1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Uzun bir aradan sonra.. 40Lt bitkili akvaryum kurmaya karar verdim

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Sky2007 tarafından 16 Eylül 2011 başlatılmıştır.

1. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Daha önceden çok çeşit akvaryumlar kurdum ciklet pirana astronot bitkili falan 200ltdi ve bazı sebeplerden dolayı kaldırdım akvaryumumu canım sıkıldı küçük akvaryumum vardı onu kurmaya karar verdim 40Lt 50boy x 32h x 24en

Ben tabanda javamoss düşünüyorum siyah hagen kum şelale filtre sistemiyle balık olarakta canlı doğuran ve kiraz karidesi düşünüyorum

Bana başka önerebileceğiniz neler var taban ne kadar olmalı gübre ne olmalı başka bitkiler balıklar ve ışık ne kadar olmalı

2. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Cevap: Uzun bir aradan sonra.. 40Lt bitkili akvaryum kurmaya karar verdim

Akvaryum küçük zaten tabana misket gübre kullanırsan, birde seranın sıvı gübresinden haftalık normal dozun yarısını kullanırsan başlanğıç için iyi olur. Zamanla sıvı gübre dozunu arttırırısın. Fazla uzun olmayan orta plan ve zemin bitkilerini tercih edebilirsin. Yada birkaç kaya ile tabanı sadece taban bitkileri ile güzel bir dekor oluşturabilirsin. Güzel nano örnekleri var. Yapmak zorda değil.

3. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı

Sende konyadanmışsın :)
    Tabana siyah hagen kum biraz misket gübre sıvı gübre.. filtre olarak şelale yada kücük bi iç filtre düşünüyorum.. ışık 2 tane 15w yeter diye düşündüm

Bitki olarak ne alsam karar veremedim aklımda bi tabana javamoss var

4. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Tabana tamamiyle parvula yaparsan güzel olur. [​IMG] örnek resim bence güzel bir tasarım.

5. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı

Konyada bulabilirmiyim bilmiyorum ama bakıcam sabah akvaryumculara ışık yeterlimi sizce 2 tane 15w grolux ve aquastar tabanada hagen kum ile misket gübre alıcam ama balık konusunda kararsızım ne yapsam diye

6. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Balık olarak çok güzel sürü balığı olarak neon olabilir. Sadece 10 tane neon atarsın bence yeterli gelecektir. Konya'da arama boşuna tüm akvaryumcuları gezdim yok. Bende var ama yaklaşık 5-6 ay beklemen lazım. Ama gittigidiyordan birinden almıştım ben gerçekten güzel bitkiler önerebilirim.

7. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Doğuş Bey'in dediği gibi parvula güel olacaktır. Ama bulmak zor olur ise jawamoss ile güzel görünümler elde edebilirsin. Ben olsam arka taraflarada biraz jawafern eklerdim. Balık da zaten o akvaryuma neon gider. Şelale filtre faydalı olacaktır. Aydınlatma yeterli bence.

8. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı

Konya akvaryumda olabilir bulduğum güzel bitkileri alıcam bişey sorcam bide neon ile kiraz karides beraber olurmu?

9. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Olur tabi neden olmasın. :)

10. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı

Tabana: Hemianthus micranhemun
    Elodea
    Çam
    S. Subulata düşünüyorum ama nasıl olur bu bitkiler?

Birde yüzeyin fazla dalgalanmayıp sudaki co2nin çabuk kaybolmaması için şelale filtre uygun değil diye okudum ben ne alıyım şimdi böyle bişey varmı ?

11. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Çam bitkisi ve eledolar baya hızlı büyüyen bitkilerdir o yüzden tercihini bunlardan yana kullanacaksansa arka taraflara dikmeni öneririm. Tabana yayılması açısından S. Subulata güzel olacaktır.

Valla ben şelale filtrenin co2 yi dağıtamadığını , onu suda çözemediğini ne gördüm nede duydum. ( Yanılıyor da olabilirim. )

En iyisi başka üstadların da fikirlerini yazmasıdır. Bakalım ne yazacaklar...

12. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Şelale filtre yüzeyi dalgalandırıyor. O yüzden co2 kaybı yaşanacaktır. Mini dış filtreler var. 45-50 TL arasında zaten güzel bir filtre bu fiyata değer bence. Zaten neon türü balıklar akıntıdan rahatsız olmaz. Yüksek akıntıya karşı yüzmeye seven balıklardır. Amerikada Bostan'da kurulu akvaryumu gezerken oradada görmüştüm. Akıntı yapıyorlarda sağdan gelince oraya soldan gelince oraya yüzüyorlardı. Bitkilerde akıntıdan rahatsız olmaz, sadece fazla boyunlarını eğmesin akıntının şiddeti yeter. Olmadı ufak bir iç filtrede yetecektir. Küçük su değişimleri ile filtre görevini düzgün yerine getirebilir. Ben yinede küçük akvaryum için taban bitkisi olarak parvula, cuba öneririm. Ayrıca sadece taban bitkisi kullanmanda yetecektir. Neonlara sade bir alan yaratmak güzel olur.

13. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı

O zaman ben küçük bir iç filtre alıyım. Neonların yanına başka hangi balıklar alabilirim öneriniz varmı? Ben bulursam kiraz karidesi almak istiyorum. Bi yerde neonları yediklerini okumuştum bu doğru mu ? Eleoada ve çamı zaten arkada kullanmak için tercih ettim başka önerebileceğiniz bitkiler varsa onlarada bakabilirim tabana sadece hagen kum ile misket gübre yeterli mi? bide bu dıy sıvı gübreleri nerden satın alabilirim ?

14. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı

Akvaryumu kurdum hagen siyah kum aldım 10kg yıkadım falan 5kg döküp Seranın misket gübrelerini dizdim üstüne geri kalanını döktüm ısıtıcı filtreyi taktım suyu doldurdum aquatan dezenfekten ve birazcıkta tuz ekledim kökümüde ekledim baya hoş durdu suyu hazırlıyorum..

Bitki pek bişey bulamadım balık olarak Neon ve kiraz karidesi alıcam bitkiyi internetten sipariş edicem

ImageShack® - Online Photo and Video Hosting

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  15. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

40 litrelik tanka mini de olsa dış filtre tavsiyesini biraz garipsedim açıkçası. Hem mini dış filtre derken neyi kastettiniz acaba ?

16. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı

Ben hidom'un 600l/h küçük iç filterisini aldım bunu kullanıyorum

Yarın bi kaç bitki ve 15tane neon alıcam

Tetra vital aldım ama bunun içindeki B vitamini ve iyot bitkiye yararı olur mu ?

17. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
  18. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı

Offf yaa akvaryum bi yerden çatlamış bi baktım her yer su akvaryumu boşaltıyorum bakalım pfff teşekkurler siteler için

19. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Geçmiş olsun. :S Üzüldüm. Nereden çatlamış acaba akvaryum ?

20. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı

Arka cam çatlamış gibi gözüküyor yarında kapalıdır camcılar cam kestirip silikonla yapıştırcam. Bütün aksiliklerden beni bulur yaa

Sayfayı Paylaş