1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Uzman görüşlere ihtiyacım var : Malawi Wonderland

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde Bozzzok tarafından 24 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. Bozzzok

Bozzzok

Yer:
    İzmir, Turkey
    İsim:
    Onur Bozok
    Merhabalar,

Yaklaşık bir yıl önce başlayan akvaryum sevdam zaman zaman çok yoğun bir şekilde zaman zaman bıkkınlıkla devam etti. Uzun uğraşlar sonunda mevcut 2 tankımdan büyük olanı(100 litre discus+tetra) iptal edip yerine adam akıllı bir akvaryum yapmaya hanımı ikna ettim.

Mevcut 40 lt lik bitkili karides akvaryumunu da kaybediyordum az kalsın ancak sakuralarım son anda kendi geleceklerini doğum yaparak bir anlamda garanti altına aldı. Minik sakura yavrularını gören eşim herhalde annelik iç güdüsüyle karideslerin de bizimle yaşamasına onay verdi. Tabiiki sadece bu yavrular sebep olmadı. Araya sıkışan cam balkon+ yeni bir masa ve yeni akvaryumun üzerine oturacağı bir konsolda hanımın kararında etkili oldu. Anlayacağınız bizim tank tuzlu suya denk geldi :)

İşin magazin yönünü bırakırsak sizlerden tavsiye almam gereken konularda var ve ben sadece portalın görüşlerine güveniyorum.

Öncelikle akvaryumun üzerine oturacağı konsol 150X40X80 ebatlarında olacak 60 cm lik bir dolabı da benim olacak. ( o kadar izin alabildim :) ) Dolabın içinde iç filtre hava motoru ve küçük bir karantina/yavru akvaryumu olacak.

Karar veremediğim nokta : 120 cm e kadar uzunluk olabilir ancak genişlik 35 sabit yükseklikte 45 düşünüyorum.

Buhar camı izmirde yaşağımız ve yazları gündüzleri çok sıcak olduğu için yaptırmalımıyım karar veremiyorum.

Beyaz lake bir kapak yaptırıp içine power ledler ile(beyaz+mavi) aydınlatma düşünüyorum. Bilgisayar fanı ile soğutma yapmalımıyım?

Akvaryumun uzunluğu 120 cm mi yoksa daha kısa mı olmalı. ( afro jalo reef ve msobo magunga yada maison reef türlerinden ya birini ya da 2 sini birden bakmayı düşünüyorum. 3 d 1 e )

Cam kalınlığı 0.8 yeterli midir?

Arka fon için DIY strafor kaya düşündüm ancak en zaten az olduğu için daha da daraltmamak adına vazgeçtim. Hem bu kaya işi oldukça zahmetli ve ortaya çıkan sonuçlarda nadiren başarılı oluyor. Çok başarılı bir fon ayarlayamadığım sürece böyle bir fon düşünmem.

Sizce arka planı siyah mı yoksa koyu lacivertten yüzeye doğru açılan bir mavi tonu mu uygun olur?

Tek tip 2 adalı büyük kayalar ve sıfır numara silis ve mercan kırığı karışık kum düşünüyorum ve kum yüksekliği 3 cm i geçsin istemiyorum.

Isı kaybını önlemek ve güvenliği arttırmak için akvaryumun altına 2 cm kalınlığında strafor yeterli olur mu?

Akvaryumun içine girecek kayaların altına da strafor koyup üzerini kumla kaplamayı düşünüyorum sizce kayaların altına strafor gerekli mi?

Ekipman olarak eheim ecco pro 200 dış filtremi kullanmaya devam edeceğim. Takviye olarak bir UV iç filtre almayı düşündüm. Ama sonra gereksiz geldi ama yinede bir eheim iç filtre ile takviye etmeyi düşünüyorum Sizce bu gerekli midir? Varsa marka/model öneriniz. Benim için önemli olan sessiz ve elektriği minimum kullanması.

Isıtıcı olarak eheim 100 watt ısıtıcımla devam etmeyi düşünüyorum.

Bu ekipmanları nasıl saklayacağım o konuda da yaratıcı fikirlere açığım.

Akvaryum konusunda aceleciliğimden dolayı her yanlışı yaptım. Ama en kötüsü bazı canlılarımı kaybettim. Başıma belli başlı şansızlıklarda geldi. Artık herşey mükemmel olmalı ve sonrada keşke dememeliyim.

Kıymetli yorumlarınızı rica ederim.

2. Bozzzok

Bozzzok

Yer:
    İzmir, Turkey
    İsim:
    Onur Bozok
    Çok uzun yazdım herhalde kimse cevap vermiyor :)

3. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Cam kalınlığı yeterlidir. Arka fon olarak mavi veya siyah kullanabilirsiniz. Tercih sizin göz zevkinize kalmış birşey.
    Kum yüksekliği de uygundur. Kayaların altına strafor koymanızı önermem. Zaten altında biraz kum olacağı için bir sorun olmaz. Malawi'ler kum kazmayı sevdikleri için bir zaman sonra o koyduğunuz strafor belki gözükebilir, belki de salınım yapabilir.
    Akvaryumun altına koyacağınız straforda yeterlidir. Daha küçükte olabilir.
    Dış filtreniz gayet uygun fakat küçük bir iç filtre ile destek sağlanabilir. Hem oksijen sağlar hem de sirkülasyon oluşturur. Yüksek paralar vermenize de gerek yok. Atman, Sobo, Dolphin falan tercih edebilirsiniz.

Bozzzok bunu beğendi.
  4. Bozzzok

Bozzzok

Yer:
    İzmir, Turkey
    İsim:
    Onur Bozok
    Mustafa dostum teşekkür ederim.. Eskiden çok iron maiden dinlerdim aklıma geldi biraz açayım da nostalji yapayım o zaman..tekrar teşekkürler..

Sky2007 bunu beğendi.
  5. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Nostalji iyidir. temo2

6. NIHKAR

NIHKAR

Yer:
    istanbul
    İsim:
    NİHAT KARAN
    Sadece tek bir yerde düzeltme gereği duyuyorum kaya altındaki strafordan vazgeçin zamanla parçalanıyor tecrübeyle sabittir.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

7. Bozzzok

Bozzzok

Yer:
    İzmir, Turkey
    İsim:
    Onur Bozok
    teşekkürler dostlar

8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Akvaryumla dolap altına mutlaka strafor koyulsun, sert ve mm olarak ince olan seçilirse daha iyi olur. Artı olarak kayaların altına gereksiz. Yükseklik arttıkça cam kalınlığı önemli kayıt kuşak atılırsa 8 mm yeterli olur 40-45 cm yükseklik için ama içim rahat olsun dersen en iyisi 10 mm. Silis kum iyi düşünülmüş ince kum olması açısından, 100 w ısıtıcı devamlı çalışma eğiliminde olur ama elde olan kullanılacak anladığım kadarıyla. İç filtre normal uygun fiyatlı seçilebilir bakteri yatağı ve hava ihtiyacı ve akvaryum içi sirkülasyon için faydalı. Akvaryum dar arkaya strafordan fon yapıp iyice daraltmayın pişman olursunuz kesin, mavi veya siyah güzel bir fon veya boya dıştan yeterli gelir. Buhar kapağı gereksiz kullanımı kısıtlıyor bence zaman ayırıp dinlenmiş su takviyesi balıklar ve diğer canlılar için taze su demek, bol oksijeni severler oksijen bol olsun. Filtre malzemelerini temizlerken akvaryum suyu ile yıkayın pislendiğinde atılacak olan elyaf hariç.

9. Bozzzok

Bozzzok

Yer:
    İzmir, Turkey
    İsim:
    Onur Bozok
    Teşekkürler Veysel Bey zamanınız için. 10 mm kayıt kuşaksız yapmaya karar verdim.

Sayfayı Paylaş