1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Unutulmayan bir fotoğraf

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde GKARE tarafından 31 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer
    Herkesin bildiği ve baktığımızda yüreğimizi dağlayan bir fotoğraftır.
    Ramazanda tekrar paylaşmak istedim. İftarda yiyeceklerimizin kıymetini bilmemiz için bu fotoğrafı paylaşmadım.

Hepimizin kabul edeceği üzere; daha iyi ve hayırlı bir dünya oluşturmak için çaba sarfedilmesi gerekmektedir. Desteklenecek bilimsel çalışmalara ilave olarak kaynakların düzgün kullanımı ve paylaşımı ile birlikte herkes yeteri düzeyde su, gıda ve barınmaya sahip olabilir. Aşağıdaki fotoğrafa bakıldığında aslında çok büyük görünen sorunlarımıza tekrar bakalım hala büyükler mi?

http://paulagortazar.blogspot.com/p/ethical-limits-in-documentary.html

İsraf etmemek gibi Atacağımız küçük adımlarla dahi bu yolda güzel gelişmeler elde edebiliriz...

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    :(

GKARE bunu beğendi.
  3. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    İki sene sonra...
    Sanmıyorum ki bu foto yüzünden intihar girişiminde bulunsun!

Tapatalk...

4. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer
    Paylaşmamdaki asıl neden yılda 1 ay bir kaç saat oruç tutuyoruz. İftarda ve sahurda suya, aşa ulaşabileceğimizi bilmenin verdiği güven ile. Yılda 1 ay oruç tutuyoruz fakat açlık, yoksulluk çeken insanlar için kaç dakika zaman ayırıyoruz? Asıl şu sıralar kendime soruduğum soru budur.

Aslında bu konu çok derin bir konu. Ben de ilk gördüğümde fotoğrafçıyı suçlamıştım. Peki bir tek fotoğrafcıya yüklenmesek ne olur? Bence hepimiz suçluyuz. Türkiyede bile Çocukluğumdan beri pazarlar dağıldıktan sonra atılmış meyve ve sebzeleri toplayan insanları görüyorum.

Sudan 1955 de başlayıp 2005 de biten bir iç savaş yaşamış. İngiltere ve mısırdan bağımsızlığını kazandığı yıl 1956 (yani İngiltere Sudanda da çekilirken hindistanda ve diğer sömürdüğü ülkelerde olduğu gibi ortalığı karıştırıp çıkmış).

Özellikle şöyle bir durum daha var sudan petrol kaynaklarının sadece 4 de birini oluşturan Abyei bölgesinden çıkan petrol ile tüm sudan çok rahat bir şekilde refaha ulaştırılabilirdi (Abyei - Wikipedia, the free encyclopedia). Abye de 1970 lerde petrol çıkarılmaya başlanmış, fotoğraf 1993 de çekilmiş!!!

Sudan tabiki bir örnek, Buna benzer bir sürü bölge ve durum var. İdarecilerin yabancılar ile işbirliği yapması, rüşvet almaları, halkı bir takım argümanlarla kandırmaları, Dinleri kendi siyaset ve çıkarlarına alet etmeleri, bu ülkelerin ortak özelliklerinin başında geliyor.

Bu perspektifden Ülkemize bakarsak çok dikkatli olmamız gerektiğini düşünüyorum. Etnik ve dinsel boyutda ayrıştırılmaya çalışıyoruz. Hatta geri dönüşü olmayan yollara giriyoruz. Neyse çok derinlere girip de portalı rahatsız etmek istemiyorum. Ortaya bir fotoğraf attım bakıp bakıp Ramazan - ı Şerif hürmetine hayırlı idealler ile hayırlı işlere başlarsak ne iyi olur diye düşünüyorum.

Alparslan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş