşamasından sonra kişi seçtiği mesleği edinebilmek için kendisine bir takım hedefler koymalıdır. Şu anki potansiyelimizi ve çevresel ortamımızı göz önünde bulundurarak seçtiğimiz meslek için neler yapmamız gerektiğini ve hangi yönlerden kendimizi geliştirmemiz gerektiğini belirlemeliyiz. Başka bir deyişle, belirlediğimiz hedefe ulaşmak için eğitsel ve mesleki açıdan planlar yapmalıyız. Daha sonra da bu planları hayata geçirmek için harekete geçmeliyiz. Sadece karar vermek bir meslek sahibi olmak için yeterli değildir. Unutmayalım ki verdiğimiz kararlar ancak uygulandığı takdirde gerçekleşebilir.

  Meslek Seçiminde Yardım Kaynakları

  Kimlerden, nerelerden yardım alabiliriz?

  ► Meslek seçimi sürecinde, bizi yakından tanıyan, yönlendirmesine ve fikirlerine ihtiyaç duyduğumuz anne babamızdan,

  ► Verdikleri derslerle bizi geleceğe hazırlayan, yeteneklerimiz ve ilgilerimiz konusunda gözlemlerini bizimle paylaşan öğretmenlerimizden,

  ► Uyguladığı testler, etkinlikler, yaptığı gözlem ve görüşmelerle bizi tanıyan, kendimizi tanımamıza yardımcı olan, başarılarımız, ilgilerimiz, yetenek ve değerlerimiz, aldığımız ödüller, katıldığımız sosyal etkinlikler ve seçtiğimiz derslerle yönelebileceğimiz meslekler konusunda bizlere fikir veren üst eğitim kurumları ve meslekler hakkında bilgi veren okulumuz rehberlik servisinde görevli psikolojik danışmanlardan yardım alabilirsiniz.

  Mesleki Gelişiminizi Planlayın

  [img width=176 height=250]http://mbs.meb.gov.tr/images/yukleme/meslekigeli%C5%9Fim%20planlamason.jpg[/img]

  Mesleki gelişim sürecinde amaç belirlemek ve plan yapmak çok önemlidir. Mesleki gelişimimizi planlarken kısa, orta ve uzun vadeli hedefler belirlememiz amaçlarımıza ulaşmamızı kolaylaştıracaktır.

  Örneğin:

  Hedef: Ortaöğretim 10. sınıfta okuyan Pınar gelecekte başarılı, yabancı dil bilen bir bilgisayar mühendisi olmak istiyor.

  Pınar'ın;

  Kısa vadeli hedefleri
  Orta vadeli hedefleri
  Uzun vadeli hedefleri

  Kısa vadeli hedefler:

  ► Ders başarısını artırmaya yönelik çalışmalar planlar ve gerçekleştirir
  ► Seçmeyi düşündüğü mesleğe temel olabilecek ders dışı etkinlikleri, sosyal etkinlikleri araştırır.
  ► Yabancı dil öğrenebileceği kaynakları araştırır.

  Orta vadeli hedefler:

  Mesleki gelişimimizde orta vadeli hedefler, uzun vadeli hedeflerimize ulaşmamızı sağlayacak girişimlerimizi ifade eder.

  ►Seçmeyi düşündüğü mesleğin gerektirdiği özellikleri araştırır.
  ►Yapmaktan hoşlandığı etkinlikler, yetenekli olduğu alanlar konusunda kendini daha iyi değerlendirmeye çalışır.
  ► Kendi özellikleri ve beklentileri ile seçmeyi düşündüğü meslek arasında bağlantı kurmaya çalışır.
  ► Seçmeyi düşündüğü mesleğe temel olabilecek ders dışı etkinliklere, sosyal etkinliklere katılır.
  ► Bilgisayar mühendisi olmak için hangi alan/dalı seçmesi gerektiğini ve üniversitelerdeki bilgisayar mühendisliği bölümlerinin puanlarını araştırır.
  ► Yabancı dil öğrenmeye başlar ve kendini geliştirebileceği etkinliklere katılır.
  ► Üniversite sınavına hazırlanır.

  Uzun vadeli hedefler:

  ► İş arama becerilerini (özgeçmiş hazırlama,mülakat tekniklerini öğrenme vb.) geliştirir.
  ► İşe başvuruda kullanılmakta olan yabancı dil sınavlarını geçer.
  ► Mesleğe ilişkin iş fırsatlarını araştırır.
  ► Mesleği ile ilgili yüksek lisans seçeneklerini araştırır.
  Sisteme üye olmadan, çeşitli konularda bilgi alabilmeniz mümkündür. Ancak mesleki eğilimlerinizi, ilgi ve yeteneklerinizi gerçekçi bir şekilde belirleyebilmeniz için çeşitli ölçekler uygulayabilmeniz için sisteme üye olmanız gerekmektedir.
   
  YIKIKTEMO, balyoznuri ve zgrkaralar bunu beğendi.
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Ellerine sağlık hocam. Makam şöförlüğü meslekten sayılır mı acaba yani meslek sınıfına giriyor mu ?
   

Sayfayı Paylaş