1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Vortech mp40 nasıl sökülür

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde halilkocan tarafından 9 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Arkadaşlar MP 40 olupta ses yapıyor diyen varsa Hakan abinin deneyimlerinden destek alabilirsiniz

Tornavida Başında : Hakan Aksu (Harfuzmani)
    Kameraman : Halil Koçan (aynı zaten)

Pek yakında gösterim de.

cirol, Alparslan ve harfuzmani bunu beğendi.
  2. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Doğandan aldığım mp40'ı sanırım benim veletler çalışırken yere düşürmüş.İlk sabitlediğim yapışkan kroşeler düzgün yapışmayıp ayrılıyorlardı.Sonuç olarak bizim motor yüksek sesle çalışmaya başladı.Zaten bu motorların en büyük sorunu zamanla sesli çalışmaları...
    Bizde söküm işlemini gerçekleştirdik ve başka hobicilerde bundan faydalansın istedik.Topladığımızda sesin sıfırından daha az olacağını ümit ediyoruz.Siparişini verdiğimiz malzemer geldiğinde herşey belli olacak.
    Şimdilik söküm aşamaları

İlk olarak motorun üstünü kapak gibi örten parçayı elimizle kanırtarak çıkarıyoruz.Tutan herhangi bir vida yok

Daha sonra arka kısmında bulunan etiketli kısmı bir bıçak yardımı ile çıkarıyoruz ve altında bulunan üç adet vidayı söküyoruz

Sonra içinden motoru dışarı alıyoruz

Tapatalk...

Daha sonra dışarı aldığımız motorun ön orta kısmında bulunan yeri;4 alyan ile, arka kısmını ise büyük bir düz tonavida yardımı ile söküyoruz

Bu iş iki kişilik olduğu için resimleyemedik :)

Daha sonra arkasında bulunan üç adet vidayı söküyoruz

Vidaları söktükten sonra açıyoruz ve içinden bize lazım olan rulmanların bulunduğu kısmı elle çıkarıyoruz

Şimdilik bu kadar siparişini verdiğimiz parçalar gelince toplamasını yapacağız.

Tapatalk...

Saruman, YIKIKTEMO, cirol ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  3. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Çalışmazsa aramayın beni :)
    Daha sessiz olursa bana da sipariş edin o rulmandan :koptum:

Courageous ve cimlikaya bunu beğendi.
  4. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Halil fırçasız dc motor sanıyorum değil mi?

5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Evet dc servo motor.

6. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    yani motor camın bir tarafında mıknatısdan bir rotor çeviriyor ve sonra içerdeki pervane üzerindeki mıknatısı çeviriyor:) oğlum ne var ki bunda? siz yaparsınız bundan!...:p gaz verelim biraz:p

Courageous ve domurcukgül bunu beğendi.
  7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bir rahat durun diyeceğim ama alet yere düşmüş sanırım. Tabii onu bir kablo tutturucu ile sabitlemek ve önlem almak gerekiyordu ya neyse. Fakat, başarılı bir operasyon olduğuna şüphe yok. Ses şikayeti az değil bu ekipmanlarda, çözüm bulunması hoş ve sade bir gelişme.:)

8. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Temel abi kablo tutucuyla bağlıydı da, bağlı olduğu yer sökülmüştü :)
    Ancak sonradan sıfır aldığım mp40 ile seslerinin aynı seviyede olduğunu öğrendim.Beni rahatsız ediyor kardeşim kim ne derse desin.Düşük devirde çalışırken tamam ama devir yükseldimi ses rahatsız edici...:mad:

Bu arada aleti kesinlikle kötülemem söz konusu olamaz,müthiş bir alet.Birde ben karşılıklı çalıştırdığım için yaptıklarını görseniz şaşırırsınız.Tankın içinde bildiğin girdap oluşturuyor,sonra tersine girdap oluşturuyor,çorba gibi yapıp tabandaki piskleri kaldırıyor.Sonrasında nasıl beceriyorsa suyu kabartıyor ve o pisliklerin taşırmadan atılmasını sağlıyor.(Mor olan modun ikinci sekmesinde yapıyor bunları.Sanırım resif tepesi idi)Çok sevdim, adam oturup bunu bile izleyebilir karşısında :D Tabi bunları içindeki canlıları rahatsız etmeden yaptığını düşünün!...

Konuyu unutmadık, sadece istediğim kalitede rulmanı bulamadım.Yurt dışına yöneldim, getirtmeye uğraşıyorum.Aldığım fiyatlar biraz cep yakıcı,o yüzden ilk etapta sadece bir tanesi için söyleyeceğim.Bu sesi kesecem başka yolu yok:dans:

Yine paylaşıma devam ederim.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  9. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Allah'tan senin sump altta değil yoksa 2 . Gun tankı kapının önüne koyarsın herhalde ?
    Abi sade bilyaları seramik olandan al dene bence o da sesiz olabilir .

Seyyar cihazdan online.

10. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Seramik rulman işi rafa kalktı.Almanya ile yapılan görüşmeler sonunda olmayacağına kanaat getirdim.Bu yüzden yine metal ama daha kaliteli rulmanlar kullanmaya karar verdim, hatta aldımda.Küçük bir çektirme bulup tekrar sökecem motoru.

Tapatalk...

Sayfayı Paylaş