1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

UV (Ultraviole) Cihazı Hakkında

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde KralMurat tarafından 6 Nisan 2010 başlatılmıştır.

1. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek
    Arkadaşlar Uv'nin tuzlu suda kullanımı hakkında net bir yorum yok. Bir grup, tuzlu suda bakteriler önemlidir, Uv'de yararlı zararlı gözetmeden tüm bakterileri öldüreceği için tuzlu suda kullanımı uygun değildir diyor, buna karşılık ise akvaryumda yararlı bakterilerin, kayalarda kumda sabit olduğunu, o yüzden Uv'den etkilenmeyeceğini, suda yüzer halde bulunan zararlı bakteri ve alg'leri öldüreceğiniz, kullanılması gerektiğini söyleyenlerde var. Olmazsa olmaz bir cihaz değil Uv, fakat kullanılması uygun mudur? Sizin yorumlarınız ne yönde?

2. U.Uçar

U.Uçar

İsim:
    Ufuk UÇAR
    Deniz akvaryumlararında gereksiz bir cihaz.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bence balık akvaryumu olanların bulundurmasında fayda olacak bir alet. Olmazsa olmaz değil ama balık akvaryumlarında her balık ilavesinde devreye alınabilecek ve benek gibi hastalıklarda tedaviye destek olabilecek bir ekipmandır.

Faydalı bakteriler kum ve kaya gibi alanların gözeneklerinde yerleşik yaşar evet. Fakat uzun vade de ve sürekli kullanımında suyu cansızlaştırdığına şahit olunabilir. Kısaca gerektiğinde kullanmak üzere bulundurulabilir.

4. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek
    Peki biraz açarmısınız konuyu? Neden gereksiz? Uv kullanların tecrübelerine dayanarak söylediklerine göre, yosun problemi ve suda bulanıklık daha az görülüyor, beyaz beneğe de iyi geliyormuş. Hatta beyaz benek olan balığı sump'ta uv'nin olduğu bölüme koyup bir süre orda bekleten de var. Yani bu açılardan faydası olduğu kanaatindeyim. Neden gereksiz biraz daha geniş bilgi verirseniz sevinirim.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  5. U.Uçar

U.Uçar

İsim:
    Ufuk UÇAR
    Tatlı suda bir süre kullandım ( tuzlu suda denemedim bile ) ama faydasını göremedim.

Sanılanın aksine suda da serbest yüzen yararlı bakteriler vardır, kumlarda kayalarda olduğu kadar.Eğer bu cihazın içerisinden bu su geçerse ki tabii ki geçer yararlı /zararlı bakteri ayıretmeksizin bu bakterileri öldürür.Zaten sağlıklı bir sistemde UV cihazına gerek yoktur.Balıkların bağşıklık sisteminin azalmasına da yardımcı olur, balıklar bu sistemden vazgeçildiğinde arı suya alıştığından normal suda zorlanılar ve ufak bir mikropta hastalanırlar.

Tabii tersini savunan hobicilerde vardır, son karar sizin.

6. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek
    Bu açıdan düşününce haklısınız balıkları iyi su şartlarına alıştırdığı için bağışıklık sistemini azaltıyo olabilir. Bu konuda hak verdim size ama biz hobiciler her zaman en iyi şartları sağlarız ya balıklarımıza!!! o açıdan kullanılabilir gibi sanki. Bakalım kullanan kullanmayan arkadaşlar yarar-zarar gördüğünü yazarlarsa başlık daha aydınlatıcı olur.

7. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek
    Hocam sizin cevabı atlamışım şimdi gördüm, sürekli kullanım zaten yerinde olmaz ama benim gördüğüm kadarıyla, günde 2 kere, 2-3er saat şeklinde çalıştırılıp durduruluyor. Birde uv kullananların suda gözle görülür bir berraklıktan bahsedildiğini duyuyorum. Bu ne derece doğru acaba?

8. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Konuya bende katılayım dedim, ama son soruna kimseden bir cevap gelmemiş Tayfun. Camlardaki az da olsa görülen yeşil yosunlaşmaya cözüm oluyor mu?
    Bir diy projesi olarak yapılmak istenirse 1 tonluk akvaryuma nasıl bir kapasiteli uv yapmak lazım?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Suda berraklık yaratması normaldir çünkü suda yüzen algler suyun rengini sarımtırak yeşile çevirir ve Uv filtresi çözüm olabilir. Fakat berraklık konusunu Uv filtresine bağlamak hata bana göre. Daha efektif filtre hedeflenmeli ve Uv asıl amacı için sistemde bulundurulmalı ihtiyacı olabilecek için.

DIY olarak forumda çok güzel bir yapım var. Burada önemli olan hacimle orantılı olarak motor debisidir. Motor debisini Uv lambasının wat gücüyle orantılı olarak eşit tutmak şarttır. Kısaca 36 wat bir Uv filtresi olabilir. Bu durumda filtre içinden suyu geçirecek motor gücü ise saatte 3000 litre su basabilir.

http://www.akvaryumportali.com/vbi/showthread.php?3483-DIY-Uv-Filitre-Yap%FDm%FD

10. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Tatlı suda senelerdir 7/24 kullanıyorum Özkan, hiç bir zararınıda görmedim, faydası çok net su, hastalık filanda yaşamadım. İşin entresan tarafı hiç ampul değiştirmedim.:D Yosunu önlediği söyleniyor ama, dengesiz besinlere çaresi yok, yeşil nokta yosunu maalesef önlemiyor. Yeşil nokta yosunu fosfat ve nitrat dengesizliğinden kaynaklanıyor tatlı suda ama, tuzlu suyu bilemiyeceğim.

Büyük tanklar yüksek vatajlı kullanımı, su debisi ile alakalı, su içerisinden ne kadar yavaş geçerse o kadar çok bakteri öldürüyor. Son olarak 420 litrelik tank 9 watt kullanıyorum marka Atman. Filtre Eheim 2217....

11. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Teşekürler Murat ve Temel Abi..
    Temel Abi forumdaki dıy projesine bakmıştım, güzel bir proje:)
    Uv bu yapımların dışında başka türleri varmı, yabancı bir sitede sumpa su inişinde açık bir sistem yapıldığını görmüştüm :)

12. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Aklıma basit ve maliyeti az olan bir sistem geldi. Bunu sizinle paylaşmak istedim, olur mu? olmaz mı?

UV lambasını cam tüplerin içine yerleştirilmiş sistemi Tank tan sumpa su inişini sağlayan 50mm iki adet pvc borunun içine yerleştirmeyi düşünüyorum, böylelikle motor kullanmama gerek kalmayacak.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Elbette olur sözünü ettiğin sistem. Fakat dez avantajları var. Örnek olarak boruların yüzeylerinin daha çabuk tabaka ile kaplanması, çıkarılıp temizlemesinin kolay olmaması, sistemin tamirat, temizlik sırasında kesintiye uğraması gibi.

Projeleri değerlendirirken eksilerini ortaya koyup tüm bu olumsuzlukları bertaraf edip edemeyeceğimize bakarak yapımına karar vermek en doğrusu olacaktır. Olmaz değil ancak üzerinde daha iyi düşünmenin gerektiği sanırım seninde aklına gelmiştir.

Bu konular üzerine projelerini yazarsan üzerinden devam edebiliriz. Benim çok daha pratik projelerim vardır belki kimbilir. dans: Hele sen fikrini yaz bakalım.

14. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Sağolaın Temel Abi, aklıma geldikce yazayım forum olarak yeni ufuklara doğru uçarız:)

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Forum olarak her zaman uçarız da benim aslında düşüncen olarak yazmanı istediğim senin su iniş borusuna Uv filtrasyonu ekleme projen için yazdığım olumsuzluklara çözümün olup olmadığı. Eğer bunlara çözüm yoksa B planına geçelim. temel2:

16. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    50 lik pimaşın içine baş aşağıya sarkıtmayı düşünüyorum, gerektiğinde çekil çıkarıp fırça yardımı ile boru içini temizlenir diye düşünüyorum, temizlik yapıldığında kafa motoru çalıştırılmasa akvaryuma pis su gitmeden gerekli değişimler ve temizlikler yapılmış olur diye düşünüyorum....

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Şimdi bu sistemin çalışması için öncelikle Uv lambasının şeffaf pleksi boru içine koyulması gerekir. Bu yapılabilir ama 50.lik pimaş içinden su geçerken Uv lambasının etrafını sararak geçermi acaba diye düşündüm. Yani pimaşın bir tarafından su yoğun olarak akarsa Uv filtresinin büyük aranda yaydığı ışık boşa gidebilir. Bilemiyorum haksızmıyım.

Ben bir öneri olarak lambayı kule içine koyarak suyun içinden geçme şeklini ana borudan su alarak yapılmasını düşünmüştüm. Tabi bu sefer boru sistemi farklı olacak. Kapalı bir pimaş içinde olacak.

18. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Bende ondan dolayı iki adet uf lambası yapıp bunu cam tüpün içine koyup iniş için olan iki adet 50mm boruların içine koymayı düşündüm. Ben çalışır diye düşünüyorum, boru capı geniş olduğundan su daha ince tabaka ve yayılarak akıcagından etki gösterecegini tahmin ediyorum :)
    Piysada satılan uv filitreleri boru capları daha dar ve kuvvetli bir motor koyunca su akışıda daha fazla oluyor, bunlar faydalı olabiliyorsa bu sisiteminde çalışması lazım sonuçta akvaryuma 5.000LT/Saat su basılsa bunu ikiye bölünce boru başına su debisi 2500LT/saat olur ve boru capıda 50mm olduğundan fayda sağlar diye düşünüyorum...

19. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Daha farklı bir sistem üzerinde de çalışıyorum, hem soğutma hemde uv filitresi ortak kullanımı olarak ama daha taslak halinde:)

Uv filitresi ne kadar bir su derinliğine işler, bunun hakında bir bilgim yok.

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Alıntıda ne demek istediğini anlayamadım Özkan.

Sayfayı Paylaş