1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Vatozlar ve Diğer Balıklar İçin Yosun

Başlığı 'Akvaryum Yemi Araştırma Portalı' kategorisinde Cikletci tarafından 27 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

1. Cikletci

Cikletci

İsim:
    Ömer ADAK
    Merhabalar.

Mbuna, tropheus, cüce vatoz, diğer vatozlar ve diğer yosun ve alg ile beslenen balıklar için kolay ve basit olarak nasıl yapabilirsiniz bunu açıklayacağım.

Düz yüzeyli taşlar, yada yosunla beslenen balıkların kolayca yiyebileceği yüzeyli nesneler olması çok iyi olacaktır. Şeffaf 5-10 lt'lik pet şişelere akvaryumunudan su ekleyiniz üzerinde yosun oluşmasını istediğiniz nesneleri içi su dolu şişenin içine koyunuz. Gün boyu güneş ışığını görecek bir yerde bu şişeyi konumlandırınız. Yosunlaşması içinde nesnelerin bulunduğu suyun içeresine alabalık yemi gibi yüksek yağlı ve proteinli yemlerden göz kararı bir tutam atmalısınız. Bunun nedeni ise yosun ve alg oluşumu hızlandırmış olursunuz...

Yosunlaşan nesneleri akvaryumunuzun içine koyduğunuzda balıklarınız severek bu taşların üzerindeki yosunları yiyeceklerdir. Nesneleri tekrar aynı yöntemle yosunlaştırıp balıklarınıza sunabilirsiniz, bu biçimde döngü devam edecektir.

Bu yöntemle cüce vatozlarımı çok daha hızlı ve güçlü büyütüyorum, diğer cichlid türleri ise yosunları tırtıklmaya bayılıyorlar...

Saygılarımla.

reis bunu beğendi.
  2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cevap: Vatozlar ve Diğer Balıklar İçin Yosun

Peki pet şişedeki suyu periyodik olarak değiştirmek gerekiyormu? Sonuçta içine attığımız yem bir zaman sonra çürür ve suyu bozar diye düşünüyorum.saat:gif

3. fisherman06

fisherman06

İsim:
    Halil Sadi

Pet şişedeki suyu akvaryumdan yaptığın dip çekimindeki suyla doldur her defasında değiştir ama tamamını değiştirme şişeninde dengesi bozulmasın

4. Cikletci

Cikletci

İsim:
    Ömer ADAK

Halilin dediğini gibi yarısını değiştirsen kafidir.

Sayfayı Paylaş