1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ve sonunda bitkili

Başlığı 'Portal Peyzaj Atölyesi' kategorisinde camfaus tarafından 19 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. camfaus

camfaus

İsim:
    M.S.ÖZKAN
    Herkese merhaba sonunda dün bitkili akvaryum porıjemi hayat geçirdim peysaj pek istediğim gibi olmadı ancak sizlerinde yardımı ile bu konununda üstesinden geleceğimizi bişliyorum.

Kısaca kuruldan bahsedeyim.

Taban Allatn üste

Aqua basis plus
    Zeolit Pomza taşı hindistan cevizi kabukları misket gübre
    Bazalt Kum

Işıklandırma :
    2x20w lık florasanlarla günde 12 saat

Gübreler :
    Mikro elemnt potasyum ve demir gübresi eklendi

Bitkiler:

Pervula Jawa moss crist moss zeytin gül rotala red cobomba anibuas barteri subulata java fern

Dekor kısa zamanda resim eklenecek. ama kısaca anlatayım. akvaryumun sağ kısmına gül cabomba ve barteriler eklendi akvaryumun sol tarafına arkadan öne ve yaba doğru bir tepecik oluşturularak pervulalar eklendi. Büyük bir kaya akvaryumun ortasından yukarıya bakacak konumda dik ve üzeri jawa moss sarıllı olarak yerleştirildi crist moslar ufak taşlara sarılarak akvaryumun çeşitli köşelerine dağıtıldı. subulata tek kök akvaryum orta kısma yakın bir yerine ekildi zeytinler subulata ile aynı hizada konumlandırıldı java fenler ufak taşlara sarılarak akvaryum sol tarafına pervulalara yakın yere konumlandırıldı.

Uploaded with ImageShack.us

Sizden eksik ve artılar hakkında ve mümkünse resimli olarak peysaj hakkıında yardım bekliyorum.

2. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Evet dekor senin bileceğin iş sadece uzun boylular arkaya kısa boylular öne güzel görüntüler oluşturulabilir geri kalanı senin sevgin. Işıklandırma için diyeceklerim var ama boyurlarını bilemiyorum akvaryumun o yüzden birşey diyemem. Taban sana göre güzelse bana görede güzel aqua nın ürününü bilmiyorum ama o varken misket gübreye gerek olmaya bilirdi. Ama ürünü tam bilmediğim için birşey diyemeyeceğim.

3. camfaus

camfaus

İsim:
    M.S.ÖZKAN
    Akvaryum ölçüleri 80x40x53 cm yükseklik kum ve diğer malzemlerle 53ten 40/43 cmye düştü. Taban benim için güzel olup olmaması değil burda önemli olan. Önemli olan taban uygunmu değilmi o. Yakında dıy co2 kurulumuda yapılacak.

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Taban güzel olmuş, zeolit dediğin filtre içlerine kunalan cinstenmi?
    Eğer böyle ise, bütün verdiğin gübreleri bağlayacaktır. Ponza taşı gözenekli yapısı ile başarılı bir ortam yaratabilir.

Pavrulaları keşke daha sonra ekleseydin, genelde ilk kurulumlarda yosun ile mücadele edeceğinden dolayı, taban bitkisi önerilmez....

Işık gücün pavrulalara yeterli değil, yukarı doğru uzamaya yeltenecekler.

5. camfaus

camfaus

İsim:
    M.S.ÖZKAN
    Işık artırılacak 35x2 70w lık osram flo kullanılacak tabi 58 cm flo bulabilirsem. Zeolit ise sampta kullandığım zeolitlerden. sakıncası varmıdır varsa negibi sakıncalar doğurur yararları varsa nelerdir ? Pervulalar ve diğer bitkiler 2 kez sökülüp geri dikildi pervulalarda sararmalar oldu bu düzelirmi ?

6. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Özkan bey zeoliti bende filtremde kullanıyordum.. Hatta epey bir gözlemleyip burdada yorumlarımı yazmıştım ilk zamanlar.. Fakat bitkilerimde zamanla bazı sorunlar oluşmaya başladı.. Diğer tecrübe yazılarınıda okuyarak sorunu zeolitin oluşturabileceği kanısı çıktı ortaya ve gerçekten Murat abiminde dediği gibi attığımız gübreleri bağladığını bitkilerde ki deformasyonlardan farkettik.Zeolit'ten kurtulduktan sonra bitki gelişimi sorunsuz hale geldi.. Yoğun bitki olacak ise akvaryumunuzda belki tabanda faydalanılabilir.Bitkiler kökleriyle zeolitin tuttuğu mineral yada benzeri besin maddelerini kullanabilirler.Ben denemedim ama bu şekilde kullananlarında tecrübelerini okudum.Karar sizin.. Ama filtreye koymanıza cidden gerek yok..

7. camfaus

camfaus

İsim:
    M.S.ÖZKAN
    Volkan bey zeolit filtrede değil zaten tabanda şuan umarım dediğiniz gibi bir sakıncası olmaz çümki elemsi çok sıkıntılı ve zor olucak benim için. Bitkilerin özellikle pervulaların gelişimi için ışığın yetersiz olduğunu biliyorum pervulalaraı 2 kez sökmek zorunda kaldım pervulalarda sararmalar var zamanla topralrlarmı aceba çünki elde etmek istediiğim görntüde baş aktör pervulalar olucak. akvaryumun yüksekliği kumla vs ile 40 cm ye düştü.

8. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Valla Özkan bey kullandığımız malzemelerin etki tepki olayını bizler yönlendiriyoruz aslına bakarsanız.. Yapmamız gerekenleri yapmaz isek kaş yaparken göz çıkarabiliyoruz.. Zeolit'in kullanım olayını su değişimleri ve bitki yoğunluğunuz ile sorunsuz bir şekilde kullanabileceğinizi düşünüyorum açıkçası.. Zeolit'i saatli bomba gibi anlatan bazı yazılar var diğer forumlarda ben açıkçası çok abartıldığını düşünüyorum.. Florasan ve pervula arası 40 cm'e indiyse ve bitkinin isteklerini karşılayabiliyorsak zamanla bitki kendini toparlayacaktır.Bitki gelişiminde sadece ışık , co2 ve gübre rol oynamıyor.Bunun yanında suyunuzunda yumuşak yani asidik olması gerekiyor.Buda ph'ımızın 7 ve biraz aşağısı olması gerektiği anlamına gelir.Bitkiler asidik ortamda besin alabilir ve hayatlarını devam ettirebilirler.
    Bitkileriniz , maruz kaldıkları deformasyonlarla neye ihtiyaç duyduklarını bizlere anlatırlar.. İyi gözlemlemek lazım.

murer bunu beğendi.
  9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Tabanda kullanılan zeolit için Volkan'ın dediği gibi saatli bomba olarak bende duydum üstadlardan...

Mantikende, zeolid besinleri topluyorsa, tabana koymuş olduğunuz gübre tamamen nitrat ve fosfattan oluşuyor, bunlarıda topladığını düşünün, kökten beslenen bitkiler aç kalacaktır gibi görünüyor.

İlk mesajımdada yazdığım gibi Parvula'ları yeni kurulan akvaryuma dikmeyin, çevrenizde oturmuş bir bitkili akvaryum var ise oraya alın derim, taban oturduktan sonra geri alırsınız.

Parvula'nın ışık ihtiyacı çok yüksektir, kum dekor düşüldükten sonra 150 litrelik bir akvaryumda, 40 watt ışık ile idame ettiremezsiniz.

58 cm floresan yok maalesef, ya 60 cm 18 watt T8, kullanacaksınız, yada 24 watt 55 cm T5 kullanacaksınız. Taban bitkisi yapacaksanız en az 5 adet 24 watt T5'e ihtiyacınız olacak, 6 adet olursa daha iyi olur. Bu ışık altındada, diğer seçtiğiniz bitkiler çok hızlı gelişecektir....

10. camfaus

camfaus

İsim:
    M.S.ÖZKAN
    Merhaba maalesefki okadar flo kullanacak durumum yok en fazla 60/70w çekebilirim zaten bitkili oldukça sıkıntılı ve zor bir uğraşmış onu anladım. bitkiler bir türlü istediğim gibi konumlandıramıyorum yada dağınık ve düzensiz duruyorlar ayrıca suda oldukça bulanıyor ve bitkiler benim istediğim görüntüyü vercek bir peysaj yapmakta ayrı bir sıkıntı sanırım yolun başındayken bırakacağım çünki bitkileri yetiştirebileceğime ve istediğim peysajı oluştuırabileceğime olan inancımı yitirdim. Oysa çok büyük hevesle başlamıştım.

11. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Hiç güleceğim yoktu yani. :F:F Ne sanıyordunuz acaba. Bitkiler ekince hemen biteceğini mi ? Geçip karşısına sabahlara kadar işte bunu ben yaptım diyorsanız ilk 3 ay tabanın oturmasını beklerken hergün % 20 su değişimi yapmadan camları kazımadan elleriniz yosun kokmadan güzel birşey mi istiyorsunuz ? Benim ellerim odam heryer yosun kokmaya başladı. Ama şu anda 1 ayda uzattığım bitkileri budayarak çok güzel bir peyzaj yaptığıma inanıyorum. Zaten benim bir amacım var gloslarla her yer kaplanana kadar beklemek. O zaman tabanımın oturduğuna inanabilirim. Maşallah gloslarımda nitratı buldumu önüne geçilmiyor. Çok canlı renkleri var açık yeşil eskiden koyu yeşildi demekki ideal rengi açık yeşil. 300 kök wallichi vardı şu anda 600 kök. Hemanetiusu arkadaşlara dağıtmaktan küçük birşey kaldı. ama olsun çokda hızlı uzuyor. Önümde 15 günlük bir tatilim olmasa sorun olmayacaktı ama artık gönül rahatlığı ile gidebilirm. Size söylemek istediğim beliniz kopacak su değişimi yapmaktan. Burnunuz ağrıyacak o yosun kokusunu çekmekten. Ama 1 ayda neler yaptığımı gördünüz daha tabanım bile oturmadığı halde. Taban oturunca 1 aylık süre düzenli gübreleme ile 1 haftaya kadar inecek gelişim kademeleri. Bu ayda cenazemiz oldu yok şuraya git yok buraya git derken düzenli gübrelemede yapamadım. Tek ışık ve co2 ile bu hale geldiler. Birde su değişimi. Gloslardaki tek sırrım bu. Eğer siz biraz olsun özen gösterirseniz dikakt ederseniz çabalarsanız 3 ay sonra sizi yıllarca götürebilecek bir akvaryumunuz olur. Daha sonrada size bitkileri budamanız için bir bahçe makası hediye ederiz. Anca o şekilde kurtulabileceksiniz budamaktan. Şu anda akvaryumunuzda bulunan bitkileri her hafta ya çöpe atacaksınız yada hediye edeceksiniz. İsterseniz satarsınızda. Ama bitkili diyorsanız bu çileleri ilk 3 ay çekmelisiniz en fazla 3 ay. Sonra gelin rahatınıza bakın.

12. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Yok öyle kurulum yapıyorum sonra bırakıyorum Özkan. İlk kurulan bitkili tanklarda görünüm tabiki iğrençtir, hiç bir göze hitap etmez, zamanla bitkiler gelişmeye başlayınca güzel şeyler çıkacaktır ortaya. Yani kısacası yola devam.

Floresanlarını çoğaltamıyorsan, ışık gereksimleri az olan bitkiler ile devam edeceksin.

Şu konularımı bir incele istersen neymiş ne olmuş..

http://www.akvaryumportali.com/threads/3821-120x50x70-bitkili-akvaryumum

http://www.akvaryumportali.com/threads/5926-high-tech-tankimda-yeni-peysaj

13. camfaus

camfaus

İsim:
    M.S.ÖZKAN
    sizi güldürdüysem ne mutlu bana ama tabiki ben hemen karşısına geçip seyredemeyeceğimi biliyorum ilk kurulumların sancılı olduğunuda ama en azından bi şekle girseydi yani söylemeye çalıştığım combobalar boynu bükük duruyor güller darma dağınık pervulalar sararmış vs vs vs vs. Ayrıca güne 100de 20 su değişimi yapabilecek durumda yok :D 2 hafatda 1 su değişimi yapabilirim florasanlarıda watı yükselteyim diyorum onada 58 cm flo yok pet garden nin kendi flo su var üzerinde akvaryumun biri mor biri gün ışığı 20 w akvaryum flosu imiş üzerinde yazdığına göre. osramınkilerden almak istedim ki aldımda ama uzun geldi 58 likte piyasada yok. Bitkilerin yapraklarının üzeri bembeyaz sanırım kumdaki kireçten kaynaklı kum bazalt.

14. camfaus

camfaus

İsim:
    M.S.ÖZKAN
    Murat beygece 2 lere kadar 3 gündür sök dik yapmaktan belim ağrıdı her sabah kalktığımdada aynı görüntü iel ( dağını başı boş ) karşılaşınca yapımıyacağım dedim birde bitkilerde özellikle pervulalardaki sararma ve çürüme beni soğuttu tabi bunlar ilkkez başıma gelen şeyler ve ilk tecrübelerim her türlü kouyu okuyor incel,iyorum neler yapabilirim diye ama eve gidip o görüntüyü görünce tekrar kollatı sıvayıp daldırıyorum akvaryuma ve tekrar sök dik vs vs. Akvaryumda ışığa fazlaca ihtiyaç duyan tek tür sanırım pervulalar. Akvaryumdaki bitkiler şöyle . An,buas barteri pervula zaytin gül cabomba java fern crist moss java moss rotala red.1 kökte subulata bunların içinden bir tek pervula sanırım ışık gereksinimi olan.

15. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Aynen öyle....

16. camfaus

camfaus

İsim:
    M.S.ÖZKAN
    Diğer bitkiler için 40 w ve günde 12 saat aydınlatma yeterlimi Murat bey.

17. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    12 saat çok, 10 saat ile başlanıp, gelişime göre 8 saate çekilebilir...

Yeterli gelir ama, iki adet kullanacaksan, biri Aquastar/Aquarelle biri Grolüx olmalı...

18. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Ya ben gülü diksem o kendisinden dallanır budaklanır mesela güzel ilk seçim için güzel bitkiler. Ama siz bu bitkilerle 4 ay civarı uğraşın bırakın sökmeyin kalsın öyle dağınık. 4 ay sonra herşey oturunca rahat bir şekilde oturmuş tabanla devam edersiniz.

19. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Özkan bey hiç moraliniz bozulmasın canınız sıkılmasın.Tank bitkili tank ise ilk kurulumda can sıkabilir.Bitkilerin boynu bükük ve dandik durması yeterli ışığı alamadığındandır.Işığı alır almaz birkaç güne kadar kafalarını kaldırırlar.Hatta ertesi gün bile kaldırırlar.Yeterki ışık alsınlar.. Deneme yapmak isterseniz eğer akvaryumun ışıklarını kapatın ister günışığına maruz bırakın ister yana bir ışık koyun bitkilerin hemen o tarafa boyun çevirdiğini göreceksiniz.

Bitkilerinizi ilk koyduğunuzda o fotoğraflarda ki gibi bir tank olmasını beklemeyin.2-3 haftada bitkileriniz tanktaki ihtiyaçlarının karşılanmasına göre toparlayıp yayılmaya başlarlar zaten.Az bitki ile işe başlamak her zaman en iyisi ve hobinin bu dalını en cazip kılar emin olun.Çünkü tankınız ilk etapta boş iken kendi budadığınız bitkilerle tankınızı doldurmaya başlıyor ve tankınızın ne kadar fark ettiğini gözlerinizle görüyorsunuz.Pervula'nın çürümesi etmesi hiç moralinizi bozmasın.Bitki hakkında bilgi almadan tankınıza eklemenizden dolayı sizin hatanız.Ama bu bitki bakamayacağınız anlamına gelmez.Tankınızda bitki için tüm istekler karşılanmaya başlandığında çürümelerde durur.Bu sefer budamaktan sıkılırsınız. :) Subulatada yeterli ışık ve gübre almaz ise yayılmaz büyümez olduğu gibi durur.

Yani kurallara uyulmaz ise evinizde elinizde yosun kokar , camları silerken belinizde kırılır herşey olur.. Sonuçta herşeyin çaresi var.. 1 aydır iş yerindeki tankımlada ilgilenemiyordum.Camlar yemyeşil olmuş.Camları hiç ellemedim.Florasan sayısını ve aydınlatma süresini azalttım.Ama sonuçta tankımızıda izlemek istiyoruz.Az süre aydınlık olsada yosunlar kendiliğinden gidiyor mesela.. Yani demek istediğim kuralına göre oynarsanız oyunu , şevkinizde belinizde kırılmaz.. Hatta yosunlanan camlar sizin için eğlence haline gelir.. :) Ulen şunu çok kaçırmışım azaltıyım yada akvaryum demekki fazla aydınlık kalmış biraz özleyeyim der aydınlatma süresini kısaltır o şekildede çözümlere başvurabilirsiniz.. 2 pervula çürüdü diye şevkimiz kırılırsa ohooooooo :)

20. camfaus

camfaus

İsim:
    M.S.ÖZKAN
    Volkan bey 2 hafta akvaryuma dkunmayacağım. 2 haftalık gelişime göre bitkileri azaltıp iwugami tarzı sadece taban bitkileri ve arka plan bikilrti ile ki 2 yada 3 tür olucak bunlar toplamda onlarla devam edicem. Pervulalar benim hatamdan kaynaklandı keşke pervula konusunu birazdaha araştırsaydım ama hata yapmadanda öğrenilmiyor tecrübe etmiş oldum :D:D acıda olsa. Amacım sadece karşına geçip oturduğumda oh be derdirtecek bir bitkilşi umarım hep beraber başarırız peysaj konusunda da fikirlerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum.

Sayfayı Paylaş