1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Van Gölü

Başlığı 'Ülkemizden Sucul Yaşam' kategorisinde METİN SUVAR tarafından 5 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

 1. METİN SUVAR

  METİN SUVAR

  Mesajlar:
  409
  İsim:
  METİN SUVAR
  Merhaba arkadaşlar,
  sizlere sohbet tadında,Türkiye'nin en büyük gölü olan Van gölü(tuzlu ve sodalı) ve bu göldeki canlı türleri hakkında ki bilgileri paylaşmak istedim.

  Van Gölü'nün yüzölçümü 3.713 km²'dir.Göl etrafı karadan 430 km.'dir. Gölün doğu bölümünde dört ada vardır. Bunlar; Akdamar, Çarpanak, Adır ve Kuş adalarıdır. Adalar tarihi ve turistik özelliğe sahiptir ve 1990 yılında Arkeolojik Sit Alanı ilan edilmişlerdir.
  Van Gölü hem tatlısu hem de deniz ekosistemlerinden farklı bir sucul ekosistemdir.

  Suları tuzlu ve sodalıdır. Göl suyu tuzluluk oranı %o19, pH'sı ise 9.8 dir. Göl su seviyesi iklime bağlı olarak yükselip, düşmektedir. Ancak ortalama olarak denizden yüksekliği 1646 metredir. Gölün ortalama derinliği 171 m, en derin yeri ise 451 metredir.Gölünün dışarıya akıntısı olmadığından sular ancak buharlaşmayla kaybolmakta, bu ise suda tuz birikimine sebep olmaktadır.

  Zamanla biriken tuzlar sebebiyle tuzluluk nispeti binde 22,4’e yükselmiştir. Gölü besleyen dereler volkanik araziden geçtiklerinden fazla miktarda sodyum karbonat getirirler. Bu bakımdan göle sodalı göl denir.

  Gölün suyu acı, tuzlu ve sodalıdır. Yaz aylarında kenarlarında görülen soda birikintileri toplanıp satılır. Soda üretim yeri olarak Van Gölü önemli bir potansiyele sâhiptir.

  Van Gölü dünyanın en büyük sodalı gölüdür. Gölün tuzlu-sodalı suları, biyolojik çeşitliliği sınırlamaktadır. Gölde bilinen 103 tür fitoplankton,36 tür zooplankton,ve gölde tek bir balık türü inci kefali yaşamaktadır.

  İNCİ KEFALİ
  url=http://ap-depo.com/share-E7B9_4DC2A754.html][​IMG][/url]

  Familyası: Cyprinidae

  Bilinen adı: Chalcarburnus tarichi

  Uzunluk: 15-24 cm

  Ağırlık: 170-200 gr

  Yumurtlama dönemi: mayıs, haziran, temmuz
  İnci kefalı (Chalcalburnus tarichi), Cyprinidae (sazangiller) familyasından Van Gölü’nün tuzlu ve yüksek derecede sodalı (tuzluluk %0.19, pH 9.8)sularında yaşayabilen endemik bir balık türü. Adı kefal olmasına rağmen, aslında o sazangillerin bir üyesidir. Son yıllara kadar varlığından göl çevresindeki insanlar ve bazı bilim insanları dışında kimse haberdar değildi.

  Çünkü o iç sularımızda bulunan onlarca türden sadece birisiydi. Halen bir çok coğrafya, zooloji ve balık sistematiği kitaplarında Van Gölü’nde yaşamadığı, sadece akarsuların göle dökülen kısımlarında yaşadığı iddia edilir. Van Gölü sularının taşmasıyla, efsane canavarıyla sık sık gündeme geldi ama, balığı ile ancak yeni yeni duyulmaya başlandı.

  Ortalama 20 cm boya ve 70 g ağırlığa sahiptir. Göldeki hayvansal (zooplankton) ve bitkisel (fitoplankton) planktonlarla beslenir. En fazla yedi yıl yaşar ve üç yaşında üremeye başlar. Üremek için sürüler oluşturarak akarsulara göç eder.

  Gölde akarsu ağızlarında büyük sürüler oluşturan inci kefalının vücudunda, sodalı-tuzlu sudan tatlı suya geçişe alışabilmesi için bir dizi değişim başlar. Akarsularda su sıcaklığı uygun hale geldiğinde göç başlar. Yumurtasını bırakan balıklar, daha sonra tekrar göle dönüyor.

  Yaz aylarında gölün 25 m derinliklerine kadar dağılabilirken, kışı gölün 70 m derinliklerine kadar olan kısımlarında geçirir. Derelerde yumurtadan çıkan yavrular da birkaç hafta içinde göle dönerek, gölün sığ, besince zengin kıyı kesimlerinde yaşamaya başlarlar.

  Tabi birde varlığı 121 yıl önceki kitaplarda da geçmesine rağmen,henüz tam olarak ıspatlanmamış olan canavarımız(Bestami)var.

  [​IMG]  [​IMG]
   
  ozgun_cyprus, YIKIKTEMO ve Heliak bunu beğendi.
 2. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.009
  İsim:
  Olcay Aksu
  Cevap: Van Gölü

  Güzel bir aktarım olmuş Metin paylaşım için teşekkürler.Bu arada Bestami yede ayrıca hastayım.:)
   
  METİN SUVAR bunu beğendi.
 3. METİN SUVAR

  METİN SUVAR

  Mesajlar:
  409
  İsim:
  METİN SUVAR
  Cevap: Van Gölü

  Teşekkürler Olcay abi,o dönemde canavarı gören vali yardımcısının (bestami) adı canavara verildi.:D
   
 4. ozgun_cyprus

  ozgun_cyprus

  Mesajlar:
  1.885
  Yer:
  KIBRIS
  İsim:
  Özgün Olguner
  Cevap: Van Gölü

  İşte bu süperdi tem05.gif
   
  METİN SUVAR bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş