1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Unutulmayan bir fotoğraf

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde GKARE tarafından 31 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. GKARE

  GKARE

  Mesajlar:
  394
  İsim:
  Gürel Göçer
  Herkesin bildiği ve baktığımızda yüreğimizi dağlayan bir fotoğraftır.
  Ramazanda tekrar paylaşmak istedim. İftarda yiyeceklerimizin kıymetini bilmemiz için bu fotoğrafı paylaşmadım.

  Hepimizin kabul edeceği üzere; daha iyi ve hayırlı bir dünya oluşturmak için çaba sarfedilmesi gerekmektedir. Desteklenecek bilimsel çalışmalara ilave olarak kaynakların düzgün kullanımı ve paylaşımı ile birlikte herkes yeteri düzeyde su, gıda ve barınmaya sahip olabilir. Aşağıdaki fotoğrafa bakıldığında aslında çok büyük görünen sorunlarımıza tekrar bakalım hala büyükler mi?

  http://paulagortazar.blogspot.com/p/ethical-limits-in-documentary.html

  İsraf etmemek gibi Atacağımız küçük adımlarla dahi bu yolda güzel gelişmeler elde edebiliriz...
   
 2. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  :(
  [​IMG]
   
  GKARE bunu beğendi.
 3. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.859
  Yer:
  Bursa
  Yazıda da belirtildiği gibi; akbabanın daha fazla yaklaşmasına izin verip, o yılki Pullitzer fotoğrafçılık ödülünü almak mı? Yoksa derhal müdehale edip, o küçük kızı oradan uzaklaştırarak, kendi türünden savunmasız bir canlıya yardım etmek mi "insanlik"?

  Fotoğrafçı iki sene sonra vicdanı ile olan hesaplaşması sonucunda intahar girişiminde bulunmuş.
   
 4. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  6.001
  Yer:
  Bursa
  İki sene sonra...
  Sanmıyorum ki bu foto yüzünden intihar girişiminde bulunsun!  Tapatalk...
   
 5. GKARE

  GKARE

  Mesajlar:
  394
  İsim:
  Gürel Göçer
  Paylaşmamdaki asıl neden yılda 1 ay bir kaç saat oruç tutuyoruz. İftarda ve sahurda suya, aşa ulaşabileceğimizi bilmenin verdiği güven ile. Yılda 1 ay oruç tutuyoruz fakat açlık, yoksulluk çeken insanlar için kaç dakika zaman ayırıyoruz? Asıl şu sıralar kendime soruduğum soru budur.

  Aslında bu konu çok derin bir konu. Ben de ilk gördüğümde fotoğrafçıyı suçlamıştım. Peki bir tek fotoğrafcıya yüklenmesek ne olur? Bence hepimiz suçluyuz. Türkiyede bile Çocukluğumdan beri pazarlar dağıldıktan sonra atılmış meyve ve sebzeleri toplayan insanları görüyorum.

  Sudan 1955 de başlayıp 2005 de biten bir iç savaş yaşamış. İngiltere ve mısırdan bağımsızlığını kazandığı yıl 1956 (yani İngiltere Sudanda da çekilirken hindistanda ve diğer sömürdüğü ülkelerde olduğu gibi ortalığı karıştırıp çıkmış).

  Özellikle şöyle bir durum daha var sudan petrol kaynaklarının sadece 4 de birini oluşturan Abyei bölgesinden çıkan petrol ile tüm sudan çok rahat bir şekilde refaha ulaştırılabilirdi (Abyei - Wikipedia, the free encyclopedia). Abye de 1970 lerde petrol çıkarılmaya başlanmış, fotoğraf 1993 de çekilmiş!!!

  Sudan tabiki bir örnek, Buna benzer bir sürü bölge ve durum var. İdarecilerin yabancılar ile işbirliği yapması, rüşvet almaları, halkı bir takım argümanlarla kandırmaları, Dinleri kendi siyaset ve çıkarlarına alet etmeleri, bu ülkelerin ortak özelliklerinin başında geliyor.

  Bu perspektifden Ülkemize bakarsak çok dikkatli olmamız gerektiğini düşünüyorum. Etnik ve dinsel boyutda ayrıştırılmaya çalışıyoruz. Hatta geri dönüşü olmayan yollara giriyoruz. Neyse çok derinlere girip de portalı rahatsız etmek istemiyorum. Ortaya bir fotoğraf attım bakıp bakıp Ramazan - ı Şerif hürmetine hayırlı idealler ile hayırlı işlere başlarsak ne iyi olur diye düşünüyorum.
   
  Alparslan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş