1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Vatoz Ölümü

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde melike tarafından 12 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. melike

melike

İsim:
    melike
    Sorunumun bir hastalıkmı yoksa başka bir seymi olduğunu bilmiyorum.Bende bu bölüme yazmaya karar verdim.Benim 50lt içinde biri 2 biri 1 yaşında 2 pangasusum 1tatrazonum 1zebra meleğim var.Her nekadar sırf pengasus için 250lt olması lazım gerekir diyeceğinizi bildiğim halde benimkiler mutlu mesut bir arada yaşıyor melek ve tetramda 3-4aylık var.Ayrıca bir kaç tür bitkim var biri gül diğer 2sini bilmiyorum kardeşim almış:).Benim sorunum vatozlarla ilgili her hafta vatoz almaktan gına geldi.Sadece 1hafta dayanıyorlar.Bir hafta sonunda ölü ve yenmiş olarak buluyorum.Diğer balıklarımda hiç bir sorunum yok.Sizce vatozlarım neden ölüyor? :( :(

2. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    VATOZ ÖLÜMÜ

Melike hanım sorunuzun cevabını zaten kendiniz vermişsiniz. Beslediğiniz türlerde hemen düzenlemeye gidilmesi gerekir. Bir balığın mutlu mesut yaşadığına aldanmak hatadır. Her balık için uygun ortamı sağlamak elbetteki zor ama imkanların elverdiği türleri , doğalarına yakın ortamlarda beslemeye çalışırsak eminim ki ölümler minimum düzeye inecektir.

3. melike

melike

İsim:
    melike
    VATOZ ÖLÜMÜ

Fakat sadece vatozlarım ölüyor.Diğerlerinde hiç bir sorun yok gibi görünüyorki 4aydır birlikte yaşıyorlar.

4. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    VATOZ ÖLÜMÜ

Türler arası uyuşmazlık var ama vatozun ölüm sebebi bu olacağını sanmıyorum.

5. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    VATOZ ÖLÜMÜ

Ne tür vatoz ekliyorsunuz acaba? Mesela büyük bir vatoz eklerseniz biraz zor yerler. Ama cüce vatoz eklerseniz benim yaşadığım gibi Astronotun ağzında cüce vatozu takılı kalmış vaziyette görüp bir süre sonra her iki balığı da kaybetmiş olabilirsiniz.

Ayrıca vatozlar gerekli yiyecek kirliliği olunca akvaryuma eklenir yoksa aç kalıp ölürler ve ardından etcil balık varsa yavaş yavaş tüketilirler.

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    VATOZ ÖLÜMÜ

Melike hanım merhabalar:

Ölen vatozunuzun yerine yenisini herzaman aynı yerden alıyorsanız bence birdaha almayın. Zira piyasa ticari amaçla palazlandırılmış balıkla dolu ve bu balıkların ömrü en fazla bir,iki su değişimi kadar oluyor. :hasta: Güvenilir hobicilerden balık almanızı tavsiye ederim.

7. melike

melike

İsim:
    melike
    VATOZ ÖLÜMÜ

Yani sorun bende değil balıkta ölemi? Ayrıca akvaryumumda yeteri kadar yosun var vatozun yemesi için.
    Nese gelelim baş belamın başıma açtığı belaya gitmiş kaplumbağa almış akvaryuma attı.Ne yer die baktım balık,karides vs. yer yazıyordu.Benim balıklarıda yermi acaba?Zaten daha öncede yengeç almıştı.Akvaryumdan çıkıp koltukların altında akrep gibi gezmeye başlayınca geri vermiştik:)

8. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    VATOZ ÖLÜMÜ

Çıkarmanızı tavsiye ederim. Kaplumbağalar tamamen sucul canlılar değillerdir. Zaman zaman su içindekinin dışında saf oksijene de ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple akvaryumda beslenmesini tavsiye etmiyorum. Ona uygun bir dekor yapabilir derseniz sorun olmaz. Seçim sizin.

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    VATOZ ÖLÜMÜ

Melike hanım, kaplumbağanın neyle beslendiğinden ziyade suyu nekadar pislettiğini ve bu durumun balıklar üzerindeki etkilerini düşünmeniz daha yerinde olacaktır. Balık beslediğiniz avaryumda kaplumbağa beslemek yanlış bir davranıştır balıklarınız için.

Ölen vatozlarınız için de dediğim gibi; Aynı yerden balık almayın. ;)

10. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    VATOZ ÖLÜMÜ

Vatozunuzu akvaryuma ekleme aşamalarınızı anlatabilirmisiniz Melike hanım ? Vede akvaryuma yaptığınız müdahaleler nelerdir acaba ve zamanları ? Su değişimi , ekleme , yemleme ?? Vatozlarınız için dip yemi aldınız mı ? Kullandığınız yem dibe kadar çöküyor mu yoksa diğer balıklar tarafından tüketiliyor mu ? Birde akvaryumda kullandığınız kum vb malzemeler nelerdir acaba ?

Çok mu soru sordum :)

11. melike

melike

İsim:
    melike
    VATOZ ÖLÜMÜ

Valla ne desem dip çekiminden nefret ettiğim için akvaryum aldığım günden beri hiç yapmadım.Sadece 2kez tüm malzemeleri ve akvaryumu yıkayıp tekrar kurmuştum.Ayrica balığı geçen hafta aldım.Ben haftada 3kere yem veriyorum sabah ve akşam.Derslerim ve evde olamamam yüzünden eve ancak hafta sonları geliyorum(cuma akşamdan pazar akşama kadar bi sabah bi akşam) sonrası akvaryumdaki bitkilerden besleniyorlar galibaki ölmediler.Sadece vatozlarım öldü.Yemde pengasuslarım olduğu için dip yemi veriyorum.3tane bitkim var bide bildiğiniz normal kum bide mango köküyle kiremit rengi bir taş var artık lav taşımı diolar yoksa mercanmı ben pek bilmiyorum.Hepsini baş belam aldı.Ama bakması benim üstüme kaldı.Abla olmanın kötü yanları :(

12. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    VATOZ ÖLÜMÜ

Şimdi bu yazdığınızdan akvaryumu ne zaman aldığınızı kestiremedim :bilmem: minimum 2 sene diyorum.. Sadece 2 kez temizlik yapılmış yani saat:gif Haftada 3 kez yem verdiğinize göre ne zaman su eklemesi yaptınız yada yarı su değişimi yaptınız mı diye sormaya korkuyorum... Filtre temizliği falan hak getire diyoruz yani :) Sizin eski balıklarınız durumu kabullendiği için heralde bu şartlarda yaşamaya alışmışlar ama gelen yeni vatoz arkadaşlar uyum sağlayamamışlar anlaşılan.. Pangasus bende beslemiştim.. tabii o zamanlar dip yemi lazım olduğunu bilmediğimden kuru tubifexle beslemeye alıştırmıştım.. Hep su üstünden besliyordum.. Açlık olayına gelince balıklarınız dediğim gibi hem bu duruma alıştıkları gibi 1 hafta falan hiç yem almadan bile durabiliyorlar.. Ben bitki ayırdığım kovada bitkilerle beraber yavru kılıçkuyruk yavrumuda atmışım , 2-3 hafta sonra kovadan normalde o kadar büyütemediğim balık boyuna gelmişti.. Tabii bu istisna bir durum.. Nasıl oldu bende bilmiyorum.. huh: Sizin vatozunuz ise hem akvaryumcuda düzenli beslendiği için sizin tankınızda hani benim mamam diye aranıp bişey bulamayınca açlıktanda ölmüş olabilir ki yeni tanka eklenen balık hemen yem almaz eh birde yem bulamayınca ölmesi kaçınılmaz.. Bu arada vatozu akvaryumcudan getirdiğinizde direk suya mı atıyorsunuz ? ısı ve su dengelemesi yapıyormusunuz ?

13. melike

melike

İsim:
    melike
    VATOZ ÖLÜMÜ

Suyu tükendikçe ekliyorum.Sölediğim gibi haftada 1baktığım için herhafta geldiğimde suyun yaklaşık yüzde 10-15i bitmiş oluyo bende onu tamamlıyorum.Filitremi temizliyorum (ödevlerim olmadığı zamanlarda)Balığı eklerkende ilk poşette su üstünde duruyor sonra içine atıyorum.Zaten geneli açlıktan ölmüştür diyor ama bir vatozuda tetramla birlikte almıştım.Tetra yaşıyor vatoz öldü.Görüntülerinide sevmiyorum sadece temzilik yapıyor diye alıyorum.Başka tavsiye edeceğiniz ve iistanbulda bulunan yosun yiyici varmı bide benim balıklarla yaşayabilicek?Tabi karides ve salyangoz da istemiyorum.Ben araştırdım Otocinclus_affinis isimli cüce vatoz varmış.Bunu istanbulda maltepe cıvarında nerde bulabilirim.Bizim burdaki akvaryumcularda yoktu.Bide fiyatı nekadardır.Urfadaki arkim 3e almış nette aradım Anakarada 8liramış.İstanbulda biyerde bulamadım.Bu balık hakkında bir bilginiz varmı?

14. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    VATOZ ÖLÜMÜ

Balık ekleme olayınız yanlış Melike hanım ne yazık ki.. Olay sadece ısı eşitlemesi ile çözülmüyor.. Siz balığınızı sıcaklığı aynı fakat su değerleri bambaşka bir suya koyarak balığınızın tabiri caizse çarpılmasına sebep oluyorsunuz.Yapmanız gereken bunun için temiz bir kova yada 5 lt'lik bir pet şişede olabilir birazda hava hortumu ile musluk edinmeniz. Yeni balıkları kova yada pet şişe içine suyu ile birlikte koyunuz.. Hava hortumu ile akvaryumunuzdan su çekip muslukla bunu seri damlacıklar dökecek şekilde ayarlayıp balığınızın olduğu suya eklemeniz balığınız hasta olmadığı sürece en garanti yoldur.Bu şekilde hem su ısısı dengelenir hemde balığınız akvaryum suyunuza alışmaya başlar.. Bu işlemi 1 saat kadar sürdürmeniz yeni eklenen balık kayıplarınızı minimuma düşürür... Ben bu şekilde hiç balık kaybetmedim diyeyim size en basiti.. Acele ettiğim zaman mutlaka bir arıza çıkmıştır..

Antalya 30 derece istanbul 30 derece ama havaları değişik.. O hesap yani.. olma:gif Ne demek istediğimi anlatabilmişimdir umarım.. saygılar:gif

15. melike

melike

İsim:
    melike
    Vatoz Ölümü

Ayrıntılı bilgi için tşk ederim demek ben balıkları hep şokladım. :D Bana akvaryumcu öle tarif etmişti bende onun dediklerini yaptım suç bende değil :( Acaba Otocinclus_affinis isimli yosun yiyici hakkında bir bilginiz varmı?İstanbulda anadolu yakasında nerde vardır tahminen?

16. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    VATOZ ÖLÜMÜ

Akvaryumcunuzun tarifi balık için değil kendisi için gelecek vaad eden bir tarif.. Balık ölünce yenisini aldıran bir tarif ne yazik ki.. Bahsettiğiniz balığı henüz besleme imkanım olmadı.. Bildiklerim arasında sae ve flying fox'ları söyleyebilirim.. Çok hareketli ve oyuncu balıklar olmasının yanısıra yosun temizliğindede faydalı balıklardır.. Bitkilerin üstünden çok güzel bir şekilde geçerler.. Flying fox'lara alıştığınız zaman müdavimi oluyorsunuz inanın.. Sahte sae'de derler.. Hiçbir balığa zararı yok , hızla büyürler ve çok hareketlidirler.. Ama ne yazık ki bugün üzücü bir olay yaşadım.Akvaryum suyunu biraz fazla yükseltmem yüzünden en büyük ve en sevdiğim f.fox'u akvaryumdan uçarak nerdeyse 80 cm uzağa düşmüştü.. 45 dakikalık bir zaman biriminde en oyuncu balığımı kaybettim.. Uzun zamandır ilk defa bir balığımı kaybettiğime bu kadar çok üzüldüm.. :(

17. melike

melike

İsim:
    melike
    VATOZ ÖLÜMÜ

Balık kaybınıza çok üzüldüm. :(
    Söylediğiniz yosun yiyiciyi araştırıcam.İnş. onu bulabilirim. :(
    İlginiz için tşk ederim.

18. melike

melike

İsim:
    melike
    Vatoz Ölümü

Araştırdım baktım sae ler harika görünüyor.Flying fox sanırım uçuyor flying denildine göre :) Oyüzden bana uygun olmaz benim akvaryum açık kapak yok üstünde yarısında ışık var yarısı açık.Hemde haftada 2gün yanına gidiyorum akvaryumun.Ben geldiğimde dışarıya fırlamış olması muhtemel olabilir.Sea da uçuyormu?Anadolu yakasında satılan bir yer biliyormusunuz? Bide ne kadardır tahminen ?
    Sanırım şimdi ben çok soru sordum galiba :)

19. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Vatoz Ölümü

Fazla sorudan rahatsız olmayan tek forumuzdur emin olabilirsiniz :) Soru sormadan yanlış bişeyler yapacağınız soru sorup garanti yapın daha iyidir her zaman :) Flying fox ismine kanmayın 7 aydır bendelerdi bu balıklar ilk kez böyle havalanma gereği duydu arkadaş ne yazıkki.. Onda benimde kabahatim var , derin suları sevdiğim için bayağı suyu doldurmuştum , oda heralde ekürisi ile iddiaya girdi uçarmıyım uçamazmıyım diye heralde ki öyle gereksiz bir hareket yaptı ve üzdü beni.. Normalde 2'side uçmaz yani dediğim gibi o gereksiz durumu ben yarattım yani.. :cekingen: Sae yada f.fox alacaksanız 2'şerli yada 3'erli olacak şekilde alırsanız sizi kendilerine aşık ederler. Çok hareketli ve matrak balıklardır.Fiyatları 3-5 Tl arasında değişiyor.. Ufak boylarda almanızı ve büyütmenizi tavsiye ederim.Aynı zamanda çok dayanıklı balıklardır. Akvaryumunuzun suyunu çok koyup uçmaya teşvik etmediğiniz sürece her türlü akvaryum şartında rahatça bakılır.. Benim çoğu balıklarımın su şartlarından öldüğü zamanlarda bu sae ve f.fox'larıma hiçbir şey olmamıştı.. Anadolu yakasında fazla akvaryumcu bilmiyorum ne yazık ki sadece bildiğim Maltepe'de Maltepepet'tir..

http://www.akvaryumportali.com/forum/istanbuldaki-butun-akvaryumcular-t3097.0.html bu linkten kendinize yakın akvaryumcularada bakabilir , gitmeden arayıp ellerinde bu balıkların olup olmadığını ve fiyatınıda sorabilirsiniz isterseniz..

Sayfayı Paylaş