1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Uzun Aradan Sonra Bitkili Akvaryum Kurulumu

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde LostRua tarafından 29 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

1. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Şimdi sırada en önemli sorun olan bitki bulmak var. Konya'yı dün gezdim tüm akvaryumculara baktım malesef aradığım kalitede ve güzel bitki bulamadım. Sazda ilave etmek istemiyorum şimdi akvaryuma. Sizin önereceğiniz siteler varsa veya internetten satan hobici arkadaşlar varsa irtibata geçmek isterim.

Bitki ilavesi yapıldıktan sonra bitkilerin gelişimi gözlemlenip akvaryum oturdu, rayına girdi dediğim anda balık ilavesi yapacağım.

Saygılar ve inşallah yosunsuz ve yeşil günlere.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 17 Mayıs 2015
    fth-94 ve BassKiller bunu beğendi.
  2. Cikletci

Cikletci

İsim:
    Ömer ADAK
    Cevap: Bitkili Akvaryum Kurulumu

Gayet güzel bir akvaryum olmuş. Akvaryumunuz imzanızdaki ölçülerde ise malavi cikletleri o akvaryumda yaşayamaz.

3. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Zaten akvaryumum boş kalmaması için beyaz prenses beslemiştim. 2 aylık yavruydular şimdi ise akvaryumcuda satış için bekliyorlar. Boylandırma ve koloni oluşturdum diyebilirim sadece. Dayanıklı balıklar diye seçmiştim. Gerçektende öylelerdi. O dönemlerde sınavlar ve seyahatler fazla olduğundan akvaryumsuz kalmamak için bu yolu tercih etmiştim şimdi ise kaldım yerden devam ediyorum bitkiliye.

Bu arada akvaryumda bakteri döngüsü oluşmadığı için henüz su biraz beyazımsı. Ama 2 tane Sae rahat yaşıyorlar. Nedeni galiba fazla yük bırakmıyorlar suya. Döngüyü zorlamıyorlar. Çünkü balıkları yemlemiyorum. Ve akvaryuma girmeden önce 2 gün aç bırakmıştım dışkıları oluşmasın diye. Ama bugün yavaş yavaş yem vermeye başladım. Yemi bulduklarında yiyorlar. Çok sağlıklı gözüküyorlar şu an için.

4. penqun

penqun

İsim:
    Haktan KAYACAN
  5. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Çok sinir oldum bugün ya. Tüm akvaryumcuları gezdim. Bitki buldum adama sordum fiyatı 8 TL diyor. İnternette köküne 1 TL. Dedim pahalı değil mi bu büyük diyor. Adam bakıp bitkiye göre fiyat veriyor. Nasıl bir iştir arkadaş. Hadi çok güzel ve bakımlı olsa alt yapraklar yosun bağlamış bunu bana satacak.

Haktan teşekkür ederim önerilerin için. Kafamda da aşağı yukarı bitkiler var özellikle pervula olmasını istiyorum. Sağ ve sol tarafa yeşilin en güzel tonlarını yansıtabilecek bitkiler. Arka ortaya kırmızının güzel bir tonu ve ön plan parvula. Belki lotus tarzı bir bitkiylede dekorasyonu tamamlayabilirim. Siteden daha önce hiç alışveriş yaptın mı ? Bitkiler sağlıklımıydı ?

6. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Arkadaşlar bazı bitkiler buldum kendime sizce nasıl bir kombinasyon olur merak ediyorum.

Eleocharis parvula
    Cabomba carolinia
    Hemianthus micranthemoides
    Limnophila aquatica

İlk bitkiyi ön taban kısımlara düşünüyorum. Diğer bitkileri ise arka plana gruplar halinde ilave etmek istiyorum. Başka ekleyebileceğim bitkiler var mı sizce yoksa bunlar yeter mi yapmak istediğim dekor ise.

Kütükler olmayacak sağda solda ve orta arka planda 3 ayrı grup bitki var bunlara ilave birde parvula olacak hepsi bu kadar düşünüyorum. Olmadı zamanla çok beğendiğim bitkiler olursa eklemek isterim. Amacım sade bir akvaryum. Gözü yorması değil düzgün ve lepisteslerim için sağlıklı olması önemli.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 17 Mayıs 2015
  7. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Kurulumun hayırlı olsun. Bir miktar gül, bir pet java moss, s.platy, subulata, kiraz karides de gönderebilirim. (subulatalar biraz cılız) :)

8. penqun

penqun

İsim:
    Haktan KAYACAN

Doğuş abi daha önce o siteden bitki almıştım.Gayet sağlıklı çıktı.Şuanda hala sağlamlar ve çoğaldılar.

LostRua bunu beğendi.
  9. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Toprak teklifin için teşekkür ederim. Kiraz karides gönderebilirsen çok mutlu olurum. Gerçekten kiraz karidesi arıyordum. Bu arada bir akvaryumcu ile konuştum sen bana isimleri yaz ben sana 10 ağustosta getireyim dedi. O yüzden yukarıda yazdığım bitkiler sizce yeter mi ? Ben fazla bitki eklemek istemiyorum. Ama fazla çeşit olsun isterim. Her bitkiyi ayrı ayrı tanımak için. Ama bu seferde ilerde çoğalınca fazla olacak. Bence ben şimdilik bu kadarını bir sipariş edeyim. Sonra eğer çok çok istediğim bir bitki olursa onuda tek tek bulacağız. Sizce de yeter mi bu 4 bitki ? 3 arka plan 1 zemin.

10. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Akvaryumun aslında eni çok, benimki az. Seninkine yetmez ama çoğaldığında olabilir. Genç mi göndereyim damızlık mı?

11. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Genç iyi olur ya, burada yaşlanırlar. Senin için sorun olmazsa tabi. Bende karides arıyordum, çok iyi oldu bu teklifin tekrar teşekkür ederim. Bitkiler konusundada aslında düşüncem aynı çok az miktar bitki ile başlayıp yavaş yavaş çoğalmalarını istiyorum. Acelem yok. Zaten 10 Ağustosa kadar birkaç çeşit daha bitki ekleyebilirim. Olmadı fiyatı öğrenip ucuzsa miktarı arttırabilirim. Ama her zaman sade ve sadece yeşil olmasını istiyorum. İçindeki lepistesler renk katacaktır. Zaten karideslere birşey demiyorum. Onlar zaten bitkilinin süsü.

12. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Doğuş bitkiden pek anlamam sadece oturup seyretmesini bilirim.Eminim göz zevkimizi kırbaçlayacak,güzel bir bitkili kuracaksın.gelişmeleri yakından takipteyim. Hadi görelim seni.super:gif

13. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Olcay Abi biliyorsun önceden de kurmuştum ama sanki onda her sorunda danışıp yardım alıp devam ettirmiştim. Belki en basit sorunda bile yardım istediğim olmuştur. Şimdi çok farklı olmasını istiyorum. Yavaş yavaş deneye deneye, araştıra araştıra kendi doğrularımın üzerine kurmak istiyorum. Bakalım göreceğiz nasıl olacak. :) İşim biraz zor, bitki yok, malzeme yok. Ama böyle zorlu olunca biraz daha zevkli oluyor gibi.

14. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Bir parça java moss ile birlikte 10-15 genç yollayacağım. Özelden adresini yollarsan gönderebilirim.

15. Emre_E

Emre_E

Yer:
    Manisa

Doğuş Konya'da asker hastanesinin oraya 2-3 ay önce bir akvaryumcu açıldı gayette büyüktü (sitede dükkan isimlerini versek sorun olurmu bilmediğim için isim yazamıyorum) oraya baktınmı bilmiyorum, Zafer caddesinin sonunda SGK binasının arkasında da bir akvaryumcu var bitki olarak en bol çeşit orada diyebilirim, oralara bakmadıysan bakmanı tavsiye ederim.

16. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

İsim sorun olmayacaktır rahatlıkla paylaşabilirsin bence. Safari Akvaryumdan bahsediyoruz. Gerçekten güzel bir yer ilk kurulumuna gitmiştim. Dedim Konya gerçekten güzel bir akvaryumcu buldu. Tüm balıklarımı buradan alacağım. Ama balıklara baktım o kadar da sağlıklı değil. Sadece dekorasyonu güzel. Bitki kalmamış ramazanın ortasında gelir dediler.

Teleskop Akvaryum evet yüzlerce bitkisi var. Ve bitki büyük diye bir kök tütün bitkisine 8 TL istiyebilecekte çalışanları var. Fiyat listeleri gerçeğe yakın değil. Bitkilerin üzerinde yosunlanmalar var. Akvaryum ısısı bitkiler için çok yüksek bir değerde. İthal olarak getiriyorlar. Tropica ile çalışıyorlar. Ama bitkileri özellikle 2 tane üst üste olan akvaryumda çok büyük bir yara almış.

Oysa ben Nil akvaryumu daha çok seviyorum. Daha özenli yaklaşıyorlar. İhsaniyeden Adalhan'a doğru giderken orada Nil Akvaryum var. Uzun zamandır her hafta ziyaret eder konusurum. Geçenlerde gittim. Bitki yoktu ama sordum getirtebilir miyiz diye. 9 Ağustosta gel burada birlikte siparişi verelim toptancıya. 10 Ağustosta'da gelir benden alırsın bitkilerini dedi. Gerçekten çok iyi bir insan. Ve gerçekten hobi adına yardımcı oluyor. Balıklarımı, bitkilerimi ve akvaryumumu oradan aldım. Akvaryumu yaptırdıkları ustaları gerçekten işi biliyor. Çok güzel bir akvaryum ve çok dayanıklıydı. Aralarından en fazla değer verdiğim akvaryumcudur kendileri. Gayet yardımcı olmaya çalışıyorlar. Her türlü desteğide veriyorlar. Bende bitki türlerini araştırmaya başladım. Birlikte siparişi vereceğiz. Bakalım bitkiler nasıl gelecek.

17. Emre_E

Emre_E

Yer:
    Manisa

Teleskop akvaryum gerçekten pahalı bir mekan katılıyorum. Safari ilk kurulduğunda Konya'daydım bende sonra ne hale geldi bilemiyorum oraya geldiğimde göreceğim bakalım. Nil akvaryumu tam olarak bilemiyorum ama şu İhsaniye ilköğretim okulunun ordaki altgeçidin o tarafa Fatih pastanesinin karşısına açılanı diyosan evet güzel yer. Umarım istediğin bitkileri bulursun, sorun yaşamazsan bende geldiğimde kurulumda oradan alışveriş yaparım :ay:

18. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Ben Nil Akvaryumla sorun yaşayacağımı sanmıyorum en kötü ihtimal beğenmezsem almam. Hem bu şekilde özel tür balıklarıda getirme imkanımız oluyor. Gerçekten güzel bir sistem. Hobiye başladığımdan beri Nil Akvaryumu kullanıyorum. Sizede öneririm. İnternetten bitki almayı düşünüyorum. Alacağım bitkiler,

Eleocharis Parvula 6.90 2 adet alacağım. Yaklaşık bir bağda 12-20 kök var diyor.

Rotala rotundifolia Red 5.90 1 adet alacağım. Yaklaşık 8-9 kök gelecek diyor.

Hygrophila difformis 6,96 1 adet alacağım. Yaklaşık 6-9 kök gelecek diyor.

Bence fiyatlar uygun 6 TL kargo parası demiş. Oda fazla değil bence. Bitkiler sağlıklı gelsinde gerisi önemli değil. Bu akşam saatlerinde satın alacağım. Alacağım site Tıklayınız.

Bu bitkileri kolay seçtim çınar ve rotala gerçekten kolay bitkiler ama illk kurulumda bunlara ihtiyacım çok olacak. Zaten buradanda alacağım 2-3 tür bitki olacak onlarla birşeyler yapmaya çalışacağım.

19. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Arkadaşlar iki farklı siteden farklı bitki siparişleri verdim.

eleocharis parvula 24-30 kök arası

Rotala rotundifolia Red 15 kök

Hygrophila difformis 8 kök

Rotala rotundifolia 15 kök

Cabomba 5 kök

Bunlar sanırsam salı günü elimde olur. Akvaryum suyu oturmaya başladı. Son düzenlemeler yapılıyor yakında bitkilerle fotoğrafları paylaşırım. Sizce bitkiler yeterli mi düşüncelerinizi öğrenmek isterim.

20. Cikletci

Cikletci

İsim:
    Ömer ADAK

Doğuş, akvaryumunda ne tür balıklar var.

Sayfayı Paylaş