1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Viktoria Gölü Çiklitleri

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde taygun tarafından 15 Ocak 2010 başlatılmıştır.

 1. taygun

  taygun Guest

  Herkese Merhaba,

  Piyasada Viktoria Gölü balığı görüyor musunuz? Bu gölün balıklarla ilgili soru/sorun gelmediği için olsa gerek, biz de Portalını açmamışız. Aslında görsel olarak beslenecek güzel balıklar var oradan.

  Bu canlılardan besleyen varsa tecrübelerini dinlemek isterim. Böylece biz de Portalını açmış oluruz.

  Saygılar
   
 2. turqer

  turqer

  Mesajlar:
  1.088
  İsim:
  Türker Sezgin
  Viktoria Gölü Çiklitleri

  Nedense victoria cichlidlerine ilgi yok Tamer Hocam. Halbuki o kadar muhteşem renklerde olanları var ki. Üstelik bulunabiliyorda Türkiye'de nadir de olsa. Kendi doğal ortamında nesilleri tükenmeye yüz tutmuş balıkların ülkemizde de nadir olması normaldir sanırım. Üreten kişilerin azlığıda hatta yokluğuda cabası.

  Belli başlı victoria cichlidlerini tanıtan, renklerini görüp tanımak amacıyla bir paylaşımım olmuştu. İzninizle linkini bu konuya eklemek istiyorum.

  http://www.akvaryumportali.com/forum/empty-t488.0.html

  Tabi Olcay Hocamızın özenle hazırladığı Victoria Gölü Cichlidleri tür tanıtımlarınıda eklemek faydalı olacaktır.

  http://www.akvaryumportali.com/forum/victoria-golu-baliklari-b442.0/
   
 3. Lake Tanganyika

  Lake Tanganyika

  Mesajlar:
  1.957
  Yer:
  İstanbul/Tepekent
  İsim:
  Yavuz Kaçar
  Viktoria Gölü Çiklitleri

  Benim Victoria Cichlidleri ilgim var. :) Hatta besledim 3-4 tür. :)

  Haplochromis latifasciatus (Sahte Frontosa)
  Latince Adı: Haplochromis latifasciatus
  Habitatı ve Anavatanı: Viktorya Gölü'nün bitkili çevrelerinde bulunur.
  Beslenme Biçimi: Etçil. Doğada böcekleri diğer cichlidlerin pullarını ve yüzgeçlerini yese de akvaryumda böyle vahşi davranışlar göstermez. Kuru yemleri severek tüketir.
  Davranış Biçimi: Orta derecede agresif.
  Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif.
  Yüzme Seviyesi: Dip - Orta
  Cinsiyet Ayrımı: Erişkin erkekler daha iri alttaki ağzı dolu dişidir.
  Üreme: Ağızda kuluçka yaparlar. Ürkek balıklardır dişi yumurtaları kolayca ağzından atabilir. Ağzı dolu dişinin bulunduğu ortam sakin olmalıdır. Ağzına yumurta alan dişi akvaryumdan ayrılmalıdır. Dişi yavruları ağzından bıraktıktan sonra yavrular artemiayla beslenebilir.
  Sıcaklık: 22-28 °C
  En Fazla Büyüdüğü Boy: 13 cm
  En Az Akvaryum Hacmi: 180lt
  Su Sertliği: Orta - Sert
  pH: 7.6 - 8.6
  Zorluk Seviyesi: 2
  Genel Yorum: Ömürleri 4-5 yıl kadardır. Viktorya Gölü'ne levrek bırakılmasından sonra nesli tehlike altına girmiştir. Dünyada nesli tükenme riski olan ilk 2000 canlı içerisindedir. Farklı varyosyanları bulunur. Akvaryum ortamında saklanma yerleri yanında 1 dişidir

  [​IMG]
  Tilapia buttikoferi (Joker)
  Latince Adı: Tilapia buttikoferi
  Coğrafik Kökeni: Batı Afrika nehirleri.

  Yaşam Alanı: Derin Kayalık Alanlar
  Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul (Omnivor)
  Davranış Biçimi: Aşırı agresif.
  Kendi Türlerine Davranışı: Agresif
  Yüzme Seviyesi: Orta
  Cinsiyet Ayrımı: Belirgin bir cinsiyet ayrımı yoktur. Erkekler nispeten daha büyüktür.
  Üreme: Tek eşlidir. Düz yumurta dökerler. Yumurtlama döneminde çok daha agresif hale gelirler. Üretilmesi çok kolay değildir.
  Sıcaklık: 23°C – 25°C
  En Fazla Büyüdüğü Boy: 30 cm.
  En Az Akvaryum Hacmi: 500 litre
  Su Sertliği: 15 °dH
  pH: 6.5 – 7.0
  Zorluk Seviyesi: 2

  Genel Yorum: Büyükleri ele bile saldıracak kadar agresfilerdir. Akvaryumda çoğu kez sorun yaratıp bakıcılarını akvayum hobisinden soğutmalarıyla meşhurdurlar. Küçük balıkların yanında şansı yoktur, er ya da geç av olacaklardır. Bitkisel yem de ihmal edilmemelidir, akvaryumdaki yumuşak yapraklı bitkileri yerler. Çok çabuk büyürler. Tilapia joka ile karıştırılmaktadırlar. Akvaryumda geniş yüzme alanları olamalıdır. Kayalar da unutulmamalıdır. Geniş akvaryumlarda bakılmalıdır
  [​IMG]

  Hemichromis guttatus (Mücevher Cichlid)
  Latince Adı: Hemichromis guttatus
  Habitatı ve Anavatanı: Sahelo-Sandanian bölgesindeki tüm nehirler
  Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul
  Davranış Biçimi: Orta derecede agresif
  Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif
  Yüzme Seviyesi: Dip - Orta
  Cinsiyet Ayrımı: Cinsiyet ayrımı pek kolay değildir Erkeklerin renkleri daha parlak, kırmızılıkları daha koyudur Dişileri nispeten daha küçük boyda ve renkleri daha soluktur
  Üreme: Düz yumurta dökerler Eş tuttuktan sonra her 3 haftada bir yüzlerde yumurtlarlar Yumurtaları beraber korurlar ve tehlike anında yuvayı taşırlar Bir kaç genç balık koyup balıkların eşlerini seçmesi sağlanmalıdır

  Sıcaklık: 26 °C
  En Fazla Büyüdüğü Boy: 12 cm
  En Az Akvaryum Hacmi: 120lt
  Zorluk Seviyesi: 2
  [​IMG]

  Steatocranus casuarius (Maymun Kafa)
  Maymun kafalar Orta Afrika bölgesinde bol kayalıklı nehirlerin akıntılı kısmında yaşarlar. Hem etçil hem otçul ağırlıklı beslenirler. Agresif bir balıktır, tek eşlidirler. Eş öldükten sonra bir daha eş tutmadıklarına dair iddalar vardır. Bu kimilerine göre doğru,kimilerine göre yanlıştır. Erkekler 8-9 cm, dişiler 5-6 cm olduklarında cinsel olgunluğa erişir. Akvaryumlarda bol kayalıklı ortam oluşturulması hoşlarına gider. Doğal ortamlarında olduğu gibi akıntlı bölge oluşturulması iyi olur. Yumurtlamaları için ters çevrilmiş saksılar iyi olur. Bir batımda dişi 40-80 arası veya daha fazla yumurta bırakabilir. Yavrular yumurtadan 4-5 günde çıkarlar. Anne baba yavrularını korur ve onların beslenmelerine yardımcı olur. Bu süre 3-4 haftadır.Daha sonra yavrular ayrı bir yere alınmalıdır. Erkekler 14-15 cm, dişiler 9-10 cm kadar büyüyebilirler. Karma akvaryumlarda yaşayabilirler ama agresif oldukları için tek tür beslenmeleri daha iyi olur.
  [​IMG]
   
 4. taygun

  taygun Guest

  Viktoria Gölü Çiklitleri

  Teşekkürler Türker. Ben de Portal Atlas'tan hepsine bakmıştım ama verdiğin diğer linki görmemiştim. Güzel bilgiler var açtığın konuda. Oradaki resimlerden de Xystichromis sp. "Flameback"'i çok beğendim. Ama bulmak mümkün olmasa gerek.

  Yavuz, sana teşekkür ederim. Tilapia buttikoferi'yi çok beğendim. Bence çok güzel bir balık. İnternet üzerinden ismini görsellerde arattığımda karşıma çıkan resimlerde bu kadar güzelini gördüğümü söyleyemem. Türünün güzel bir örneği hakikaten.

  Demek ki ya Tanganyika ya da Malawi'de karar kılacağım. Benim 300 litrelik tankta tür değişikliğine gitme fikri iyiden iyiye aklıma girdi. Bitkilerime de bir şekilde kıyacağım artık. Ama önce Rainbow'ları elden çıkarmam lazım.
   
 5. By_KadircaN

  By_KadircaN

  Mesajlar:
  371
  İsim:
  Kadircan Kurt
  Viktoria Gölü Çiklitleri

  Bende bu balıklardan joker besliyorum şuan namını çok duydum ama namında belirtildiği gibi çok agresif bir balık çıkmadı astronot,flower horn,green teror balıklarımın arasında rahatça yaşayıp gidiyor kimseyede bir sorun çıkardığınıda görmedim bir aralar mücevherde beslemiştim onların renkleri gerçekten çok hoş oluyor malawilerimin arasına almıştım bir aralar onunda bir sorun çıkardığını görmedim beslemek isteyenlere tavsiye ederim...Açıkçası diğer viktoria cikletleri hakkında pek bir bilgim yok ama resimlerine baktığımda bazılarının renklerinin gerçekten çok hoş olduğunu gördüm...
   
 6. taygun

  taygun Guest

  Viktoria Gölü Çiklitleri

  Joker'i bulmak kolay mı? Ben hiç görmedim akvaryumcularda.
   

Sayfayı Paylaş