1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Vitamin balık ve insan.

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 2 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Değerli arkadaşlar,
  Sizlerle zaman zaman paylaştığım videolarda balıklara bazı gıdaları verdiğimi gördünüz. Bu gıdalara şüphe ile yaklaşanlar oldu. Elbette bu konu tartışılabilir bir konuydu. Ancak sanıyorum videoların müziklerinin biraz eğlenceli olması ve veriliş şekli bunda etkili oldu. Sizlere vitamin, balık ve insan üçlüsünün ilşkisini Yrd.oç.Dr.Hamdi ÖĞÜT ait bir yazısından aktarmaya çalışacağım. Maddi ücret karşılığı alınan bir dergiden alındığından kendisinden izin alınmamıştır. Kısaca videolarda verilen gıdaların gerçek anlamda içeriklerine bakıldığında bu gıdaların çok şey ifade ettiği anlaşılabilir. Yani müzikleri ön plana alınmaz ise.

  Ana tema:
  Dengeli beslenme ve optimal yemleme, akvaryum balıklarını sağlıklı tutan faktörlerin başında gelir. Balıkları bir an doğada düşünürseniz, hayatlarının değişik evrelerinde çok farklı besinlerle beslendikleri gibi, belli bir evrede de seçtikleri av sayısının çeşitli olduğunun ayırtına varırsınız. Dolayısı ile akvaryum balıklarının sadece tek tip bir besin maddesiyle (yemle) ihtiyaçları olan her şeyi alacakları düşünülemez.

  Şimdi bazıları balık vitaminleri derken neden insanlarla başladığımızı sorgulayabilir. Vitaminler konusunda her nedense bizim toplumumuzda bir bilinçlenme gerçekleşememiştir. Vitaminler insanlarda olduğu kadar tüm diğer canlılarda da aynı maddelerdir, aynı şekillerde etki ya da tepkiye neden olurlar.

  Balık karaciğerinde, yumurta sarısında bulunduğu gibi koyu renkli sebzelerdeki bazı maddeler vitamin A'ya dönüştürülebilmektedir. B12 vitamini gereklidir. Bu vitamin bakterilerden gelmektedir. Her iki madde birlikte çalışarak kan yapımına yardım ederler. Yumurta, kırmızı et,balık Süt ürünlerinde bulunmaktadır.

  En son bulunan vitamin PDQ'dir. Bu vitamin hastalıklara karşı savunma sisteminde ve üremede önemli foksiyonlara sahiptir. Bu vitamin Yeşil çay, maydonoz, yeşil biber ve kivide bol miktarda bulunur.

  Bilinmeyen daha pek çok vitamin mevcuttur. Farklı besin maddelerini diyete sokmak sağlıklı yaşamın devamlılığını en yukarıda tutacaktır.

  Yrd.doç.Dr.Hamdi ÖĞÜT
  Saygılarımla...
   

Sayfayı Paylaş