1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Vatoz ile Çöpcü Balığı Yavrusu Videosu

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde baykalbul tarafından 23 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. baykalbul

baykalbul

İsim:
    baykal karasüleymanoğlu
    Benim 70 cm lik yaklaşık 100 lt lik akvaryumum var. 3 çöpcü rahat yaşıyor. Biri komondo çöpcü. Akvaryumun tabanı siyah olduğundan renk değiştirdi ve siyahlaştı genel olarak :) tem05.gif.

3 çöpcü balığının yanına 3 tane panda çöpcü almıştım. Beyaz çoğunluktaydı panda çöpcü yavrularında, saydamısımsı beyazlık, siyah zemine çok yakışmışlardı , yavruydular.... yaşamadılar. Besin alamadılar diye düşünüyorum diğer büyük 3 çöpcü yanında. Artı dip yem kullanmayacaksanız 3 çöpcü 100 lt lik 70 cm uzunluğundaki akvaryuma yetiyor diyebilirim bu deneyimime dayanarak. Tabi bu atılan yemede bağlı. attığınız yem dipde yüzen bir yemse ve mesela lepistesle yaşayan balıklarınız ellemiyorsa yemi artık yani artmışsa çok attığınızdan dolayı ,o dibe çökecek demektir. Bazı yemlerde daha geç dibe çöker. Tetramin böyle bir yemdir (hepsi değil yüzde 15-20 si falan dibe çöküyor genede ilk atıldığı 20 sn lerde falan, sonra diğerleride zamanla çöküyor) Tropical marka yem şu tarih itibari ile daha erken batar tabi yüzeyde gene olur yem. Hangi yemi kullanmak tercih meselesi.. demekki çöpcüden hoşlanan biri sadece pul yem kullanacaksa bu yemleri karışık veya birini kullanabilir.. birini dedim zira illa bir marka vermek istemedim.. dibe geç çkeni çok atar onu kullanır. Yüzeydeki yemi mesela lepistesleri fazla yiyecektir ama..

Ayriyeten dip yemlerde mevcuttur çöpcüler için ama bazılarını yemiyorlar. Ben bir defa açıkdan almıştım, silindirikten yemediler ama başka markayı yemişlerdi gene silindirikti. Makrakantaya dayanarak bunu dedim özellikle, sertti oda ve makrakanta yerken ses çıkıyordu çıt çıt diye) (sert olduğu için iğnesi ile vuruyor galiba) .Bir de yuvarlak ince sert, geç eriyen bir yemleri var bende, ona üşüşürler :) , onda da ses çıkartır makrakanta. Dip yemi vatozda yer, tabiki yemin cinsine göre.. bottom fish diye geçiyor yem ama marka değil. Markayı verecem ama şunu söyleyeyim başka bir marka denemedim. Daha iyisi olabilir bilmiyorum:eek:tto. güvendiğim bir akvaryumcudan aldım bu yemi. ingilizce yazıyor ama yazıları..

Bir de burada bir yavru çöpcü balığının sırtının yenmişliğini göreceksiniz videoda. Benekli vatozda vardı akvaryumda makrakanta da vardı. İkisinden şüpkeleniyorum ama galiba vatoz suçlu. Bir de vatozun suçluluğunu destekleyen, olaydan sonrada, yem yerken çöpcüyü itmesi, bu düşündürdü bana.

Sert dip yem atmıştım vatoz yiyordu, çöpcülerde ve makrakanta pek yer gibi değildi ama uğraşıyordu o yemle. Sonra geldiğimde yavru çöpcü balığının sırtının yara olduğunu gördüm. beyazımsıydı sırtı ve sırt yüzgecinin bir kısmı yoktu..

Videoda göreceksiniz :

yavru çöpçü balığının sanırım vatoz tarafından yarası - YouTube

Sayfayı Paylaş