1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ve Sonunda 375 lt Akvaryumdan kurulum kareleri

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde The_ReligiouS tarafından 4 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL
    Cevap: Ve Sonunda 375 lt Akvaryumdan kurulum kareleri

4 gün az bir süre mi Fatih biraz daha mı boş çalıştırmam gerekir?

2. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

İlla balıklara bişey olacak demiyorum ama cumartesi'den bugüne 4 gün geçmiş.. Hiçbir su hazırlayıcı maddede kullanmadın sanırım , aşılama dün yapıldı , bugün balıklar eklenicek , frontosalarda yavru saat:gif İnşallah bişey olmaz.. Biz canlılarının sağlığı ve senin moralin bozulmasın diye biraz daha beklemen yönünde telkinde bulunuyoruz..

Jebo 828'i bende kullanıyorum.. Atman'da ofiste ki tankımda çalışıyor.. 2'sindende gayet memnunum ama Atman'ı tavsiye ederim.. Atman başka bir güzel temizliyor sanki. Malzemesi Jebo'dan daha kaliteli ve filtre hava yaptığı zaman havasını almak jebo'ya nazaran çok daha kolay..

fth-94 bunu beğendi.
  3. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Teşekkür Ederim Volkan Abi Atman F3 Yeterli gelir mi? akvaryum için birde iç filtre almam gerekir mi dalgalanma yaptırmak açısından.

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Bekir abi bu süre yeterli gelebilir ama riskli olur. Bu kadar bekledin bir kaç gün daha bekleyebilirsin bence :)

Tankının ltresinin 3 katı bir filtre lazım. Yani sana 1200 lt ve üstü lazım. Bence F3 yerine F4 alınması daha iyi olur.

5. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Sağol Fatih kardeşim o zaman ekstra bir iç filtre almama gerek yok sanırım cvplarınızda ona hiç değinmediğinizden bunu anlıyorum.

6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Dış filtre hortumları doğru yerleştirildiğinde yeterli gelir diye düşünüyorum. Emişi sola koyarsan, çıkışı sağa koyarsın. Durumu gözlemlersin yetersiz gelirse 1 adet iç filtre alıp tabana yakın bir yere koyarsın.

The_ReligiouS bunu beğendi.
  7. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Atman F4 seramik malzeme carbon ve zeolit ile birlikte siparişini verdim. cumaya elimde olur sanırım. yem olarakta arkadaş karides ve karma bir yem verecek sera karışımı başka önerdiğiniz birşey var mı filtre değişimi sıkıntı yapar mı ?
    Teşekkürler

8. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Filtre değişimi hiçbir sıkıntı yapmaz.. Yeni filtreyi kurmadan önce güzelce temizleyin.. İçinde ki tüm malzemeleride en son akvaryum suyu ile durulayıp filtreyi akvaryum suyu ile doldurmayı unutmayın.. Ekstra bir motora ihtiyacınız yok.. Atman F3 bile 160-200 cm uzunluğundaki akvaryumlar için uygun görüldüğüne göre F4 işinizi rahat rahat görür.. Filtreyi kurarkende akıntı yönünü Fatih'in dediği gibi ayarlayabilirsiniz. Hiçbir sıkıntı olmaz.. Havalandırmayı eksik etmeyinde balıklarınız yanık kalmasınlar.. Tankın büyüklüğü balıkların boyuna göre fazlasıyla uygun.. İlerde uygun koloni için erkek dişi ayırımı yaptıktan sonra gerisi kadir kısmet diyelim :)

fth-94 ve The_ReligiouS bunu beğendi.
  9. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Arkadaşlar birde ışıklandırma ile ilgili bir sorum olacak. Sanırım bu eski lambalarda bir sıkıntı var sürekli sorun yaşıyorum 120 lik florasanları biraz küçülteyim diyorum. Frontozolara çok da ışıklı bir ortam olmasın diye.

Aklıma dalgıç florasan almak geliyor ama nasıl olur bilmem.

Önerilerinizi bekliyorum.

Teşekkürler

10. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Ne gibi bir sroun anlayamadım. Bekir abi ?

Olmadı 2 adet 18 wattlık 55 cm kullanırsın veya 24'lük 2 tane T5 kullanırsın. Sana kalmış birşey.

Dalgıç florasan'ları ben çok sevmiyorum, ama kullanılabilir problem çıkmaz.

11. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Fatih randımanlı değil çalışması gün ışığı kafasına göre takılıyor. canı isterse yanıyor :)

Birde hep okuyorum frontozolar loş ışıktan hoşlanırlar diye bende biraz daha böyle karartayım diyorum ortamı 120 çok aydınlatıyor dediğin gibi 55 cm e çekersem sanki aydınlatma daha bir otantik durur gibi geliyor.

Bu arada dünkü telkinler doğrultusunda balıkları atmadım. İnşallah bugun akşam salacağız yavrucakları.

12. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Bekir bey, özel mesajınızı buraya taşıyorum. Hem sizden sonra gelenler cevaplardan faydanalabilir hemde diğer arkadaşlar cevap yazabilir.

Jebo filtrelerde su yukarıdan süzülerek geliyor. Bu durumda su henüz sepetlere girmeden katı atıkları tutmanız gerekecektir. Bu açıdan ilk sepetin en üstüne biyolojik sünger veya bioball konulabilir. Tavsiyem biyolojik sünger olacaktır. Biyolojik sünger ve bioball, aerobik(*) ve anaerobik(*) bakteri kolonilerin yerleşebileceği yüzey alanları sağlar. İlk sepette biyolojik süngerin altına 2 - 3cm³'lük basit sünger parçaları koyabilirsiniz. Bu sayede biyolojik süngerin tutamadığı katı atıkları daha fazla tutacak ve yine bakteri kolonilerinin yerleşmesine imkan sağlayacaktır. 2. sepete aktif karbon konulabilir. 3. sepete kaliteli bir seramik veya bildiğimiz kırmızı kiremit parçaları konulabilir. 2. ve 3. sepetin yerlerini değiştirebilirsiniz. Son sepete ise purigen konulabilir. Her malzemenin altında ve üstünde kaliteli elyaf kullanmanız oldukça faydalı olacaktır.

aerobik(*) bakteri : Yaşamlarını devam ettirmek ve üreyebilmek için yüksek miktarda oksijene gerek duyan mikroorganizmalar.

anaerobik(*) bakteri : Serbest oksijenin bulunmadığı koşullarda yaşama ve büyüme yeteneğine sahip organizma.

The_ReligiouS ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  13. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Teşekkür ederim Hasan Bey;

Bende daha detaylı ve yönlendirici olsun diye tam konuya yazacaktım isabet olmuş.

14. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Hocam belki markasından markasına göre değişir ama benim 3 tane dalgıç florasanımda yandı en sonunda normal florasan aldım gül gibi geçinip gidiyoruz ;)

Sayfayı Paylaş