1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

UPS (Yupies) güç kaynağı

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde Alparslan tarafından 11 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

1. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Merhaba... Sabah 08.30da telaşla annem kaldırdı. Elektriğin kesik olduğunu söyledi. fak akvaryumda yupies var fakat büyük akvaryumda yok. Akşam şileden yakaladığım bir sürü canlıyı büyük akvaryumun sumpuna koymuştum. Problem oradaydı. Uzatmayla büyük akvaryumun kafa motorunda acele telaşla yupies e taktım. Fakat 2 buçuk saat sonra akü bitti. Yine bir telaşla aklıma arabadaki akü geldi. Ve hemen aküyü söküp yupiese bağladım. Ve halada elektrik gelmedi ama 2 akvaryumda şuan kafa motorlarıyla sorunsuz su dönüyor. Bakalım bu akü ne kadar gidecek.portal3.gif

muro500 bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Cevap: UPS (Yupies) güç kaynağı

Elektrik geldi tem03.giftem03.gif Karşıya gidecektim şimdi rahat bir şekilde gidiyorum.:D

muro500 bunu beğendi.
  3. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Kafa motorlarının ve UPS in markası ne?

4. saruhan

saruhan

İsim:
    Saruhan Genel

Eyvah arabayı şimdi 2'le rampa vurdurucaksın desene :)

Markaları bende merak ettim... Bu tarz durumlarda sana bir tavsiye ( Gece malesef tabi ) Eline bir maşrapa alıp sumptan alıp tankın içine döküp taşmayı sağlaman böylelikle kafa motorunun yaptığını yapmış olursun her 5 dk da bir 5-6 maşrapa kafi gelir...

5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Alparslan buyuk gecmis olsun.

Sent from my U8800 using Tapatalk

6. saruhan

saruhan

İsim:
    Saruhan Genel

Geçtiğimiz sene malesef benim hatamdı... Bursa'da büyük bir metal fabrikasına kurulum yaptık 1280 Lt Full Çakılı Tank Sınırlarda ilerliyordu canlılar, sanayi bölgesinde cumartesi gecesi 12 saat bir elektrik kesintisi yaşandı... Canlıların yarısı patladı, Fabrikada jenarator vardı fakat pazar çalışma olmadığı için jenerator devreye girmemiş meğersem ben giriyor diye tahmin etmiştim bu durumlara karşı... Ortalama 3500 Tl'lik bir kayıp yaşandı pazartesi sabahı %50 su değişim yapmak durumunda kaldık değerler çok yüksekti çünki... Ama çok şükürki bizim semtte 35 dakikadan fazla kesinti yaşanmıyor... Açıkcası Zor Bir Durum elektrik Kesintisi...

7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Hakan abi Kafa motoru Atman 104 saate 2000 lt , Ups Powercom Usa Ups KIN-325A

8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Halil abi teşekür ederim Bizim buralarda kesinti oluyordu ama bir iki saat sürüyordu bu sefer çok uzun sürdü hemde supf canlı doluyken vala anlamadım abi.

9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Abi sağolda o dediğin biraz zor büyük akvaryumun sumpu mutfakta . :D

10. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Geçmiş Olsun Alparslan.. Bizim buradada çok kesinti oluyor Elektrik idaresini basasım geliyor :sopa::karete:

11. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

Bu aralar nedense geceleri ara ara kesintiler oluyor.

12. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Erol abi helede büyük arıza olursa dikkat etmek lazım,dün baya korktum,hazırlıklı olmak lazım.

13. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Alparslan UPS ye sadece ve sadece kafa motorunu bağla ısıtıcı lamba VS kesinlikle bağlama ozaman daha uzun gider.

14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Mustafa abi doğru diyorsun iki Akvaryumunda sadece kafa motorlarını taktım.Birisi 25 wat öbürü 38 wat abi.

15. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Ozaman senin UPS nin kapasitesi biraz küçük galiba bukadar kısa gittiğine göre öyle değilmi.

16. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Abi bunu bilgisayar için eskiden almıştım şimdi Akvaryuma uyguladım .Evet küçük büyük bir akü koyacağım ama onu doldururmu bilmiyorum?deneme yanılmayla öğrenecem abi.

17. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Genellikle UPS ler tasarlanırken şarj edeceği akım kapasitesi hesaplanarak tasarlanırlar. Sen daha büyük bir akü bağlarsan eğer pek fazla değişen birşey olacağını sanmıyorum çünkü şarj edeceği akım yine eski aküye göre olacak bu yüzden yüksek kapasiteli aküyü tam kapasite ile kullanamıyacaksın yeni akünün kapasitesi 60 amp saat diyelimki fakat senin UPS 30 amp saat akım depolayacağı için verimin düşük olabilir ama UPS nin otomatik akım sens ünitesi var ise ozaman işler değişir.

18. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Mustafa abi bende aynı düşünüyorum.Onun için birgün ups nin fişini çıkarıp saat tutucağım,olmaz ise güçlü birtane arıyacağım.

19. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Alparslan ben de ups de 1 tane 12v 7 ah akü var buna 3 tane aküyü parelel bağladım ve 12v 21 ah yapar buda benim ups nin kapasitesini 3 katına çıkartmıştı şarj konusunda sıkıntı yaşamamıştım ama her ups farklı yapıda olabilir.

Yeni ups alacak arkadaşlar tam sinüs çıkışlı alırlarsa motorları çalıştırma ve performansı daha iyi olacaktır.

20. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Halil abi üç tane bağlamak güzel bir fikir.Ben bir tane çıkma akü taktım 60 ah,yakında deniyeceğim doldurup doldurmadığını. :temel:

Sayfayı Paylaş