1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Vortex reaktör

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde ozcan13 tarafından 9 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Sa arkadaşlar
    Bugün vortex reaktör yaptım.Gayet güzel oldu.Fakat ben şey düşündüm ya.Şimdi sudaki co2 artınca o2 azalcak belkide hiç o2 kalmıcak bu balıkları olumsuz etkilemez mi?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ah Özcan abi ah. Yaptında hani fotoğrafları ?

Dengeli vermen lazım ihtiyaç fazlası vermemek lazım.

3. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Özcan abi senin ne işin olur vorteks ile Co2 ile....

Balıklarında, bitkilerinde kafasına göre takılıyorlardı....

Bitkiler, gündüz ışık ile birlikte, Co2 alır O2 verir, gece ise tam tersi olacaktır. Bitki yoğunluğun fazla değilse gözlemleyerek gece O2 verebilirsin.....

4. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    70-80kök bitki var.Yaptım co2 yi bağladım 1 saat sonra balıklar su yüzeyinde beklemeye başladılar.Bende çıkardım şimdi düzeldiler.Nasıl bir ayar yapabiliriz ya merak saldım bu işe ben.Fotosentezi görmek istiyorum.

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Gübre ne veriyorsun Özcan abi?

Senin akvaryumun ufak olduğundan dolayı, su değerlerini stabil tutman imkansız, şöyle düşün; 40 litre suyun var, düzenli gübre ve ışık veriyorsun, Co2'yi ise saniyede bir kabarcık vermen gerekir ki, bitkiler gübre kullanımı ile birlikte Co2'yide kullansın. Senin yapmış olduğun mayalı sistemde saniyede bir kabarcığı ayarlaman imkansız, neden dersen; İlk yapılan mayalı sistemde saniyede 8 -10 kabarcığa denk geliyor, hava taşı ile verdiğinde ise, bu Co2'yi %10 kadarı çözülüyor suda. Yani saniyede 8 kabarcık çıkaran mayalı sistem hava taşından çıktığından dolayı 1 kabarcık vermiş oluyorsun. Sen vortex yaptığından dolayı, vortek Co2'nin %90'nını çözüyor suda, buda demek oluyor ki, saniyede 7 kabarcık veriyorsun suya. bununda 1 kabarcığını bitkiler kullanıyor, geriye suda çözünmüş 6 kabarcık Co2 suda bulşunuyor, buda balıkları oksijensiz bırakıyor....

Tankında bulunması gereken Co2 oranı 15-20 ppm olacaktır, buda saniyede 1-2 kabarcığa denk gelir ve tank hacmine göre değişir...

Şunuda unutmamak gerekir, senin tankında vortex ile çözünen Co2, pH'ıda düşürecektir, bu pH salınımlarıda balıklara zararlı olur....

xaphan bunu beğendi.
  6. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Seranın florenamıydı neydi öyle bir gübre kullanıyorum.Ben co2yi düz veriyim dimi.Vortex kullanmıyım öyle mi?

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Sadece demir gübresi kullanıyorsun, Co2 kuruyorsun tüm gübreler eksik, bence hiç gerek yok Co2'ye.....

Co2 tek başına yeterli bir gübre değildir.

Bitkilerin gereksim duyduğu besinler;

Potasyum,
    Nitrat,
    Fosfat,
    Micro element,
    Demir,
    Işık,
    Co2.

Sende gübre olarak ne var, sadece ışık, demir, Co2....

8. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Benim kurban olduğum Bolusundada başka gübre yok internetten almayı düşünüyom önerebileceğin şu anlattıklarının hepsi içinde olan bir gübre var mı?

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Hepsine ihtiyacın var zaten Özcan abi, Co2 vererek Hıgh-Tech yapıyorsun, Co2 vermezsen Low-Tech olur senin akvaryumun.

Dedim ya, küçük akvaryumda su değerlerini stabil tutmaz zordur....

Sayfayı Paylaş