1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Walking Aoyama Kurulumu

Başlığı 'Portal Peyzaj Atölyesi' kategorisinde atlantis tarafından 13 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. atlantis

  atlantis

  Mesajlar:
  306
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Murat Yıldız
  “Walking Aoyama” İlerleme Raporu

  Yazan Justin Law
  2006/05/06

  Giriş
  Geçen yıl, “Coloring Stephy” yaygın beğeni aldı. Stephy (Hong Kong’ ta ünlü bir idol)’ den gelen büyüleyici çekime 24 yaşındaki genç bir adam nasıl dayanabilirdi diye merak ediyordum. Evimde şevkle dinliyordum .
  “Aoyama Yürüyüşü” albümdeki şarkılardan birinin adı. Şarkı, ilişkisini yeni bitirmiş ve Aoyama’ ya rahatlamaya gelmiş bu kızla ilgiliydi. Şarkı sözleri iyi yazılmamıştı, fakat müzik bu tasasız ruh için Stephy’ nin büyüleyici sesiyle doruğa ulaştı. Çok rahatlatıcı olan bu şarkının içine çekilmiştim gerçekten. Aynı başlığa sahip bu düzenleme ile aynı tasasız ruh halini yakalamayı umdum.
  Bu düzenlemenin ilham kaynağı aynı zamanda doğadan geliyor, ve ilgili görüşme http://www.aquagarden.it/2006/marzo/law_eng.html de bulunabilir. Daha önce dağ tırmanışı ve fotoğrafçılığı sevdiğimi söylemiştim. Doğada ilham kaynağı aramak benim hobim. Böyle güzellikleri tankıma taşımak benim dileğim!


  "Aoyama Yürüyüşü" Büyük Doğa Parçası:

  [​IMG]  Oluşum:

  4 Ocak, 2006

  -Herşeyden önce, boş bir tank bulmalıyız çünkü benim yeni bir tankım yok . Arkada fon kağıdının yapışık olmasının nedeni bu. CO2 sistemi, filtrasyon sistemi, ve ışıklandırma sistemi; hepsi tamamlandı.
  [​IMG]

  Doğrusu bu düzenleme iki farklı taban malzemesine sahip olacak, ayrım için bir parça karton kullanmalıyız. Bu karton arkada olacak Amazonia ve önde olacak kumu ayırmak için istediğimiz gibi bükülecek.  [​IMG]
  -Kartonu tanka yerleştirin.  [​IMG]


  - Kartonu tutun ve yavaşça kumu dökün.
  [​IMG]

  -Amazonia’ yı tanka dökün ve iki tepe görünümü verin. Seiryuseiki taşlarını ekleyin-karton çıkarıldığında, kum ve soil karışacaktır. Taşları sınırı gizlemek için koyun. Bu işlem uzun olabilir çünkü taşları istenilen yerlere dikkatlice yerleştirmek zaman alır. Taşların boyutlarından içerik ve şekillerine kadar hepsinin üzerinde düşünülmüş olunmalı!
  [​IMG]
  -Yavaşça suyu ekleyin ve tepe şekillerinin bozulmadığına emin olun. Bu sırada su biraz bulanıklaşabilir. Yani, bu zamanı gereken ayarlama varmı diye bakmakla geçirin. Örneğin, kaya ekleyip çıkarmak veya yerlerini değiştirmek gibi.
  [​IMG]


  -5 Ocak, 2006
  Bir gün sonra, tüm ekipmanların yeni olmamasından dolayı su biraz berraklaştı. Bu nedenle bitkiler şimdi eklendi.
  [​IMG]


  [​IMG]


  -9 Ocak, 2006
  Dört gün sonra, su tamamen berraklaştı. Ancak, bitkilerin sorunlu adaptasyonu görüldü. Yeni büyüme belirtisi gözlenmedi.
  [​IMG]  -2 Şubat, 2006
  Yosun yiyen karides ve balık eklendi. Doğrusu, taşlarla yapılan tepeler yerlerini koruyamadı ve bozulma(aşınma) başladı.
  [​IMG]
  -13 Şubat, 2006
  Hemianthus callitrichoides bir aydan fazla süre sonra nihayet alıştı. Hızlı bir şekilde büyüdüler.
  [​IMG]  -25 Şubat, 2006
  Yaklaşık iki hafta içinde, HC tüm tabanın %70’ ini kaplamıştı.
  [​IMG]
  -14 Mart, 2006
  İki aydan fazla bir süre sonra bitmiş düzenleme.
  [​IMG]


  Ekipman/Bakım:

  1. ADA tank 45X24X30(H) cm
  2. ADA NA Lamp 15W X 4, günde 7 saat(aydınlatma periyodu 3-1-4 saat fasılalı)
  3. CO2 24 saat açık(saniyede 2 kabarcık)
  4. Gübreleme: ADA Step 1, ADA Brighty K, ADA iron bottom, ADA Phyton-Git, ADA Palm Net, AZOO black algicide
  5. EHEIM 2224
  6. Haftada 2 kez su değişimi, her seferinde %50.
  7. Her hafta Amazonia gözlenmeli, ve gerekiyorsa eklenmeli. Kumda aynı şekilde.

  Sonsöz:
  Bu aquascaping kariyerimdeki en zorlayıcı düzenleme oldu:
  (1) İç düzenleme başlangıçta yapılmalıydı çünkü kayalar taban gibi işlev görecekti ve herhangi sonradan ekleme imkansız oldu, budama söz konusu olmadı.
  (2) İçinde tepeler olan 23 cm derinliğindeki düzenlemede, neredeyse her hafta bir cm Amazonia tankın ön kısmına yığılıyordu. Substratı gözlemek yıldırıcı bir iş. Hatta Amazonia ve kumu tankın ön kısmından almak için birkaç küçük kürek takımı satın aldım. Sonra yeni kum arkadaki Amazonia boyunca ön tarafın üstünü kapadı.
  (3) Su şartlarınının kontrolü zor, Seiryuseki and HC’ nin kombnasyonu yüzünden özellikle yosun büyümesi halinde.  *Creative Aquascape Union sitesinden alıntıdır, aşağıda orijinal link i verilen sayfadan tercüme edilmiştir:
  http://www.cau-aqua.net/index.php?option=com_content&task=view&id=44&Itemid=38
   
 2. ali-34

  ali-34

  Mesajlar:
  52
  İsim:
  Ali
  Harika olmuş.
   

Sayfayı Paylaş