1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ustalara bir soru

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde mcandugme tarafından 8 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. mcandugme

mcandugme

Yaklaşık 5 ayır baktığim 1d 1d zebralarım hep yumurtalarini yiyorlar son dönemde hiç yumurta çıkmıyor yada çıkıyor korkudan hemen yiyorlar. 1 ay kadar 1 çöpçü 1 25cmlik vatoz ve zebralarım mecburen küçük akvaryumda kaldılar bu yumurta olayıni şimdilik normal karşılıyorum. Ama şuanda son 1 haftadır dişi zebram hep kuytu köşelere kaçıyor çok sakin davraniyor yanakları ve alti turuncu gibi. testisine girmiyor önceden testiye yumurtluyordu ordan çıkmıyordu. Ve benim balıklarım 5 aya yakındır yem yemiyorlar 3 çeşit yem denedim. Herkezin balıkları insan elini görünce gelir yada yem görünce hemen yeme atlarlar ama bunların umrunda bile olmuyor. Yemeseler ölürler ama 5 aydır böyle devam ediyor. Ve hepsi tabanda gezeliyor koca akvaryumun sadece tabanını kullanıyorlar sebepleri nelerdir. Önceki 20 lt akvaryumdan 60 lt akvaryuma geçeli 2 gün oldu ama 5 aydır 20 lt akvaryumdada böyleydi. Şimdi akvaryumumda 25 cmlik vatoz 1d 1e zebra bir çöpçü ve adını bilmedigim ama akvaryumcunun anlaşırlar dedigi 1 ile 1.5 cmlik zebra benzeri 4 balıkla toplam 8 balığım var. Isıtıcım 26 derecede daima ve çok güneş görmuyor akvaryumum. Şuanda oksijeni hava motoru ve taşıyla sağlıyorum. Filtre olayınıda 1 iç filtrem var fakat çok çalkaladıgi için bugün debisini düşürme yada dagıtma yoluna gidicem çünkü çok karıştıriyor akvaryumu. Değerli görüşlerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler. Antalyadan selamlar.
    GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

2. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Akvaryumun genel görünümü ve balıkların fotoğraflarını eklerseniz daha sağlıklı yorum yapabiliriz. Nüfus biraz fazla gibi geldi bana. O hacimde 1 çift zebra yeterli. O boyutta vatoz yumurta yer, stres yaptırır. Muhtemelen sorununuz stres. Saklanma alanları var mı?

3. mcandugme

mcandugme

Evet saklanabilecekleri yerler var. Akvaryumumu degiştirmemin tek sebebi o vatozdan kopamamız çünkü seviyoruz keratayı:) yada akvaryumun 3/1 ini pleksi yada file ile ayırıp vatozu o tarafa tek koysam stresleri geçermi kopamıyorum çünkü 5 aydır çok sevdik

Bunlarda canlılarım

Ekli Dosyalar:

4. Balıkların stres altında akvaryumun çok küçük sizden rica ediyorum ciklit türlerini küçük tanklarda beslemeyin;sonu budur işte.:(

5. mcandugme

mcandugme

Şimdi napmalıyım. Tavsiye? Acaba küçük bi bölümünü ayırıp vatozu orayamı koysam

6. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    O akvaryum hiçbir yönüyle oradaki hiçbir balık için uygun değil. Ya akvaryumu büyütün, yahut en fazla 1 çift zebra bakın. Akvaryumda saklanma yeri de yok ayrıca, olacak kadar yer de yok zaten.
    Tavsiyem, bütün balıkları çıkarın, araştırıp güzel bir bitkili akvaryum yapın.
    1 çift zebra tercihini kullanacaksanız da önce kumu değiştirip ince silis kum koyun, sonra yuvanın karşı köşesine arkasına saklanılabilecek bir dekor(kütük-kaya) koyun. Ve kesinlikle sadece 1 çift zebra olsun. Eğer çiftseler tabi.

7. mcandugme

mcandugme

Akşamları ışıklarını kapatıyorum. Bugece kalktıgımda dikkatimi çekti gece normaller ama ışık yanınca yada insan görünce sapıtıyolar

8. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Yani? Çözüm bu mu sizce?

9. mcandugme

mcandugme

Hayır sadece merak ediyorum nedenini