1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Veliferamın gözleri şişti

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde ozcan13 tarafından 21 Nisan 2010 başlatılmıştır.

1. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Sa arkadaşlar
    Bu sabah kalktım.Balıkları yemledim her zamanki gibi erkek biraz iştahsız yedi.Öğlen geldim yemlerken bir baktım benim veliferanın sağ gözü şişmiş.Su değerleri bozuldu diye tahmin ettim hemen suyu kovaya doldurdum dinlenmeye bıraktım.Şimdi geldim bir baktım diğer gözüde aynı oranda şişmiş.Gözlerinin şişmesi suyun değerlerindendir dedim ama ikiside oranlı bir şekilde olduğundan acaba hastalıkmı geldi dedim.Forumda da "lepistes" nickli arkadaşın böyle olmuş ve bütün balıklar gitmiş.Onu okuyunca tedirgin oldum.Birde sizin görüşlerinizi ve önerilerinizi alıyım dedim.Akşama fotoğraf eklicem inşallah.Selametlesaygılar:gif

2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Birçok nedeni var ,aşırı stres ve suyun kalitesinin bozulması

ozcan13 bunu beğendi.
  3. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Olduğu yerde kafasını sallıyordu sağa sola birde yemi böyle isteksiz yiyordu.İnşallah bişey olmaz.Düzelirmi eski halini alırmı?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Geçmiş olsun Özcan abi. Düzelmesi hiç kolay değil.

Özellikle tatlı su balıklarında daha yaygın olmak üzere düzelmeler ülkemizde nadiren görülüyor. Çünkü tedavisi zaten zor olan bu hastalıklara bir de yönem ve ilaç olarak malesef ve malesef belli başlı ilaçları neredeyse tüm hastalıklara kullanma hastalığımız var hobiciler olarak. Esnafın zaten elindeki ilaçlar belli, bilgisi belli. Neyin var başım ağrıyor aspirin iyidir misali. Tatlısu türleri arasında en yaygın yakalanan türler Colisa Lalia, guramiler, cichlidler, lepistes ve Mollyler. Soğuk su balıklarında da sık sık görüldüğünü biliyoruz, özellikle japon balıkları. Kesinlikle su şartları baş neden Özcan abi, balığın sorununu açıklamak gerekirse balığın görevli organları kana oksijen taşımakta zorlanıyor diyebiliriz. Tedavisi ne dersen işte gerçekten zor bir soru olur çünkü bu sorunun nedenleri birden çok fazla. Kesinlikle hasta balığı veya balıkları akvaryumdan uzaklaştırmalı ve karantina tankına koymalısın. Orada antibiyotik tedavisi uygulayabilirsin. Bulaşıcı olma ihtimali olan bir hastalıktır ve balıkların lav edilmesi bile yerinde olur.

ozcan13 bunu beğendi.
  5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Özcan abi öncelikle geçmiş olsun.

Balıklarda göz şişmesi hepimizce bilindiği üzere,genelde kötü su şartlarından kaynaklanır.Yani şüphelerinde haklısın.Bu durumda balıkları karantina tankına alsanda almasanda akvaryumun suyunu kademeli olarak değiştirmelisin. Dinlenmeye bıraktığın suyun günlerce dinlenmesini beklemek zorunda değilsin abi. Kovaya bir kafa motoru tak ve birkaç saat çalıştırıp suyu sirkülasyon ettir. Birkaç saat sonra suyu akvaryuma ekleyebilirsin.:ay:

ozcan13 bunu beğendi.
  6. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Çok sağolun.Temel bulaşıcı olabilir mi?Molly de şuan hiç bişey yok çöpçülerimdede yok.Olcay söylediğin iyi oldu çok sağol.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bulaşıcı olabilir evet. Hastalığın tanımını tam koyamadıktan sonra kesin bilemeyiz ancak bu durumlarda en güvenlisi hasta balığı ayırmak ve akvaryumun genel su değerlerini toparlamaktır.

8. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Ayırcak yerim yok ama nasıl yapcazsaat:gif

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Özcan abi akvaryuma hafifçe burnunu yaklaştır keskin bir koku alıyormusun ? Eğer keskin bir koku alıyorsan akvaryumda amonyak ve nitrit oranı yükselmiş demektir.Bu bir çeşit testtir.Yok koku almıyorsan sorun yok. Balıklarınıda ayırmaya gerek yok.Su değişimlerine devam et ve ısıyı kademeli olarak 28-30 dereceye kadar yükselt. Sorun ortadan kalkacaktır.:ay:

Abi gözleri şişen balığını keçeyle yakalayıp eczaneden alabileceğin 2 yada 3 tl olan onadron sımple isimli damlayı balığın gözlerine ilk gün iki damla ki ve üçüncü gün bir damla damlat (günde bir kez) Balığın gözleri normale dönecektir.

ozcan13 bunu beğendi.
  10. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Balığın gözü dışarı fırlamadı aslında üstünde ve yanında böyle sivilceyi sıktığınızda çıkan şey gibi bişey olurya öyle birşey.Ama mantar değil.Akvaryumda öyle bir koku yok.

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Su değişimlerini yaptınmı abi ? Isı kaç derecede şuan ?

12. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    %30 su değişimi yaptım.Sıcaklık 29derece.Balığın gözü %80 civarında düzeldi.Yardımlarınız için çok teşekkürler:cicek:saygılar:gif

Sayfayı Paylaş