1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Vira Bismillah Deniz Akvaryumu

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde Deniz Atlı Prens tarafından 29 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. Deniz Atlı Prens

Deniz Atlı Prens

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Mesut SAYGI
    Olmazsa olmaz tabiki tank.. Birkaç hafta önce yakın arkadaşım tankını bana verdi ve bir kusurundan dolayı içime pek sinmedi.. Tankın sağ alt köşesinde bulunan bir göçük ilerki dönemde çok sıkıntılı olabileceğini düşünüyorum..
    Ebatlar: 125x50x70h
    IMG_0216.JPG IMG_0219.JPG
    Altta sump : 78x39x40h
    IMG_0217.JPG
    Yalnız çözemediğim sump ın içinde iki tane kule şeklinde cam var.. Bunları kullanmalımıyım yoksa sump için boyutları büyüterek 3 bölmeli sump mı yaptırmalıyım?
    IMG_0220.JPG IMG_0221.JPG
    Ayrıca tankın içinde kule şeklinde sump çıkış var.. Bu bana görsel olarak pek iyi görünmedi.. Durso sistem olmasını tercih ederim..
    IMG_0218.JPG
    Son olarak elimde eheim in 1101 kafa motoru ve jager 3609 - 300 watt ısıtıcısı var..
    Bunlar elimde olanlar, önereceğiniz yada olumlu olumsuz yorumlarınızı bekliyorum.. Çünkü kafamdaki tasarım için sizin yorumlarınız en önemlisi benim için.. Diğer önemli PS ve aydınlatma için fikirlerinizi ayrıca alacağım. Şimdiden teşekkürler.. :)

Erdal, YIKIKTEMO, Gmsy ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bu akvaryumu kullanacak mısınız? Kesin mi? Neden derseniz 70 cm yükseklik var aydınlatma çok güçlü olmalı. İkinci olarak üstü kapalı önemli olan gaz alışverişi ve yazın akvaryumun ısınma sorunu. Üçüncü olarak durso içten iniş ve alttan emecek şekilde yapılmış, bu akvaryum üstünde yağlanma sorunu ve de tek iniş olduğundan dolayı ani bir tıkanmada taşırabilir akvaryumu ayrıca sesli çalışma ihtimali yüksek.

Sumpta kule kullanmak avantajlı olur, su havalanır ve redoks yüksek kalır. İçine biyobal koyarak kullanabilirsiniz.

Bu akvaryum zor bir kurulum oluşturur size benim kanımca.

YMR_AY ve Deniz Atlı Prens bunu beğendi.
  3. Deniz Atlı Prens

Deniz Atlı Prens

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Mesut SAYGI
    Veysel Bey, kenardaki çatlağı gördünüz mü bilmem ama su ile dolunca patlama riski olabileceği için değiştiricem.. Mobilyaya uyacak şekilde bi tank olabilir.. Yüksekliği 55 yada 60 olursa nasıl olur? Bende olan sump için boyutlar küçük mü? Eğer küçükse hangi boyutlarda yaptırmalıyım? Benim aklımda şu ölçüler var sump için..

Sump ebat: 110x50x40h

Zaten üst kapağı kullanmiyacam ama eşim kokuyor bilmem ne derse naparım bilemiyorum :bilmem: Durso içinde downloadfile.jpeg bunu kullanmak istiyorum.. Yani yeni tanka bu dursoyu koydurmak daha makul olacak benim için.. Yorumlarınız için teşekkür ederim..

veysel bunu beğendi.
  4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Büyük sump her zaman iyidir su haçmi artar çeşitli reaktör vs girebilir sump cezası isteyen balık olabilir en önemlisi tatlı su bölmesi olan bir sump her zaman iyi olur. İmkanlar mümkün kılıyorsa bu şekil düşünülebilir.

O durso benim meşhur olan durso oldukça sessiz ve emniyetli bir sistem. Camdan yapılacak sadece önemli olan bu.

Üst kapak olmaz sıkıntı yaratır size yukarıda anlattığım gibi.

5. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    O durso kutusunu ben yapmıştım Veysel kullanmıştı hey gidi günler heeey :D Şimdi adaş imkanın varsa akvaryumu sıfır yaptırın. 100 -110 aralığında favori ölçüm 60 x 50h olurdu şahsen.

veysel bunu beğendi.
  6. Gmsy

Gmsy

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Hüseyin GÜMÜŞAY
    İçinize sinmediyse direk bırakın o akvaryumu ve sıfır kendi belirlediğiniz ölçülerde bişey yaptırın ;)

7. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Meşhur oldu le hacım durso kutusu.:D

8. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Portalın astsolisti o durso kutusu :D Kurulumunuz hayırlı olsun Mesut bey.

ka2n, HTeS, veysel ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  9. Deniz Atlı Prens

Deniz Atlı Prens

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Mesut SAYGI
    Gerçektende süper bi icat olmuş.. :) Yandan kule tarzı hem göze çarpıyor hemde gereksiz yer israfı diye düşünüyorum.. Tank ebatları alttaki dolaba uysun diye düşünüyorum.. En azından mobilya derdim olmaz.. Sonuç olarak yeni bi tank yaptıracağım.. 125x50x(yükseklik siz ne derseniz o). Ayrıca durso için ebatlar varmıdır? Durso için arka kısmın kesilip oraya monte edilmesi ile oluyor sanırsam?? Sump içinde 4 bölmeli tatlı su kısmıyla birlikte nasıl olur? :D

veysel bunu beğendi.
  10. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Benim tankımda sizdeki tankın içinde olan kule gibi bir sistemle çalışıyor.Ben memnunum.Bence sump sistemi gayet güzel.Yeniden yaptırmayın.Yan tarafına tatlı su bölmesi ilave edin yeter.

veysel bunu beğendi.
  11. Deniz Atlı Prens

Deniz Atlı Prens

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Mesut SAYGI
    Merhaba Yağmur hanım, kusura bakmayın arada kaynadınız size cevap vermeyi unuttum.. Tabikide bayan gözüyle eleştirilerinize yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen. Ah eşimde sizin gibi olsada biraz bana destek olsa..

Sent from my iPhone using Tapatalk

YMR_AY bunu beğendi.
  12. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Yağmur hanımın dediğide olur yana ilave tatlı su tankı.

YMR_AY bunu beğendi.
  13. Deniz Atlı Prens

Deniz Atlı Prens

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Mesut SAYGI
    Yani bendeki sump için boyutlar yeterli mi? Ama bölmeleri yok? Kafam karıştı şimdi..

14. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Sorun yok benim sumpta da bolme yok ;)

YMR_AY bunu beğendi.
  15. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Bölmeye falan gerek yok.Benim sistemim aynı bu şekilde.Hem hazne bölmesiz olunca içinde istediğiniz gibi yerleşim yapabiliyorsunuz.Yarın öbür gün reaktör kullanmanız gerekirse çok rahat alanınız olur.

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  16. Deniz Atlı Prens

Deniz Atlı Prens

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Mesut SAYGI
    Hadi ya iyiymiş ozaman.. Peki şaşırtma, alttan gir üsten çık şeklinde su girişi çıkışı olmaması dezavantaj gibi bi durum yaratır mı?

17. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Ben ps su seviyesini su elektronik tamamlama devresiyle sabit tutuyorum. Yani sana da saticam bi tane temo25

zipkinteam, ogeday_ylz, Erdal ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  18. Deniz Atlı Prens

Deniz Atlı Prens

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Mesut SAYGI
    Hmm çok pahalı bi devreye benziyo.. :p Aslında bu konuda kendimi geliştirmek amaçlı iOS yada Android te o anki sıcaklığı pH değerini su seviyesini takip edebilecek programda yazabilirim.. Tabii bunun için baya bi deneyim edinmem gerekli..

19. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    O zaman bende deneyim satarim :D :D

Gmsy bunu beğendi.
  20. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer: