1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

uzun zaman aradan sonra yeniden merhaba

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde alper5959 tarafından 22 Kasım 2011 başlatılmıştır.

1. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA
    Merhaba akvaryum portalı ailesi. Bayağadır aranızda yoktum. Hani bir zamanlar hatırlarmısınız yunus üretmek için az kafanızı şişirmemiştim , türlü türlü yöntemler denemiştim :crazy1: artık yavaş yavaş düzenimi oturtmaya başladım yunuslarım 9 dişi 2 erkek tam damızlık süper bir koloni oluşturdum. Eminim fotoları yükledikten sonra bana hak vericeksiniz. 350 tane yavrum var. Ve bu günlere gelene kadar malesef kaç 350 yumurta patlattım bilmem :( daha geçen hafta kafa motorlu bir kuluçka sistemi yapıp denedim ve birde baktım ki üst taraftaki yaptığım kapak sistemi açılmış ve çok sayıda yavrum gitmiş. Bunları kurtarayım derken yanlışlıkla alt kapakta açıldı ve 150 kadar yumurtanın hepsini telef ettim.

Ama doğru kararlar yanlış kararlar alınmadan verilmez. Akıllanıyor insan hatalarından. Artık bu işi büyütüp geliştireceğim. Şuanda edirnede okuyorum bu hafta gelmeden önce 3 dişim yumurta dökecek gibi duruyordu biri tüpçük çıkarmıştı hatta. Bakalım dönene kadar tutarlar heralde. Yunus konusunda çok talihsizlik yaşadım ama artık umarım herşey geride kalacak. Haftasonu eve dönünce adam gibi bir fotoğraf makinası bulabilirsem çekerim yunuslarımı sizler için.

Ve Bekir ağbi ve İsmail ağbi hani size olmaz hayatta yapmam etmem diyordumya anımsadınız mı :D ben bu işe hem hobi hem tücari olaraktan baktığımdan kışın ortasında tropheus üretimine de girmek istiyorum. Sevmiyordum ama niyeyse hoşuma gitmeye başladılar. büyük lokma yeyip büyük konuşmamak lazımmış yoksa adama yidirtirlermiş :F evimin bir odasını sadece yavruluklarıma ayıracağım

Son bir soru ? yunusumun altı beyaz oldu. ne ilaç ne tuz ne sıcaklık bir türlü geçiremedim o hastalığı. benek gibi değil altını komple kaplamış ne olabilir ?

Ve Olcay ağbi yunus konusunda bana yardımcı olduğu için benim çenemi çektiği için onada teşekkürlerimi borç bilirim :cicek: :crazy1:

Yine çok gevezelik ettim bukadar yeter satır aralarında görüşmek üzere :D

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cevap: uzun zaman aradan sonra yeniden merhaba

Alper bey tekrardan hoşgeldiniz. Merak etmeye başladım şimdi yunusları. En kısa zamabekliyorum fotoğrafları. Fazla bekletmeyin :)

alper5959 bunu beğendi.
  3. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Haftasonu dönücem eve fatih. Doğrudüzgün bir fotoğraf makinası ayarlayıp çekip fotoları koyacağım portalın gözü yunus görsün hem :F Şakası biryana artık sabrımın meyvelerini toplamaya başladım ve artık bu böyle gideceğe benziyor.

4. penqun

penqun

İsim:
    Haktan KAYACAN

Aramıza tekrar Hoş geldin Alper abi.Yunusların fotoğraflarını en kısa sürede bekliyorum.

alper5959 bunu beğendi.
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hoşgeldin Alper,

Bu sefer çok daha güzel haberler ve gelişimlerle aramızda olursun inşallah.

alper5959 bunu beğendi.
  6. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Hoşgeldin tekrardan bu kadar anlatınca açıkçası tatlı suya pek ilgim olmamasına rağmen bende merak ettim.

alper5959 bunu beğendi.
  7. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Sonunda olmuş Alper hayırlı olsun diyelim az kalmıştı zaten sana toplu bir çıkarma yapacaktık neredeyse, Tropheus konusuna gelince kardeşim bu acayip bir virus emin ol hobiye başladığım günden beri kafamda hep hedef olarak vardı. Gerçekten sıkıntılı bir balık göz korkuttuğu kadar var ama herşey oturana kadar oturttuktan sonra gerisi sıkıntısız gidiyor. İnşallah yunuslarında yaşadıklarını tropheusta yaşamazsın. :D. Onlar için erkek aratma bize :F.

alper5959 bunu beğendi.
  8. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Hepinize ayrı ayrı teşekkürler. Halil bey bence tatlı su tuzlu suya göre daha az zahmetli fakat tuzlu suda ev hobicileri pek üretebiliyormu bilmem fakat yavru almak acayip güzel bir duygu. Hele tek bir ağızdan 100 den fazla bile yavru çıktığını görünce insan acayip hevesi artıyor.

Bekir ağbi içimden red chimba, Tropheus Moorii Chaitika Blue 2 sinden biri geçiyor fakat olmazsa ikola alıcam. Yavrudan alıp büyüteceğim. Baştan bu yavruları boylandırıp satayım paraya kavuşayım ondan sonra nasip kısmet ya kış ortası ya ilkbahar başı. Sen bu 3 türden hangisini tavsiye edersin. Üretim amacınıda varsayarsak ağbi ?

Sağolasın Temel ağbi gelişmelerle aranızda olmak istiyorum fakat geliştireyim derken başarısız çok deney de başımdan geçiyor. Aslında kafamda çok güzel düşünceler var fakat duygusal faktörler (yani para ) yerine oturunca yeni denemelerle karşınızda olucam. Balıklar için şimdiye kadar çok masraf yaptım. Birazda onlar kendi yatırımları için çalışsınlar :)

9. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Alper eğer büyütüp satacağım diyorsan İkola hatta Black Krizaya yönel derim. Red Grubu balıklar güzel ancak ülkemizde satışı nazlı olan türler Tropheus adına. Chaikita benim hoşuma giden bir tür yeni yeni tutulmaya başlayacağı sinyali veriyor bana göre. Ancak sana tavsiyem önceliğin ticaret olmasın lütfen. Detaylı konuşuruz sen hele bir bismillah de Tropheusa.

alper5959 bunu beğendi.
  10. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Tamam ağbi inşallah bakalım şu yavrularımı boylandırıp satayımda gerisi kolay hallederim yunustaki gibi :crazy1:

11. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Hoşgeldin Alper ,şu yunusları bir görelim müsait zamanda.Tropheus konusunda bu tür gerçekten farklı büyütmek yavru almak ayrı bir keyif veriyor insana.Beni bü türe yöneltten sebeblerden biri hiyerarşik durumları.Yani koloni içinde herkez yerini bilecek yoksa cezası ağır oluyor.

Hasta balık koloniye kabul edilmiyor,sonradan eklenen erkekler yine aynı şekilde jabul edilmiyor.Bunun gibi çok farklı örnekler verebilirim.Umarım sende katılırsın gerçi virüs yayılmaya başlamış sana .

Belirttiğin türlerde Chaitika güzel bir tür ama önemli olan sağlıklı tür veya yavrular edinmek.

Tabi en önemlisi sabır buda sende var zaten:)

alper5959 bunu beğendi.
  12. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Evet ağbi kışın allah kısmet ederse balıklarımı alıp , büyütüp , üretirken değerli bilgilerinize çok ihtiyacım olucak yoksa akvaryuma girmeye kalkabilirim :D

Ama tropheustan önce şu 2 ay içinde japon damızlık bulup onlara da el atayım sonra gerisi tropheus a olucak kısmetse.

Akvaryumcularda fizibilite yapıyorum hangi türler üretim için daha uygundur diye. Elimde kalmasını istemem. Tropheuslarda değerli balık olduğu için hemen atlamayacağım. Yavaş yavaş ilk başta biraz bilg birikimi edineyim sonra bakalım nasip kısmet...

13. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

foto yükleyeceğim fakat ap depo çalışmıyor. photo bucketle de olmuyor. Nereden yükleyebilirim ?

14. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Neden olmuyor Alper photobucket la sorunsuz yüklemen lazım.

15. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Alper Bey aramıza tekrardan hoşgeldiniz. Resim eklemek için ImageShack® - Online Photo and Video Hosting adresini kullanabilirsiniz.

Yunusları ben de merak ettim.

Saygılar...

16. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Hocam imageShack ilede yükleyemedim failed diyo bu 3. deneyişim iyice sinirim çıktı yokmu daha başka bildiğiniz fotooğraf yükleme sitesi ?

17. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Sayfayı Paylaş