1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

White Tang Balığı

Başlığı 'Tang Balıkları' kategorisinde bulents tarafından 4 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    White tang balığı namı diğer Amelanistic Zebrasoma flavescens oldukça nadir bulunan bir hawaii tang türü.

whitetang 2.jpg

Ülkemize en çok ithal edilen akvaryum balıkları arasında yer alan Yellow tang balığı ile aynı familya da olduğu kesin.
    Çok nadir bulunması, hakkında fazla bilgi olmamasını ve tabiiki fiyatını da etkiliyor.
    Ülkemizde görme şansımız pek yok gibi ama, amerika gibi ülkelerde bile eğer bulabilirseniz fiyatı 800 usd üzerinde. Achilles tang balığı fiyatının 150 dolar olduğu bir ülkede, white tang balığının gayet yüksek bir fiyatı var.

White tang balığı beslenmesi ve bakımı diğer yellow tang türleri ile aynı. Merak ediyorsanız Yellow tang balığı beslenme ve bakımı makalesine göz atabilirsiniz.

Advancedaquarist sitesinden tür ile ilgili kısıtlı bilgi, görseller ve güzel bir video.

2. barbs

barbs

Yer:
    İstanbul
    Abi olmaz deme nolur nolurrr
    birde white ın arkasında olan pembe kuyruklu bir canlı var o nedir ?
    edit fiyatını gördüm deee
    evet evet o pembe kuyruklu olurmu :koptum:

3. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Olur tabii barbs, neden olmasın :)
    Arkasındaki pembe kuyruk dediğin Achilles tang. Türkiyede bulunuyor 800 tl civarı fiyatı var.
    Seni korkutan fiyatı olmasın, o da powder ailesinin bir üyesi, nadir bulunan powder diyelim.
    Asıl sen o kısmı düşün temo25

4. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Hakkında o kadar az şey biliniyor ki, fotoğrafı bile mavi ışık altında çekildiği için blue görünümlü white tang olmuş..

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık Bülent, bu makaledeki video senin akvaryum değil mi kafam karıştı benim. Balıklar bile aynı bir yanlışlık olmasın veya yaşlanmaya başladım sanırım. White Tang Balığı çok nadir bir balık, oldukça şanslı sahip olanlar kanımca.

6. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Demek bunun bile albinosu oluyormus. Melanin pigmentini kodlayan genin ifadesinde bozukluk, veya mutasyonu sonucu ortaya cikiyor. Tum omurgali canlilar albino olma ihtimaline sahip. Bence 800 dolar az bile' advancedaquarist'te reklami olduktan sonra bu baliga 10000 verecek bile cikar.

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  7. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Yahu ne 800'ü, strese girmiş saçı başı beyazlamış yaşlanmış dökülmüş yazık.. Al bir yellow tang at haliçe iki gün sonra kar gibi beyaz çıkmazsa aha şuraya yazıyorum benim de adım sevtap değil

M.J. de kendini beyazlatmıştı hormonlarıyla oynayarak. Yellow tang de bir şekilde beyazlayabilir, Özdemir'in dediği gibi. Bir şey dikkatimi çekti, bu yellow, beyaz, kahve tang'lerin gözleri çok kocamanmış. Beyaz olunca daha bir ortaya çıkıyor. Daha bir alımlı duruyor.. Olsa da yesek

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
  9. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Günün birinde eşkina balığı da akvaryuma girerse, bizim nasıl yediğimize şaşırır yabancılar :D

10. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Sanırım Eren Yelkencinin tankında bundan bir tane görmüştüm.Yanılıyor da olabilirim.

Fakat bana göre beş para etmez bir balık.Hele ki bir angelın yanında bakılmaz bile...

11. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Ne yalan söyleyeyim resmi ilk gördüğümde dedim heralde balığın susuz nakliyesini en sonunda becermişler.Sonra yazıyı okuyunca :mad: ....

12. Abi görüyosun dimi, biz burda alıp tanka koymaya kıyamayalım onu geçtim burda bulamayalım adamların yaptığına bak. Oldu olucak, akvaryumda bak yetiştir sora çıkar ye.. :confused:

13. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Asgari ücretin 750 lira civarında olduğu bir ülkede 800 liraya akvaryum balığı satmak...Tamam arz ve talep meselesi ama yine de kızıyorum.Benim mantığıma göre asgari ücret düşükse mercedes ve bmw de olmamalı diyeceksiniz.Belki de siz haklısınız?Ancak hangi hobi ve arzu olursa olsun garibanın hiçbirini yapmaya hakkı yok.Paran varsa yaparsın.Yoksa zaten nefes alman bile haramdır!!!

suret bunu beğendi.
  14. mertyılmaz

mertyılmaz

İsim:
    Mert
    Cok guzel bir balik nasil alabilirim acaba ******* getirir mi birde bunun beyaz benek oldugunu anlayamayiztemo23

Okurt ve BulentS bunu beğendi.
  15. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Eray sen gelsene şöyle bi dakka şuraya...temo4

Okurt bunu beğendi.
  16. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Geleyim hocam :) Haksızmıyım ama?Dalmaktan hoşlanan dalamaz zira malzemeler ateş pahası.Sertifika almak için gideceğin kurs ateş pahası.Kayak hoşuna gider ateş pahası.Doğa sporu yapmak istersin ateş pahası.Gitar çalmak istersin ateş pahası.Ne istesen ne tutsan elinde kalıyor.Allah'a şükür ben istediğim şeylerin hemen hemen hepsini alabiliyorum.Büyük bir sıkıntım yok.Ancak alamayanları düşününce moralim bozuluyor ister istemez.

Okurt ve suret bunu beğendi.
  17. mertyılmaz

mertyılmaz

İsim:
    Mert
    Hayat pahaliliyla ilgili yazdiklariniza katilmiyorum,Sanki 800 lira maas alan bir insanin hic birseye hakki yokmus gibi konusuyorsunuz.Bi insan denizin guzelligini gormek icin tuple dalmak zorunda degil bi palet sinorkel,gozluk topu topu hepsi 50 lira.Kayak hosuna gider gidersin Karsa hem ucuz hemde Turkiyedeki en guzel yumusak kar.Doga sporu yapmak istersin gidersin trekking yaparsin Masukiye yada Suluklugole.Harcanan para sadece bir esofman ve ayakkabi.En basitide bunlarin Gitar calmak ates pahasi demissin;biz bu hobby de nasil okuyup arastiriyorsak eyer gitara merakli olan biride kitabini alir azim eder notalari ogrenir ve gitar calmaya baslar.Bi insan hobisi icin herseyi yapabilir,en uygun rakamlara ama bir insan hobbydeki en uc,en pahali seylere bakiyorsa inan ki o insanin dusuncesi hobby disinda kalir.Bir cok arkadasimiz var deniz akvaryumu kuruyor butcesi yettigi kadar birseyler aliyor;ve zevk duyuyor onlari izlemekten.Maalesef butun guzellikler;en guzelleri paraya dayaniyor.Kimsede olmayan birseyi alirsan;bunu paranla alirsin.Ama mesele 5tl lik bir zoa yi veya 20tl lik bir perculayi alip;besleyip;onu herseyden ve guzelinden gormektir.Az ile yetinmeyen cogu bulamaz demis atalarimiz.Dunyanin neredeyse en pahali hobisiyle ugrasiyoruz,Ulke sartlarinin asgari ucretin 800tl oldugu bir yerde 800tl ye balik satilir mi?Demeniz hic hos degil.Ender bulunan hersey pahalidir ve bu insanlarim alim gucuyle ilgilidir.Eyer bu hobiyi yurekten seven bir insan 2000tl yede balik alir asgari ucret aliyorsa bile;2-3 sene para biriktirir alir.Insan yok su pahali yok bu pahali ben bu hobinin kiyisindan kosesinden yapayim derse;bu hobiden cikar ve sadece zevke doner.Benim anlatmak istedigim sey ilk basta akvaryum benim icin bir zevkti ama bu forumdan sonra gonul verdim.Nasil Ferhat daglari deliyorsa sevdigi icin;gonul verdigi icin iste bu o.Herkez bu hobide canlilarini parasiyla degil;gorunusuyle degil.bir cani yasatmanin mutluluguyla bakiyorsa o insan bu ise gonul vermistir.

cimlikaya ve Okurt bunu beğendi.
  18. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Arkadaşım,kardeşim sen benim yazdıklarımı olabildiğince tersinden almışsın ama neyse.Canın sağolsun.

Gelelim ufak bir kaç detaya.Evet 800 lira alan bir vatandaşın,ev geçindiren bir vatandaşın hiçbir şeye hakkı yok.Nerdeyse "Nefes alma ulan" diyecekler.800 liraya ev geçindirmek zorunda kalırsan daha rahat anlarsın dediklerimi.Gitarı kitaptan çalışıp ancak belli bir yere kadar ilerlersin.Yanlış tuttuğun,bastığın bir perdede doğrusunu sana ancak hocan öğretebilir."Kitaptan alıp yapar" yaklaşımın bu işi ne kadar basite aldığın ve saygı duymadığının bir göstergesi benim için.Sahilde kızlara hava atacak kadar tıngırdatmaksa maksat tamam haklısın.Ama belli bir seviyeden sonra öğrensin de göreyim delikanlılığını.Rahmetli Gary Moore,Steve Vai,Yngwie Malmsteen felan boşuna dökmüşler onca parayı hocalarına desene???İlk başta 80 liraya alacağın bir öğrenci gitarı seviyen ilerledikce sana yetmeyecektir,yetemez de zaten.3000-5000 dolarlık Gibson değil ama bir orta sınıf gitar alayim desen 1500 lira.Bunun amfisi 750-800 lira.FX Loop istersen daha da pahalı.Lambalı amfi istersen en dandiği 1500 lira.Pedal alacaksın 350 - 1000 lira.Bunun wah pedalı,ekolayzır pedalı,distortion,delay,flanger pedalları var.Hangi birine ne kadar vereceksin?Processör alacaksın hiç yazmayayim en iyisi :) Burada önemli olan senin lüks merakın değil,seviyen ilerledikce ekipmanının sana yetmemesinden dolayı oluşan ihtiyacındır.Biraz efekt yapıp mikrofon ve ses kartı yapayim desen yine 1500 daha biner tüm bunlara.Bunu sana 22 yıldır gitar çalan,11 yıl üst düzey hocalık yapan biri olarak söylüyorum.Ha ama 40 liraya oyuncakcıda satılan,ortasına bastın mı şarkı çalan gitar da var ona bakarsan :)

Aldın 50 liraya bir gözlük ve şnorkel.Suyun üstünde sevimli sevimli yüzüyorsun.Yukarıdan baktın.Peki soruyorum sana...Hiç 15 - 20 metre dalıp o atmosferi,o güzellikleri yaşadın mı?PADI ve CMAS balık brövesine sahip biri olarak sana şunu diyeyim,değil ülkemizde,hint okyanusunda,Kızıldeniz Shram El Sheik de dahi şnorkel ile yüzsen sana su altında yaşayacağın zevkin binde birini dahi veremez.Regülatör,BC gömlek,doğru dürüst bir ekipmanın sana maaliyetini forum moderatörlerimizden Küpeli nickli arkadaşımız versin istersen.Sen su üstünde şnorkel ile yetindin diye "Tüple dalmak zorunda değil" diye kestirip atamazsın.İnsanların neye zorunlu olup olmadıklarını belirlemek ne senin ne de benim haddime düşer.

Doğa sporları senin için 30 liralık bir Kinetix ayakkabı giyip yürüyüşe gitmek olabilir?Ama ben Kaz Dağlarında bir kış gecesi geçirmenin verdiği haz ve zevki onda bulamam.Bir ekipman hayat kurtarır.DOOM çadır var 30 liraya bir başka DOOM var 1500-2000 liraya.Bir uyku tulumu var 40 liraya bir uyku tulumu var 1000-1500 liraya.Kamp malzemeleri,sırt çantası,ekipmanı var oğlu var.Birileri seni mayıs ayında idare ederken bir diğeri seni -30 derecede idare eder.Senin egonu bir yürüyüş tatmin etti diye herhangi bir x arkadaşı da tatmin etmesini bekleyebilirmiyiz?İstiyor ama yapamıyor.Ne yapacaz şimdi?Giy eşofmanı parkda yürüyüş yap mı diyeceğiz yani?

kayak yapan birinin alacağı ekipman arasındaki farka da gireceğim ama artık gereksiz uzatmamak iyi olur.Kayak yapmaya gittiğinde "Bir kar değil mi?Ülkemizde yumuşak kar var" nasıl bi mantık?Dünyanın her yerinde pistlere gidilip kayak yapılır.Oralarda bir gün bulunmanın,satın almasan dahi kiralayacağın bir ekipmanın,yediğin yemeğin,gidip gelmenin sanakaça patlayacağını biliyormusun?Bir insanın hayalleri,arzuları belli bir sınırdaysa herkesin de aynı olmasını bekleyemeyiz.Seni bir şnorkel idare ediyorsa o senin sorunun.Ama aldığı maaş yüzünden su altı hayali kuran bir arkadaşımız bunu gerçekleştiremiyorsa bu beni üzer.Bunu da burada paylaşırım ve kimsenin de bunu yargılama hakkı ve haddi de olamaz.Yazdığın gibi bir hobide en uç noktalara gitmek,arzulamak hobby dışında kalmaz.Bilakis o insanın tutkusunu gösterir.İnsanların harcadıkları paraya bakıp "Uç noktalara gidiyorsa bu hobby değildir.Bu hobby dışında kalır" demek,bunu idda etmek asıl bence ayıp olandır.Burada tanklarına 5000-10000 lira hatta çok daha fazlasını şimdiye kadar harcamış büyüklerimiz,yöneticilerimiz var.Bu yazdıkların sonrası sormak gerek neden bu paraları harcadılar?Acaba hobby dışında ne gibi bir amaçları vardı?Ben de işgillendim şimdi onlardan mesela...

Son sözüm şu olacak.Maddi gücün belli bir yere kadar müsade ediyor ve ailende de bol para yoksa sakın "Eğer bu hobiyi yurekten seven bir insan 2000tl yede balik alir asgari ucret aliyorsa bile;2-3 sene para biriktirir alir." diye büyük konuşma.Asgari ücret ile çalışıp,kira ve doğalgaz parası verip bir de eşin ile 2 çocuğa bakmak zorunda kaldığında anlarsın 2-3 sene biriktirilip alınıyor mu yosa alınamıyor mu ...

Benim yazdıklarımı yanlış anlama kardeşim.Allah'a çok şükür benim kayak,snowboard takımım,evimde ufak da olsa bir müzik stüdyosu,her tür doğa ve su altı malzemem var.Çok mu zenginim?Hayır.İstediğim şeyleri alabiliyormuyum?Evet.Benim derdim arzu ettiği halde buna imkan bulamayan,dalmak istediği halde ağızında bir şnorkel ve bir gözlük ile suyun üstünden bakıp da iç geçiren insanlar.Senin yazdıkların ve savundukların zamanında Fransa Kraliçesinin yaptığına benzer."Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler" demenin bir başka versiyonudur.

Umarım yazdıklarımdan alınmamışsındır?Maksadım seni üzmek veya incitmek değil.Sana katılmasam bile düşüncene saygı duymak zorundayım.Ancak beni çok yanlış anladığını düşündüğümden ayrıntılı açıklamak durumunda kaldım.Yoksa basit bir mevzu yüzünden seni kırmak ve incitmek gibi bir düşüncem yok.

YIKIKTEMO, Durul Baykara, Erdem. ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  19. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Valla ikinizde bakış açınıza göre haklısınız.Ancak Eray Bey size tecrübelerimden şunu söyleyebilirim.İnsanoğlu öyle bir varlık ki aylık kazancınız 800 TL de olsa,8.000 TL de olsa, biraz da abartacağım 80.000 TL de olsa yine de yetmiyor diyebilecek yapıdadır.Önemli olan neyden ne kadar mutlu olabildiğimizdir.Mert Bey'in de anlatmak istediği aslında budur.Bir hobiden mutlu olabilmek için illa ki uç noktalarını yaşamaya gerek yoktur.Tabi ki sizin iyi niyet çerçevesinde bunları ben yaşıyorum başkarı da yaşayabilmeli mantığınıza kimse bir şey diyemez.Eminim elinizden geldiğince insanlara bu hobileri yaşamaları için yardımcı da oluyorsunuzdur.
    Ben üniversite de ekonomi okudum.Bize ilk öğretilen ekonominin tanımıydı.O da şöyleydi yanlış hatırlamıyorsam....
    ''Sınırsız insan ihtiyaçlarını, kıt kaynaklarla karşılamak''
    Burada vurgulamak istediğimi umarım anlatabilmişimdir..

mertyılmaz bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş