1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Uyum Hakkında

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde mengi_man tarafından 28 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN
    Arkadaşlar merhaba;

200 LT lik tankımda, Sarı Prenses, Demasoni, Yunus ve İceman beslemekteyim.
    Şu ana kadar bir kavgaları ya da ölümleri olmadı. Tabi biraz kovalamacalar oluyor ancak o da oyunlarıdır sanırım.
    14 adet balığım var tankın içinde.
    Tankımın içine 1e 3d olarak Ahli eklemek istiyorum. Sizce uyum sorunu yaşarlar mı?
    Şimdiden teşekkürler.

2. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL
    Cevap: Uyum Hakkında

Zafer Bey, balıkların boyutları hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz? Zira akvaryum için tür sayınız biraz fazla. Bence eklemeden çok çıkarma işlemi yapılmalı ve Yunuslardan başlanmalı. Demosoni ve ahli diğer türlere göre daha agrasiftir. Bu dar alanda ileride mutlaka sıkıntılar yaşanacaktır.

3. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN

Tabiki balıkların boyutlarını aşağı yukarı yazmaya çalışayım.
    Sarı prensesler 7-8 cm. Demasoniler 6-7 cm. 2 adet Yunus 7-8 cm. 3 adet yavru yunus 4-5 cm. İcemanler de 10-12 cm arası.

4. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Şimdi Zafer Bey, şu aşamada Yunusların boylanma ihtimali çok zayıf Demosoniler nerdeyse damızlık çağa gelmişler. Icemanler keza o şekilde. Aklınızda tür yoksa renk açısından Sp ile Demosoni ile devam edebilirsiniz. Ancak dediğim gibi tür eklemek bence yanlış olur. Tabi ki karar sizin.

Saygılar, sağlıklı balıklar.

5. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN

Bilgiler için teşekkürler Bekir bey.
    Peki demasoni ve sarı prensesler haricindekileri çıkarttığımda, ekleme olarak sp ve demasoni eklemeli miyim ne dersiniz?
    Yoksa o sayılar yeterli mi olacaktır?

6. helim61

helim61

İsim:
    Aykut Akyıldız

Zafer Bey Merhaba,

Benim Tatlı su akvaryumu 220 Lt ve bendende 14 Balık var 6 Sarıprenses, 2 Yunus, 3 Nücevher Ciklet, 1 Iceman , 1 Ahli, 1 Papağan Yaklaşık 1,5 yıldır bende bunlar ve ilk aldığım zamandan farklı çok büyüdüler onları o şekilde görmekten üzülüyorum çünkü sürekli rekabet halindeler size önerim çok fazla tür koymayın akvaryuma ve akvaryumdaki tür sayısını azaltın hem balıklar için hemde ilerde sizin için huzur verici olur.

7. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Dişi erkek oranı belli ise 1-3 şeklinde 2 koloni halinde devam ettirebilirsiniz. Fazlası zarar. Dediğim gibi gelişimleri açısından bile sayı önemlidir.

8. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN

Anladım. Çok teşekkürler bilgiler için. Onların sağlıklı yaşamaları için azaltmak gerekiyorsa azaltıcaz artık. Ama diğerlerinden nasıl ayrılıcam o da ayrı mevzu artık.

9. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

İşin şu tarafı var, daha sonraki dönemde yıkıcı biçimde ayrılma ihtimialini göze almanız lazım. Bazen yaptığımız yorumlar yanlış anlaşılıyor. Sanılıyor ki biz burada bu tarz telkinler verdiğimizde ahkam kesiyoruz. Halbuki işin yüzü öyle değil. Yapmayın etmeyin dediğimiz pek çok insan daha sonra konularında balıklarım ölüyor diye feryat figan ediyorlar. Konularda yapılan yorumların çoğu tecrube ile sabit telkinler oluyor. O yüzden yıkılarak ayrılmaktansa üzülerek ayrılmak daha makuldür.

10. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN

Haklısınız Bekir bey. Tecrübeli insanlardan bilgi almak benim için önemli.
    Tavsiyelerinize uyacağım. Çok teşekkürler.
    Saygılar.

Sayfayı Paylaş