1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Van Gölü

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde METİN SUVAR tarafından 31 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR
    180 Lt.akvaryum zemin siyah hagen kum 6 kg.kadar.

Bitkiler : 4 kök limon ve 2 kök adını bilmediğim bitki,1 adet 150w ve 1 adet 100w ısıtıcı,astro 2206 dış filtre,birde atman iç filtre var ama onu bitkileri söküyor diye kullanmıyorum.2 erkek elma salyangozu ve saysını bilmediğim canlı doğuran türleri besliyorum.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 3 Haziran 2015
  2. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR
    Cevap: Van Gölü

Arkadaşlar ben akvaryumda ışıklandırmayı yetersiz buluyorum,ışıklandırma olarak led siparişi verecem,ama ne istesem diye düşünüyorum.Sizlerden bu konuda fikir ve görüşlerinizi belirtmenizi rica ediyorum.Teşekkürler

3. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl

Haklısınız ışıklandırmanız yetersiz Metin Bey. Ayrıca akvaryumunuz doğallıktan uzak gibi. Hani neden derseniz. Kullandığınız tüm o taşlar ve dekorlar yapay olduğu için sağlıklı değil. Taşlarınız zamanla rengini suya vericektir. Bana kalırsa öncelikle tüm yapay malzemeleri ve taşları çıkartmanız. Baştan bir kurulum yapmanız görüşündeyim. Kum olarak sadece hagen kum alabilirsiniz. Hagen kumun altına alabilirseniz piyasada bulunan bitki kumları ve gübrelerindende eklerseniz bitkilerinizin büyüme hızı artar. Işıklandırmayıda arttırmanız gerekiyor. Ama bu şekilde akvaryumunuz pek sağlıklı değil.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

kvaryumda ışıklandırma yetersiz değil nerdeyse hiç yok. Bitki var içinde ve daha güçlü olmalı. Led konusunda armatür yapan arkadaşlar fikir yazar. Akvaryumdaki şato gözümü rahatsız etti hepsi bu, bir de su sanki sarı gibi (mi ?).

METİN SUVAR bunu beğendi.
  5. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Evet haklısınız bende yetersiz buluyorum,yapay malzeme derken şatolarıda çıkarayım mı? Bitki kumu olarak ne önerirsiniz?Birde kumun gerçek hagen olduğunu nasıl anlayabirim ?
    Midye kırığı var siyah kumu çıkarıp onu kullansam nasıl olur sizce ? Su sarı maalesef pazar günü su değişimi yaptım ama düzelmedi zaten onu hastalık ve tedavi portalında yazmıştım.Ama cevap alamadım? teşekkürler

Heliak bunu beğendi.
  6. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl

Evet şatolar ve renkli taşlar. O tarz şeyleri çıkarırsanız daha iyi olur. Yani demek istediğim sadece bir çeşit kum kullanmanız. Hagen siyah kum işinizi görücektir sadece. Hagen kumun bildiğim kadarı ile orjinali yok piyasada. Hagen firması üretimi durduduğu için. Şuan hagen diye satılan kumlar ona benzer kumlardır. Elinize aldığınızda anlarsınız. Parlak cam kırıkları gibi olurlar. Renkleri koyu siyahtır. Bitki kumu olarak çok çeşit kum var. Sera floredepot, prodac fondo vivo bu tarz kumları en alt bana koyarsınız üzerinede 5-6 cm hagen kum eklersiniz. Akvaryumda hiç bir yapay malzeme bulundurmamaya bakın. Midye kırığı pek önerilmez suyu sertleştirdiği için. Siz en iyisi sadece hagen kullanın. Su değişiminizi 2 günde bir %20 şeklinde yapın 1 hafta boyunca. Su olarak dinlenmiş su eklemeye bakın. Suyunuzun sararması belki kullandığınız o yapay malzemeden kaynaklanıyor olabilir veya kullandığınız yemlerden olabilir.

YIKIKTEMO ve METİN SUVAR bunu beğendi.
  7. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Kumu elime aldığımda sanki üzeri beyaz kireç imsi bir tabaka ile kaplanmış.Yani dediğiniz gibi parlak değil.180 lt lik boş bir akvarymum daha var.pazar günü balıkları su ile ona aktarıp komple su değişimi yapmak istiyorum.Kumu yıkayıp tekrar düzenlemek istiyorum.Sizce komple su değişimi sorun çıkarır mı?

Heliak bunu beğendi.
  8. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl

Tamamı ile ilgili bir fikrim yok ama azda olsa eski sudan ekleyin isterseniz. Kumu yıkamanız en iyisi olucaktır. Tekrar düzenleme yaparken tüm o renkli şeylerden kurtulun. Dediğim gibi bir miktar bitki kumu üzerine 5-6 cm hagen kum sererseniz yeterli olucaktır. Dekor eklemesinide salınım yapmayan doğal taşlardan yapabilirsiniz. Veya mango ve yati köklerini ekleyebilirsiniz. Aldığınız taşın veya kumun salınım yaptığını öğrenmek içinde tuz ruhunu üzerine döküp köpürme yapıyorsa aldığınız kum veya taş salınım yapıyordur. Bize köpürmeyen taş veya kum lazım. Sonrasında yeterli ışıklandırma ve aldığınız bitki kumu (gübre) ile kolay yetişen tüm bitkilere bakabileceğiniz bir akvaryumunuz olur. Hem doğallıktan kaçmamış olursunuz. Hemde bitkilerinizi büyütüp akvaryumun suyuna etki yapmamış olursunuz.

9. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Öncelikle ilginiz için teşekkürler. Aslında bir tane büyük mango kökü var ama çürümüş veya bozulmuş olabilir diye kullanmıyorum. Bir de şu delikli kayalardan var elimde, onuda cichlid türleri beslediğim için kullanmıyorum. Yani kısacası şu anda 4 akvaryum kurabilecek kadar malzemem var.

Heliak bunu beğendi.
  10. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl

Aralarından dediklerime göre en uygun olanı seçerseniz sizin için çok daha iyi olucaktır. Mango kökünü bir su dolu kabın içinde 2-3 gün bekletin eğer rengini bırakıyorsa kullanmayın. Rica ederim.

11. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Öncelikle tanktaki yapay olan(renkli taşlar, test ve şato gibi malzemeleri) çıkartmakla başlayın. Suyun rengini değiştiren bunlar olabilir. Çünkü bu malzemelerin çoğu salınım yapar.

Bunları çıkardıktan sonra %30 su değişimi yapın. Suların sıcaklığının eşit olmasına dikkat edin.

Mangrow kökünü kullanabilirsiniz, fakat suya salınım yaparak hem suyun rengini sarartabilir hemde ph değerini düşürür. Bitkili akvaryumlarda ph'ın düşük olması gerekli.

Aydınlatma konusunda led kullananlar yazacaktır. O konuda fikrim yok.

12. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

İlginize teşekkürler. Bu şato ve diğer aksesuarları daha önceki akvaryumlarımdada kullandım. Herhangi bir salınım yapmadıar. Su sararması heralde Temel abinin dediği gibi ışıklandırmadan kaynaklı veya akvaryumu yaklaşık 7 ay önce kurmuştum ve sadece 2-3 defa dip çekimi yapıp su ekledim. Bundan kaynaklı olabilir diye düşünüyorum. Şimdi %100 su değişimi yaparsam sıkıntı olur mu sizce?

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

%100 su değişimi yapıpı, direk balıkları koymak sıkıntı yaratabilir. Bunun yerine %40 su değişimi yapıp. Ardından 3-4 gün sonra tekrar bir %40 daha iyi olur.

14. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Arkadaşlar bitki toprağı olarak lav kırığı kullansam olur mu?Eğer olursa 180 lt.ye kaç kg kullanmam doğru olur ?

15. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Metin lav kırığı tek başına yeterli olmayacaktır. Bitki toprağıyla desteklemen lazım.

16. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Olcay abi bitki toprağı bulamadım van da,farklı bir kum buldum,midye kırığının renklisi gibi yani sonuçta toprak değil kum bence bitki kumu dediler inanmadım.Bu arada lav kırığını hagen kumun altında kullanacam yine olmaz mı?Birde çiçekçilerde satılan torf var oda olmaz heralde ?

17. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Metin bey lav kırığına bitkileri tutturmak zor oluyor. Onun yerine hagen siyah kum tercih edebilirsiniz. Akvaryumun litresi değilde uzunluk ve genişlik lazım oluyor kum hesabı yaparken.

18. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Fatih bey lav kırığının üstüne siyah hagen kum kullansam olmaz mı? bitkileri tuttururum lav kırığına,akvaryum ölçülerim 100*30*40 dır.Kaç kg lav kırığı yeterli olur?

19. shadow39

shadow39

İsim:
    Murat Ozsoy

Balıklar azcık renkli zeminden rahatsız olurlar,ben olsam daha koyu ve ince kum koyardım.

Sayfayı Paylaş