1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Votka Dozlama Günlüğü

Başlığı 'İleri Seviye Deniz Akvaryumu Konuları' kategorisinde LostRua tarafından 6 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

1. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Bence Doğuş senin tankta şuan bakteri yok :) ya da sen hergün akvaryuma işiyorsun :D

ka2n, YMR_AY ve LostRua bunu beğendi.
  2. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Testleri haftada bir yapıyorum abi. O nedenle henüz test vakti gelmedi. Fark yok derkende gözle görülebilir farklardan bahsediyorum. Derler ya diyet yaparken her an tartılmayıb diye o nedenle haftada bir test yapıp gözlemleyeceğim abi. Yoksa sabırsız adamımdır direk şişeyi dozlayabilirim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

motie bunu beğendi.
  3. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Doğuş sopayla döverim seni. :sopa: Fark yok derken biz de sonuçlarda fark yok sanıyoruz. Gözle nitratı mı ölçüyorsun?
    Bilimse bir konu açtın veri lazım, test lazım. Gözle kontrol hiçbir işe yaramaz. Bu işlem günlük takip edilmeyebilir belki ama en azından 2 günde bir takip edilmeli. Çünkü Hızlı düşüşler dozlamanın miktarı ile alakalı olarak bizlere veri sunabilir.

4. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi şöyle izah edeyim nitrat değerim 20 olsaydı 10'a düştü mü diye kontrol etmem kolay olurdu Çünkü renk skalalarında azalan değerlerde daha net ayrımlar mevcut. Ama skala şöyle. 0 ppm 10 ppm 20 ppm 40 ppm 80 ppm 160 ppm Şimdi 80-100 ppm olduğunu düşündüğüm değeri 50-60-70 ppm değere düşse bile anlayamayacağım. Hani nitratı ölçmem bu konuda bana bir fikir vermeyecek.

Ayrıca votka kullananlar tarafından rapor edilen bazı gözlemlemeler var. Suyum berraklaştı, suyum sarardı, kayalar ve camlarda beyazlıklar oluşmaya başladı, sps uçlarında yanmalar başladı. Bu tarz sorunlar ve belirtiler mevcut. Benim asıl gözlemleme amacım o. Ben bu konularda bir fark var mı veya yok mu diye gözlemlemekteyim.

Başlangıç dozundan sonra haftalık olarak zaten nitrat değeri ölçülüyor abi. Oran değiştiğinde ve o oranın bitişinde. Birde benim canım sıkılınca ölçümlerim var. :D

Hani akvaryumun önünden sinek geçse haberiniz olacak abi sorun yok. :)

Pennywise bunu beğendi.
  5. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bir haftalık dozlama periyotunun sonuna geldik. Yarın akşam saatlerinde 0,7 ml dozaja başlayacağım. Aslında dozaj yeni başlıyor diyebiliriz. Yarın nitrat ölçümü yapacağım ama bir fark oluşacağını zannetmiyorum. Nitrat testinin renk skalasında bir alt değerimiz 40 ppm o değeri bir haftalık basit bir süreçte görebileceğimizi sanmıyorum. Görürsek şayet mükemmel bir sonuç olurdu. Ama henüz erken.

Bir haftalık süreçte gözüme çarpan bir nokta oldu. Protein skimmerın atık yükü azaldı. Karbon dozlaması bir şekilde protein skimmerın yükünü azaltıyor. Bu konuda bilgisi olanlar varsa ve paylaşırlarsa çok memnun olurum.

6. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Skimmer parçalanmamış atıkları bakteri parçalanmışla beraber herşeyi toplar

LostRua bunu beğendi.
  7. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Malesef ama net cevap için yarın sabahı bekliyorum. Gün ışığında renk skalası daha tutarlı olacaktır.

8. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Çok yardımcı olabilecek bir tablo. Ama sanırsam sistem belli bir düzeyden sonra votka dozlanmaya başlandı. Ama burada reef safe kayalar olunca sanırım ki nitrat seviyesinin düşmesi zaman alacak. Ben 0,1 ml dozlama ile başladım. Her haftada 0,5 ml doz arttırarak gideceğim. Biraz daha zaman alacağa benziyor.

9. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Konya'da su ölçüm ile ilgili bazı laboratuvarlarla görüşme yaptım. Nitrat ölçümü için istenilen ücret 44 TL. Araya üniversite koydum, bilimsel proje koydum ıvır koydum zıvır koydum yok. Üniversitenin kimya bölümüyle görüşme halindeyim şu anda. Onlarda resmi prosedürle işlem yaptıkları için (yada yokuşa sürdükleri için) net bir sonuç alamadım. Ama uğraşlarım devam etmektedir. Bu arada karşılaşma babında pH ölçüm için istenilen ücrette 8,88 TL. Nitrat değerlerinin ölçümünün zorluğu ile ilgili umarım herkes hemfikirdir.

Ziraat bölümünden birkaç kişi ile görüştüm. Ve görüşmelerimde devam etmekte. Daha hassas bir sonuç için çabalarım sürecektir. Keşke insanların bilim dünyasına hitap edecek gerektiğinde biyolojik çalışmalar yapacağı, gerektiğinde kimyasal çalışmalarında bulunacağı bir laboratuvar tahsil edilse halka ne kadar hoş olurdu. Sözde Türkiye'nin ilk bilim merkezi Konya'da ama hayrı yok. Ayrıca belediyeden de birkaç uzmanla görüşüyorum. Şayet orta yolu bulabilirsem haftada bir çay içmeye gittiğimde tüm su parametrelerimi öğreneceğimi düşünmekteyim.

Hobiyi bilimsel yapma çabalarımız bir yana biz API nitrat testinin sonuçlarına gelelim. Dozlamanın üzerinden tam 7 gün geçti. Nitrat değerinde düşüş söz konusu. Nitrat değeri skalamız 0 ppm -5 ppm -10 ppm -20 ppm -40 ppm -80 ppm -160 ppm değerlerine göre renk alıyor. 80 - 160 ppm değerleri kırmızı ile tasnif edilmiş. Bizim ölçüm değerimiz koyu kırmızı idi. O yüzden değeri 80 - 100 ppm olarak belirlemiştim. Şimdi ise artık turuncuya ( 40 ppm ) değerine daha yakın. Kesin olarak bileceğimiz bir sonuç var nitrat düşüyor. Kabul edeceğimiz değer ise 60 - 80 ppm. Değerler konusunda benim duracağım ve dozu %50 kısıp günlük dozlamaya devam edeceğim skala 0 (sıfır) ppm. O zamana kadar Dozlamaya devam.

TencoMelih, YMR_AY ve Fatih BARLAS bunu beğendi.
  10. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Doğuş bilimsel olarak hesap şu 1 mol nitrat için 1,90 mol etil alkol. Eğer tankında balık yada canlı yok ise dozajı attırabilirsin bence.

20-25 ppm e düşene kadar.

11. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi moleküler hesap girince benim devreler yandı. Şimdi akvaryumda 200 litre su hacmimiz var ve 60 mg/L nitrat değerimiz var. %40 ta etil alkol ihtiva eden votka dozluyoruz. Yani buradaki dozlama değerimi kaç ml tutmam gerekir?

12. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    bunu dozajı arttırarak not alarak yapabilirsin. Etil alkol senin kullandığın votkada %40 oranında bulunuyor. diyelim şişe 350 ml 350*40/100= 140 ml etil alkol ihtiva ediyor

140/1,9= 73,68 nitrat düşürür. :)

13. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Diyorsun ki abi bir şişeyi dök.

YMR_AY bunu beğendi.
  14. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Yok bir anda olmaz. Tankta onu kaldıracak oksijen seviyesi yok olur bir anda. Ortada nitrifikasyon bakterileride oksijene ihtiyaç var. diğer koloni birden artarsa düzen bozulur.

Burada amaç şu kadar basit,

Diyelim 1 adet amonyak girdik suya bu 10 nitrata dönüştü. Bunu yapan nitrifikasyon bakterisi. Buraya kadar tamam. Diğer koloniye ekmek hazır. Diğer koloni oksijene ihtiyaç duymaz karbonu kullanır. Saf karbona. Yani element olarak C.

bugün 10 nitratın 5 ini düşürdün diyelim gerekli karbonu girip. Sonraki gün gene 10 nitrat oluştu,
    oldu sana 15 ppm nitrat. bu süreç devam eder ortada gerekli karbon yoksa.

Süreç bu şekilde işlerken sen su değiştirir 5 ppm ortada kalan nitrat tanktan atarsın.

Kaba taslak

LostRua bunu beğendi.
  15. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    tavsiyem direkt olarak dozunu 1,7 mlye çıkarman

haftaları atla. hızla düştüğünü göreceksin.

Bu süreçte skimmer full çalışsın

LostRua bunu beğendi.
  16. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    Doğuş konuyla alakası yok ama şu şırıngayı sormadığım eczane kalmadı nereden buldun :D sanal alışveriş olarak var ama o kadar basit bir şey için değmez :)

17. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Ayrıca tankınada düzenli olarak yem at ki. Nitrifikasyon bakterisine besinde olsun :). Balık yoktu değilmi. Onları unutma yok olmasınlar.

18. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi balık yaşar dersen 60 ppm ile chromis yada palyaco alabilirim yeni balık getirmişler Ankarada ve İstanbulda şubesi olan yerden blue ve brown tangde benek var diye üzerinde durmamıştım. Onlar bir atlatsın belki akvaryumada bulaşır diye ama yaşar sersen alayım 6 tane chromis yada iki soytarı.

19. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Yok o şekilde riske girme. Yemleme yap boş tanka. Döngü bu. Nitrat şöyle 15 lere bir düşsün. Bir yandan üretilip diğer yandan tüketilsin.

20. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Hastaneye yakın eczanelere bakmak lazım.

muradtekin bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş